Darth Maul, Obi-Wan Kenobi Dizisinde Yer Almayacak

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/darth-maul-obi-wan-kenobi-dizisi/

image

Obi-Wan Kenobi dizisinde Darth Maul olmayacak. Disney+ üzerinden yayınlanacak olan Star Wars evreninin merakla beklenen yeni dizisinde Ewan McGregor’ın canlandırdığı Jedi ustası Kenobi’nin büyük düşmanı yer almayacak. Disney+, Yıldız Savaşları evrenini yeni yapımlarla büyütmeye devam ediyor. Merakla beklenen Evan McGregor’ın bir kez daha Jedi ustası Obi-Wan Kenobi’yi canlandıracağı dizi, birçok tanıdık yüzü de ekrana taşıyacak.… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Olayların anlatılacağı zaman diliminde Darth Maul’un ölmüş olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Yoksa yanılıyor muyum, bilemedim şimdi.
Belki Flashback’lerle görünebilir dizide.

Siz galiba ilk prequel filmde ölmesini diyorsunuz. Clone Wars ve Rebels’te geri dönmemiş miydi? Ben Rebels’ın bir bölümünde öldü diye hatırlıyorum. Dizinin Rebels’tan önce geçiyor olması lazım.

.[/spoiler]Evet, ondan söz ediyorum. Ben tabii Rebels hiç izlemedim. Clone Wars’un da bir kısmını izlemiştim. İzlediğim bölümlerde Maul yok diye hatırlıyorum. Ölümü, Obi Wan’ın ışın kılıcıyla vücudunu ikiye bölmesi sonucu olmuştu. Bu durumda geri dönüşünü nasıl sağladılar izlemedim. Ve bence çok da gerekli değil. Başka bir karakter yaratılabilirdi. Tabii benim düşüncelerim bunlar. Sizin verdiğiniz bilgiye gelince, eğer öyle bir geri dönüş olmuşsa (bu arada tekrar ölüp ölmediğini de bilmiyorum doğal olarak) dizinin geçtiği zaman çizelgesinde pek tabii görünebilecektir.[spoiler].

3 Beğeni

Legend olan eski hikayede Darth Maul ilk filimde ölüyordu. Bu zamanda resmi olmayan bir çizgiroman vardı. Orada Darth Maul kurtulup Tatooine geliyor, Obi-Wan tarafından öldürülüyordu. Bu süre zarfında Darth Maul üzerine çok tartışma oldu.

Star wars Disney’e satılınca tüm hikayeler Legend oldu. Tekrardan genişletilmiş evreni yazmaya başladılar. İşte burada bu eski canon olmayan hikayeyi alıp Darth Maul fanlarınıda sevindirecek şekilde onu hayatta tutup saçma bir hikaye örgüsü yarattılar.

Rebels’i bende daha izlemedim ama daha öldüğünü ne okudum nede gördüm. Her an bir dizide ortaya çıkabilir.

1 Beğeni

Bence buna hiç gerek yokmuş. Aynı ırktan daha güçlü bir karakter yaratılsa çok daha iyi olurmuş.

Savage Opress’in trajedisini hic duymus muydun? Sasirmadim. Bu, sadece filmleri izleyip ahkam kesen normie Star Wars fanlarinin sana anlatacagi bir oyku degil.

Clone Wars’taki Darth Maul hikayeleri inanılmaz güzeldi diye hatırlıyorum. Gerçi ben de hala tamamını izlemedim ve izlememin üzerinden bayağı bir zaman geçti. Bir ara baştan tekrar izlemeyi planlıyorum. Ben ölümden dönmese dönsün falan demezdim ama döndüyse ve hakkında iyi hikayeler yazabildilerse dönmesi iyi olmuş derim.

2 Beğeni

Sen kimsin ki bu üslupla konuşuyorsun anlamadım?? Üslubunu düzelt. Ya düzgün bir üslupla konuş ya da en iyisi boş boş konuşma. Duyarım duymam, izlerim izlemem, şimdi izlerim sonra izlerim, şimdi okurum sonra okurum, bu seni niye ilgilendirsin ki?? Varsa bir diyeceğin doğru düzgün söylersin, bu üslupla değil.

Clone Wars, Clone Wars (Anime), Rebels, Resistance, The Bad Batch, Visions hepsini izledim. Hangisiydi bilmiyorum ama galiba Darth Maul’un hikayesi sırasıyla Clone Wars, Resistance ve Rebels’da devam ediyordu. İkiye bölündüğünde ölmüyordu; öfkesi onu canlı tutuyordu. Anladığım kadarıyla öfkenin yanında ışın kılcının kestiği yerlerin kanamaması, dağlanması ise tıbbi sebep. Yarı insan yarı örümcek olup aklını kaybediyordu. Sonra aklını kazanıyor filan. Son filmler gösterdi ki stüdyo istemezse kimse ölmez ölse de geri gelir.

3 Beğeni

Verdiğiniz bilgiler ve doğru üslup için teşekkürler. En kısa zamanda izlemeliyim sanırım.

