Crusader Kings III - İlk İnceleme

Baba yok başımızda… Avrupa’nın ortasında bir derebeylik… Büyürüz , destekler diye papanın haçlı çağrısına katıldık gittik Jerusalem’e… Marshall anayı öldürtmüş, electionla geçmiş mi tahta… Vaz geçsem dönsem Kutsal Topraklardan Papa aforoz eder. Gitmesem ülke elden gider… Anamın kemikleri mezarda ters döner… Offf of! Yine bana hüsran, yine bana keder, gelsin yine uykusuz geceler…

Bir hevesle başladık oyuna… Yaklaşık 4 gün 10 saatlik bir oynamanın ardından dedim ki tam bir paradox oyunu ve paradox oyunu ile alakası yok. Evet! Tam olarak bunu dedim.

Tam bir paradox oyunu çünkü o kadar çok eksik var ve bu eksikler oyunu tasarlayanların atlayamayacağı kadar büyük ölçüde ki, buram buram daha bu oyunun oturmasına 2 yıl + 5 DLC var diye bağırıyor oyun.

Bir paradox oyunu ile alakası yok çünkü o kadar basit o kadar grand strategy temasından uzaklaşmışlar ki… Hemen ilk göze batanları sıralıyalım.

• Tribal ve küçük, minicik bir toprak alıp geliştirmeyi seven ben, yine Africa’nın ortasında minicik bir kabile aldım. Oyun mekaniği sayesinde çaat diye iki yıl içerisinde 1000 kişilik bir ordu toplayabiliyorsunuz.

-Kişileri etkilemek, savaşmak, bir bölge almak son derece basitleşmiş. Hak iddia etme (Fabricate claim) özelliği niye var anlamış değilim. Neredeyse hiç kullanmadan hemen hemen kolayca her yere savaş açılabiliyor.

• Birileri resmen “Abi CK2 çok zor çok karmaşık, biz oynayamıyoruz bunu biraz düşürün” demiş gibi devlet yönetiyorsunuz. Yağma için de aynısı geçerli.

Kısacası CK2 nin bir hayli uzağında, görselliğe biraz SİMs eklenmiş bir oyun olmuş.

Bu arada Teknoloji işleride tamamen değişmiş. Artık teknoloji kasamıyor bunun yerine kültürel avantajları kullanabiliyorsunuz.

Oyunun en hoş yönü ise ana karaktere ağır basan özelliğine göre “perk” ler seçebilmek ve exp point kazanmak.

Saatlerce kurcalama rağmen gender rules kısmını da bulamadım, belki tribal oynadığım içindir.

Kısaca özetlersek babalar sadece görselliğe çalışıp, biraz daha oynamak istiyorum ama çok zor diyen tayfaya ağırlık vermişler gibi duruyor.

5 Beğeni

Ben o kadar da sevemedim, harita güzel olmuş ama yeni menüler ve üç boyutlu karakterler beni tatmin etmedi. Ayrıca yeni getirilen hook sistemini de sevmedim. Bunun dışında yağmalama sistemi de değişmiş ve o da güzel olmamış çünkü bir yerleri yağmalamak neredeyse imkânsız hâle gelmiş artık. Karşınızdakiler çok daha üstün bir ordu çıkarıp sizinle savaşıyor ve yağmaladığınız her şeyi kaybediyorsunuz. Eskiden yağmaladıklarınız ne güzel gemiye toplanıyordu ve gemiye kaçabiliyordunuz. Şikayet ettiğim bir diğer husus da Vikingleri oynarken çok geçmeden herkesin saçma sapan bir şekilde size saldırması.

Bu oyunun en büyük eksiği bence deniz savaşlarıydı, ben farklı gemiler ve deniz savaşları getirmelerini beklerken öyle bir şey yapmışlar ki… Artık askerler otomatik olarak gemi oluyor. Bu durum aşırı saçma. Deniz savaşlarını getirmiyorlarsa bari teknoloji ağacını ve gemileri olduğu gibi bıraksaydılar çünkü teknoloji demek üstünlük demektir. Mesela Vikingler gemi teknolojilerini araştırmadan yağma yapamıyor, başka kıtaları fethedemiyorlardı eski oyunda. Oyun oldukça basitleştirilmiş bence. Sevdiğim belki de tek yönü karakterlerin yetenek ağaçlarının olması.

1 Beğeni

Politika aynen devam ediyor daha oyun 3. gününde prince of darkness modu çıktı . Resmi mi gayri resmi mi anlayadım ama.

1 Beğeni

Yazıyı güncelledim gençler…

1 Beğeni

Imperator : Rome ile ilgili olumlu bir yorum yapmak, insanlık tarihine hakarettir zaten…

1 Beğeni

Sanırım Paradox daha niş diyebileceğimiz ama dikkate değer bir kitleye de sahip oyunlara ev sahipliği yaptığı için rahatçana böyle bir politika güdebiliyor.

Okuduğum eski bir Paradox haberinde, aylık üyelik sistemiyle DLC’lere ucuzcana ulaşın, müjdesi mi ne verdiklerini duyurmuştular.

Paradox, oyun dünyasının gölgede kalmış EA’ı gibi.

1 Beğeni

Hatalarla dolu ya…

3 saat daha oynama ile ilave edebileceklerim.
Bazı menuler açılmıyor, right click diyor basıyorsun bana mısın demiyor.
Ruler evli değil diyor oyuna giriyorum adam evli olduğu gibi 3 çocuğu var. ( Edit: Bu bir özellikmiş gece keşfettim oyunda oyunun erken bitmemesi için çocuksuz lider seçtiğinizde otomatik olarak çocuk ekleme ve eş ekleme özelliği var onu kaldırın)
Eşya filan özelliği yok.
O kadar heveslendim ve o kadar içimde kaldı ki…

2 Beğeni