Damızlık Kızın Öyküsü'ne Bir Devam Kitabı Geliyor

(M. Ihsan Tatari) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/damizlik-kizin-oykusune-bir-devam-kitabi-geliyor/

Margaret Atwood, ünlü distopik romanı “Damızlık Kızın Öyküsü” için 34 yıl sonra bir devam kitabı kaleme aldığını duyurdu. (DEVAMI…)

(Hazal Çamur) #2

Diliyorum yeni bir Bülbül’ü Öldürmek’in devamı durumunu yaşamayız.

Açıkçası üzüldüm. Dizisinin popülerliğini de düşünmeden edemiyorum. Hiç mi etkisi yok? Gerçekten yok mu?

Sanıyorum bu konudaki tek sevdiğim örnek, Le Guin’in 10 sene sonra Öteki Rüzgar’ı yazarak seriye harika bir nokta koymasıdır.

Bekleyip göreceğiz.

(M. Ihsan Tatari) #3

Aslında haberde belirtmesem de tam aklımdan geçenleri yazmışsın :slight_smile: Ben de dizinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Bir taraftan da muhtemelen Trump yönetimini ve Yeni Amerikayı da eleştirmek isteyecektir. Bunu yeni bir kitapta yapmasını tercih ederdim açıkçası.

Okumak bir türlü " nasip" olmadı bana… Bir kaç kez niyetlendim ama araya insanlar veya kitaplar girdi.

(Cemalettin Sipahioğlu) #5

Bi’ bildiği vardır diyorum. Tabii yayıncısı da aklını biraz çelmiş olabilir. Hani, “Hazır dizi de revaçta, sen en iyisi anlatmak istediklerini o hikâyeyi sürdürerek yaz ki, anlatmak istediğin daha çok insana ulaşsın.” gibisinden bir akıl çelmeyle ikna edilmiş olabilir :sweat_smile:

Aman… Benimkisi spekülasyon işte. Yazsın. O yazmayacak da kim yazacak. Birikimi, donanımı ve deneyimi sayesinde, günümüzün çetrefilli konularına ihtiyacımız olan nesnel eleştiriyi getirebilecek. İnanıyorum -ya da doğusu, öyle olduğuna inanmak istiyorum, diyelim :sweat_smile:

Bu vesileyle Damızlık Kızın Öyküsü daha çok okunur.

Neyse, ben kendime daha fazla “Güzel olacak!” olasılığı üretmeden başlığı terk edeyim :sweat_smile:

(Cem) #6

Dizinin ünüyle akla girebilir tabii. Bu bir problem. Ancak beni asıl korkutan yaşadığımız dünya söyleminin Trump’a yoğunlaşması. Çünkü yaratılan dünya ve eleştiriler Trump gibi bireysel kişiliklerin ötesinde. Ancak böyle bir karakterin eleştirisi yönünden bazı şeyler kurgulanırsa probleme sebebiyet verilebilir. Gilead’ı sıradanlaştırabilir.