Çözerken Kuzey'in Sert Rüzgârlarını Hissedeceğiniz Bir İskandinav Mitolojisi Testi

(Elif ) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/test/cozerken-kuzeyin-sert-ruzgarlarini-hissedeceginiz-bir-iskandinav-mitolojisi-testi/

İskandinav mitolojisinin tanrı ve tanrıçaları bu sıralar biraz gergin. Asgard’ın eski ihtişamından uzaklaştığını, daha kötüsü, tamamen unutulduğunu düşünüyorlar. Bu iddialı testi çözerek onlara yanıldıklarını ispatlayabilirsiniz! (DEVAMI…)

(Cemalettin Sipahioğlu) #2

Hangi İskandinavya?

İskandinav mitolojisi sana Albert Einstein’ın nükleer enerji formülü kadar uzak. Soran olursa İskandinav mitolojisi için şair Odin’in eski bir aşk şiiri falan diyebilirsin. Yine de umutsuz vaka sayılmazsın. Sence de birazcık Ragnarök ve bir miktar Yggdrasil için kolları sıvama vakti gelmedi mi?

Geldi ve geçiyor. Ah İskandinav mitlojisi, ah! Japon kültüründen sonra başlamaya heveslenip kıyısına bile yanaşamadığım konuların üçüncüsü oldun.

Not: İlk sırada Türk, ikinci sırada Japon kültür ve mitolojisi var.

Kaybolmuş Gezgin!

Hayır sevgili okur. Loki, kedi tanrıça Bastet’in kayıp kuzeni değil ve sen İskandinavya’yı Ege kıyılarında aramaktan vazgeçmelisin. Fena sayılmazsın. Ama eksiklerin yadsınamaz. Neden biraz araştırma yapmıyorsun? İskandinavya’nın büyülü dünyasını keşfederken içinden bize teşekkür edeceksin.

Meah. Şıklar arasında kala kala bir şeyler olmuş.

Bana da bu çıktı. İşin komik tarafı Bastet ne onu da bilmiyordum : /

(Elif ) #5

Antik Mısır’da kedi tanrıça :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

(Yusuf Ekici) #6

Bu mitoloji testlerine bayılıyorum elinize sağlık, daha fazlasını görmek dileğiyle :heart_eyes:.

Çocukken tutenstein’i baya severek izlerdim. Bilememem ayıp olmuş. Özür dilerim tutenstein ve mısır ve mitoloji ve iskandinavlar…

Bilemediklerimi attım, tutmadı… Oysaki atınca tutturma oranı idare edenlerdendim, bu kez olmadı :slight_smile:

(Ezgi ) #9

Bana da bu çıktı bilmeme rağmen isimleri sürekli karıştırdığım tek mitoloji bu mısır olsa döktürürdüm. Gerçi uzun zamandır mitoloji okuyamadığım için emin değilim her şey çıkabilir :grinning: