Crossover Tarzı Kiap Arıyorum

Çizgi romanlarda çokça kullanılıyor bu teknik. Farklı çizgi roman karakterlerinin bir sayıda beraber görünmesi gibi. Bu tarz bir kitap arıyorum. Dizi yada film de olabilir. Aynı yazarın farklı kitaplarındaki karakterlerinin buluştuğu gibi mesela,öyle bir roman bulmak istiyorum.

Ejderha Mızrağı ve Ölüm Kapısı serilerinde aynı karakterler görmek mümkün.
Yine aynı şekilde Brandon Sanderson’un cosmere evreninde geçen kitaplarında bu olay mümkün.
Ancak bunların hiçbirinde tüm ana karakterleri alıp da yeni bir seri oluşturalım mantığı “henüz” yok.(Cosmere’in sonlarına doğru ki bu da yaklaşık 30 yıl falan sanırım ^^ böyle bir olay yaşanabilir belki.) Ölüm Kapısı’nda benim fark ettiğim bir, cosmerede ise 3-5 karakter görmek mümkün.

Stephen King kitaplarında bu mümkün. Lakin iki farklı romanın ana karakterlerini üçüncü bir romanda bulamazsınız.(En azından ben daha bulamadım ve duymadım da) Daha çok yan karakterleri bulabilirsiniz. Örneğin Korku Ağı’ndaki bir karakteri Kara Kule serisinde (bundan eminim), Mahşer’deki bir karakteri Medyum’da (bunu tamamen salladım) bulabilirsiniz.
Ama öyle Superman’i direk Örümcek Adam evreninde bulayım diye bir şeyi ben de romanlar için hiç duymadım.
‘Belki vardır’ diye ben de şurda pusuya yatayım.

Nolcak ki bulunca. Crossover’ın mantığı zaten bu olaylara ve karakterlere hakimseniz başka bir yerde karşınıza çıkınca anlık bir sevinç yaşarsınız gibi bir olay.

1 Beğeni

Böyle bir şeyden bahsettiğimi sanmıyorum. Bir karakteri başka bir kitapta gördüğüm oldu. Bu örnekleri merak ediyorum

Ravenloft evreninde oluyor Crossover’lar.

Ejderha Mızrağı’nın Villain’i Lord Soth, 2 kitaplık bir seride Barovia’ya (ravenloft evrenine) düşmüştü ve bunu konu alıyordu romanlar.

image

image

2 Beğeni

Cehennemin Kızıl Hakikati - Clive Barker

Yazar Clive Barker’ın farklı hikâyelerinde ortaya çıkan iki ünlü karakteri, bu kitapta karşı karşıya geliyor. Bir tarafra, ilk defa öykü derlemesi Kan Kitapları’nın altıncı cildindeki The Last Illusion hikâyesinde ortaya çıkan, sıra dışı olaylar dedektifi Harry D’Amour; diğer tarafta, ilk defa The Hellbound Heart novellasında ortaya çıkan ve Hellraiser serisiyle ikonikleşen cehennem zebanisi Pinhead.

2 Beğeni

Elric evreninde Eternal Champions denen karakterler birbirlerinin kitaplarına konuk oluyorlar. Ama bir kitapta ana karakter olan paralel evrende çok az gözükebiliyor.

Bir de Dragon Ball animesini seviyorsan Dr. Slump bulup izlemeni tavsiye ederim ikisinin de yapımcısı aynı sürpriz karakterler bölümlerde gözüküyor.

1 Beğeni

Behzat Ç. dizisinde bir bölümde Leyla ile Mecnun, bir bölümünde de Düğün Dernek oyuncuları konuk olmuştu :blush:.
Not: Aklıma geldi yazdım. Ne alaka diyebilirsiniz☺️

1 Beğeni

Sanırım crossovera en uygun kitap ithaki yayınları’ndan çıkan YÜZ YÜZE romanı polisiye yazarlar kendi başkarakterleriyle başka bir baş karakteri aynı hikayede buluşturuyorlar

ARKA KAPAĞI DA BU
Böyle bir kitap okumadınız!
En sevdiğiniz 22 kahraman, 11 muhteşem öyküde…

Çoksatan romanlarıyla tanıdığımız ünlü yazar David Baldacci’nin derlediği bu kitapta polisiyenin ve gerilimin büyük isimleri bir araya geliyor.
Jeffery Deaver’ın Lincoln Rhyme’ıyla John Sandford’ın Lucas Davenport’unu başka nerede bir arada görebilirsiniz ki? Ya da Harry Bosch’un, Patrick Kenzie’nin dünyasına girdiğini? Bu kitapta Lee Child’ın Jack Reacher’ı Joseph Finder’ın Nick Heller’ıyla buluşuyor. Steve Martini’nin Paul Madriani’si Linda Fairstein’in Alex Cooper’ının işine karışıyor; o tuhaf Aloysius Pendergast, R. L. Stine’ın korkutucu dünyasıyla yüz yüze geliyor…
Gerçekten çok şanslısınız.
Öyleyse yüzleşmeler başlasın.

2 Beğeni

Bu türe en uygun örnek Asimov’un Vakıf ve Robot serisi olur. Vakıf’ın 4. kitabından sonrasını okumak için Robot Serisi’ni bitirmek gerekiyor.

1 Beğeni