Dağın Ardı Acı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/dagin-ardi-aci/

image

Takip edilip edilmediğini bilmiyordu ama emin olduğu kaçtığının çoktan anlaşılmış olduğuydu. Hem acele etmekten hem de hiç alışkın olmadığı bir şekilde tırmanmaktan dolayı nefes nefeseydi. Avuçlarını açtığında narin ellerinin kesikler ve yaralar içerinde olduğunu gördü. Kısa bir sürede olsa dinlenmek için düzce bir kayaya oturdu. Sabah, her zaman olduğu gibi ibadetlerini yapmışlar, peşinden kendileri için… (DEVAMI…)

Sevgili @azizhayri

Bu sefer farklı bir teknik denediğini görüyorum. Okurken keyif aldım.
Hikayenin akışında nedensiz hiçbir detay vermemeye çalışırım bu yüzden aşağıda “konutuna” neden uğradığına bir açıklama getirilebilir mi, diye düşündüm. Eğer dağlara çıkarken bir kaçış amacıyla bunu söylediyse ben bunu okurkem tam olarak kavrayamadım.

Aşağıda ise yaşadıkalrı yeri tanımlayabilmek için bir araç gibi kullanmışsın. BU güzel bir teknik. Sanırım içgüdüsel olarak yazdığın bir bölüm. Bir kez daha ziyaret edebilir misin. Güzel bir cümle biraz daha parlatılması gerekiyor. Örneğin “anılarını bir kere daha canlandırdı” yerine gözünün önüne getirdi sanki daha uygun gibi. Krakterin sadece bir kaç dakika önce kaçtığından, yaşadığı yere ait tecrübeleri hala çok sıcak ve bu yüzden anı olmak için çok tazeler diye düşündüğümü saklayamam.

Gördüğün gibi bunlar kocaman bir tabaktaki ufak detaylar.

Eline ve düşgücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

İyi Akşamlar: Temel sorunun ne olduğunu buldum. Ben ya da biz kafamızda bir hikaye tasarlıyoruz. Bu bizim için açık ve seçik bir dosya oluyor. Kimin ne düşündüğünü ve nasıl hareket edeceğini gayet iyi biliyoruz. O hikayeyi anlatmaya kalkışınca sanki tüm bildiklerimizi açıklamışız gibi geliyor. ama aslında ortaya çıkan ürünü kafamızda ki bilgilerle değerlendirdiğimiz için bize yazdığımız her şey gayet net geliyor. İşin aslı ise sizin de yazdığınız gibi eksik. Verdiğiniz örneğe bakarsak “ardından önce konutuna ardından dağlara kadar” aslında "Kahramanım gizli kaçabilmek için doğrudan dağlara yönelirse hemen yakalanacağını düşünerek önce konutuna gitmeyi -çeşitli nedenlerle- ardından dağlara yöneldiğini anlatmak istemiştim. Ve Daktilo konusunda gönderdiğim dosyayı hazırlarken verimli bir damar bulduğumu anlamıştım. Eğer vaktim olursa devam ettirmeyi düşünüyorum. Bu konuda gelecek aylarda iyi ipuçları verilesini bekliyorum -Yazının burası idare içindi-
Okuduğun ve değer verip eleştirdiğin için de bir kere daha teşekkürler…