Çoksatar Kitaplarda İdeal Erkek Tipi: Gurur ve Önyargı, Alacakaranlık ve Grinin Elli Tonu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/coksatar-kitaplar-ideal-erkek-tipi-gurur-ve-onyargi-alacakaranlik-grinin-elli-tonu/

19. yüzyılda yayımlanan Gurur ve Önyargı, yıllar sonra basılan Grinin Elli Tonu ve Alacakaranlık ile ideal erkek tipi bağlamında nerede buluşuyor? (DEVAMI…)

10 Beğeni

Eleştiriler gayet yerinde, o kadar yerinde ki katacak birşey ya da eleştirim yok.

Bir de şöyle bir gerçek var ki: Feminist eleştiri adıyla yapılan her alandaki eleştiri yıkıcı ve düşmanca bir dille yapılıyor. Sanki bu işin başat şartı buymuş gibi. Bu algıyı kırmak adına iyi bir yazı, en azından bende öyle oldu.

1 Beğeni

Teşekkür ederimm, mutlu oldum yazdıklarına. :pray:

1 Beğeni

Beğendim yazıyı. Bu mevzuda kalem oynatan yahut klavye tıkırdatan çok insan yok, bu türden metinleri daha çok görmek isterim.

2 Beğeni

Güzel bir yazı olmuş gerçekten. Aşk ve Gurur’u kendi dönemini (evlilik baskılarını, kızların o dönemde evlenmek ve ideal bir eş olmaktan başka vasfı olmadığı gibi düşünceleri) başarılı bir şekilde anlattığı için beğeniyorum. Ancak düşününce Mr. Darcy’nin ideal erkek tipine uyduğunu yeni yeni fark ediyorum.

Alacakaranlıktan sonra katlanarak artan wattpad kitaplarından tutun da hemen hemen bütün kitaplarda bulunan haşin ve zengin -bad boy- erkek tiplemesinden bahsetmeye gerek bile yok zaten. Ama yazıya küçük bir eleştiri getirecek olursam kadınların erkekleri değiştirmeyi maharet sandığı yere söylerim bunu. Olay bir erkeği değiştirmekten ziyade son dönemlerde artan bad boy diyebileceğim zengin dediğim dedik erkek tipine düşkünlük ve kimseyi sevmeyen bu erkek benim için her şeyi yapabilir düşüncesidir. Ve genç kızlık fantazisinden ileri de değildir bu. Kendini geliştiren kendini bilen kimsenin bu erkek tipine tutulmayacağı kanaatindeyim. Umuyorum en azından…

3 Beğeni

Okumak ayrı, bilinçaltının komutları ayrı bence. Insan travmalarının esiri oluyor, ailesinden gördüğünü uyguluyor vs vs. Çok bilgili ve kariyer sahibi hanımların erkek seçimleri kendileriyle paralel olmuyor çoğu defa.

2 Beğeni

Bu konuda haklısınız malesef…

1 Beğeni

Bu durum neden böyle? Çünkü okuyucu kitlesi bunu istiyor. Sadece genç kızlar da değil, evli çocuklu 40 yaşında kadınlar bile böyle. Facebook’ta YA Fantasy Addicts diye bir grup var. Bana inanmıyorsanız girip bakabilirsiniz, gözünüz açılır.

Edit: Bunları okuyanlar konu hakkında ne düşünüyor merak edenler için biraz arama yaptım ve şu gönderiyi buldum.

2 Beğeni

Çok haklısınız. 20 yıllık ataerkil yetiştirilişim ile 20 yıllık eğitim hayatım sürekli birbiri ile çatışma halinde.

2 Beğeni

Ben de kendimde bu tür sorunları hergün gözlemliyorum. Kolay kolay aşılacak şeyler değil sahiden.

1 Beğeni

Beterin beteri varmış desenize. Bunlar ne böyle. :scream:

Kötü ve tehlikeli erkekler başlığında Darcy için söylenene emin olamadım. Yıllar önce kitabı okurken mesafeli olmasının ardında zaman zaman utangaçlık ve içedönüklük olduğunu düşünmüştüm. Bu onu kovboyluktan uzakta tutuyor gibi geliyor.

Elizabeth’in sönük olup olmadığı konusunda ise mizahsal konuşmaları geliyor aklıma. Özellikle -ne yazık ki Joe Wright uyarlamasında azaltılan- babası ile diyalogları güzel kısımlardı.

1 Beğeni

“ideal erkek”, “ideal kadın” Her şeyin “İdeal” örneğinin peşindeyiz. Kendimizi nasıl da “kusursuza” layık görüyoruz. Sanki böyle bir kavram olabilirmiş gibi! Victoria döneminin Lord Darcy karakteri yerine yine aynı dönemin Heathcliff karakteri (Uğultulu tepeler- Bronte) kesinlikle çok daha gerçek ve insan tutkularını yansıtır bir karakter. Tamam, biraz manyak kabul!

1 Beğeni

Bence aşk ve gurura çok haksızlık bu üç kitabı her yönden aynı kefeye koymak. Bunun dışında erkek karakterler hakkında bir şey okumak için gelmişken kadın yazarlar, kadın karakterler ve kadın okurlar suçlu bulundu. Daha derin bir çıkarım okumayı beklemiştim.

2 Beğeni