Dan Brown Kitapları

Dan%20Brown

BİYOGRAFİ

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996’da ilk romanı Dijital Kale’nin ortaya çıkmasını sağladı.

Roman, yayımlanmasından hemen sonra Dan Brown bir anda elektronik kitap listelerinde 1 numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

Başkanlık Ödülü’nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar’ı 2000 yılında yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuvarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

Yazar 2001’de yazdığı tekno-gerilim türündeki ikinci romanın İhanet Noktası’nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

Dan Brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.

Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır. Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve Cehennem kitaplarının filmi de çekilmiştir.

Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır.
(Kaynak: Wikipedia)

ÇIKAN KİTAPLAR

1. Dijital Kale (1998)
  2. Melekler ve Şeytanlar (2000) - Robert Langdon Serisi 1
  3. İhanet Noktası (2001)
  4. Da Vinci Şifresi (2003) - Robert Langdon Serisi 2
  5. Kayıp Sembol (2009) - Robert Langdon Serisi 3
  6. Cehennem (2013) - Robert Langdon Serisi 4
  7. Başlangıç (2017) - Robert Langdon Serisi 5

1 2 3 4 5 6 7

13 Beğeni

Altın kitap biraz daha zorlasa Da Vinci Şifresi’nin kapağına da Da Vinci Şifresi yazarı yazacak.

24 Beğeni

Şu Langdon’ın Mickey Mouse’lu saati yok mu? :rofl:
Dan Brown ve eşi Mrs. Brown efsane yarattılar be :star_struck:

1 Beğeni

Yalnız bir şey farkettim. Da Vinci Şifresi’ni okudum sadece ama Dan brown’ın ilk kitabını Da Vinci Şifresi zannediyordum. Kime sorsam sıralama olarak ilk Da Vinci Şifresini söylüyor. Muhtemelen ilk Da Vinci Şifresi çekildiği için böyle bir algı var.

1 Beğeni

Da Vinci Şifresi kitabı, Melekler ve Şeytanlar kitabından daha çok ilgi gördüğü için öncelikle Da Vinci Şifresi filmi çekildi. Sonrasında da seriye göre ilerlemek adına Melekler ve Şeytanlar filmi çekildi.

Bende sizin gibi yanılgıya düşüp önce Da Vinci Şifresi’nden başlamıştım. Kitabı okurken de Melekler ve Şeytanlar kitabının önce olduğu anlaşılıyor zaten. Geçmişte bir şeyler olmuş ama ne olduğu belirsiz havada kalıyor. Ama yine de çok etkilemiyorlar birbirlerini.

2 Beğeni

Bir zamanlar en çok sevdiğim yazardı. Dijital Kale ve özellikle İhanet Noktası’nı çok beğenmiştim. Sonra Da Vinci okudum. Melekler ve Şeytanlar ile beni yekten sıkmaya başladı. Kayıp Sembol hepten bunalttı. Tarzını iyice söktükten sonra heyecan etkisi kalmadı benim için. Cehennem’i alırken olayın nereye bağlanacağını daha arka kapaktan çözmüştüm. Bu sebeple okumak çok zorlaştı kendisini. Başlangıcı aldım ama bir türlü oturup okuyamıyorum. Bir noktada soğudum sanırım.

3 Beğeni

Yıllardır yeni kitap çıkarmıyor. Tembel bir yazar mı yoksa çok mu uzun araştırma yapıyor ? Kararsızım…

Merhaba. Ben şimdi hazır indirimdeyken Melekler ve Şeytanlar’ı alıp okumaya başlasam bir sorun olur mu? İlk defa Dan Brown okuyacağım, hangi kitaptan başlayacağımı bilmiyorum. İlk olarak Dijital Kale mi okumalıyım yoksa?

@W4YNE teşekkür ederim.

Basım sırasına göre giderseniz ilk romanı Dijital Kale ile başlayabilirsiniz. Robert Longdon içinde Melekler ve şeytanlar serinin ilk kitabıdır zaten.

@Raven Keyifli okumalar dilerim.

Nerelerdesin ya :frowning: Son derece aç bir şekilde yeni kitabını bekliyorum :smiling_face_with_tear:

@Agape adam burayı okumuş senin yorumunu görmüş demek ki. Bak çıkarmıyor kitap falan :joy:

2 Beğeni