1 Beğeni

Hocam, Maul ilk olarak Clone Wars’un 4. sezonu sonu ile 5. sezonun son yarısının ortalarında gözüküyordu. Sonrasında Rebels’te hatırladığım kadarıyla 2. sezon sonundan itibaren gözüküyor. 2020’de ki Clone Wars’un (7. sezon) son yarısında gözüküyor. Resistance’ı izlemedim ama Maul’un olmadığını hatırlıyordum. Araştırınca Maul’un seslendiren Sam Witwer’ın, Hugh Sion karakterini seslendirdiğini gördüm. Witwer’in ikonik sesi sizi yanıltmış olabilir. Not: Star Wars damarım tuttukça 2-3 ayda bir Youtube’dan bazı karakterlerin complete lightsaber duel’lerini izlerim. Dizide Obi-Wan’ın ışın kılıcıyla düello yapmasını görmeyi dört gözle bekliyorum.

1 Beğeni

Onun da ayrı dizisini yaparlar.

Kenobi dizisinden bekleyebileceğim en son şey Maul’un olmasıydı o yüzden zerre şaşırmadım diyebilirim. Zira Maul’un hikayesi her anlamda bitti gibi. Öte yandan Solo filminin sonunda Maul’un Qi’Ra’yı yanına çağırtmasının önemsiz bir sahne olduğunu zannetmiyorum. Eninde sonunda Lucas’ın kullanılmayan Episode VII sinopsisindeki Darth Talon hikayesini Qi’Ra üzerinden kullanacaklardır diye düşünüyorum.

Animasyonları izlememiş izleyiciler için Maul’un gerek Clone Wars gerekse Rebels içindeki en iyi hikayelerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Naruto’daki Obito mevzusunda olduğu gibi karakterin diriltilmesini anlaşılabilir gerekçelere ve çarpıcı sonuçlara bağladılar, sadece bunu bilmeniz yeterli.

Kendi iplerinden kurtulmaya çalışan bir kukla gibi can yoldaşı Savage Opress ile birlikte Mandalore iç savaşında hikayaye dahil oluşu ortamın kaotik bir hal almasını sağladığı gibi Darksaber’i alıp Mandalore’ları kendine biat ettirmeye çalıştığı kısımda, Jedi’lar ile aralarında geçen savaşlardan binlerce yıl sonra bile Darksaber’in onlar için ne kadar büyük manevi önem arzettiğini gördük. İmparator’un gelip onun hesabını kestiği kısımda da İmparator’un aslında ne derece güçlü olduğunu ve Episode III’deki Mace Windu kapışmasında bile onu hiç tam kapasitesiyle görmediğimizi bir kez daha görmemizi sağladı. Hatta karakterin ölüp da hikayeden ayrılışı bile klasik üçlemedeki lightsaber düellolarının prequel üçlemeye göre ne derece yavaş ve farklı görünmesi olayını bile tek bölümde justify eden, sade ama unutulmaz bir bölümle gerçekleşti. Yani demem o ki, Maul olmasaydı gerek Clone Wars gerekse Rebels mevcut kalitesinden çok uzak olurdu.

“He will avenge us”

Şimdi kontrol edince gördüm. Rebels, Resistance sonra da Clone Wars izleyince neyin nerede anlatıldığının sırası kaçtı. Dediğiniz gibi Resistance’da yoktu. Zaten Resistance çok garip bir seriydi. Olsa da olur olmasa da olur gibi bir seriydi.

1 Beğeni

Çok da karmaşık değil aslında. Clone Wars > Revenge of Sith > Bad Batch > Solo > Kenobi > Rebels > Rogue One > A New Hope olarak düşünürseniz kafanız karışmaz.

Resistance ise fanfiction / self-sabotage üçleme zamanında geçtiği için onu izlemeseniz de olur zaten.

@silence Legend olan hikayelerde vücutarı deforme olsa da gücün karanlık tarafı ile hayatta kalan Sith Lordları vardı.

Ama burada Darth Maul çok abartıldı. Maul birinci filimde daha çırak öyle gücü ve güce hakimiyeti bilgisi fazla değil. Disney hikayeyi silince fan servis yaptı. Birde üzerine Savage gibi bir saçmalık ekledi.

@Matelot bende senin gibiyim. Muziklerini dinlerim evde tek kaldığımda bir filimini izlerim.

Maul, Shadow Hunter (yanilmiyorsam adi buydu) kitabinda Dark Sun kartelinin tek basina icinden gecmis, Clone Wars’da Obi Wan’la dovusup sag kalabilmis nadir dusmanlardan olan Deathwatch liderine mekaninda challenge atmis ve yenmis, Rebels’de Jedi avlamak konusunda bizzat Vader’den egitim almis Inquisitor’lardan leş almis birisi. Hocasindan ve varisinden geride olmasi onu ezik bir dusman yapmaz, zira Old Republic donemindeki karakterlerin güç skalasini gozardi edersek simdiye kadarki mevcut guc gosterileri onu yakin SW tarihi icin ciddi bir tehditlerden olarak tanimlamaya fazlasiyla yeterli.

2 Beğeni

@Akuma_Blade Kartelin adı Black Sun idi. Kitabın adının hatırlamıyorum. Genel hatlarıyla yazınıza katılıyorum.

@Epichan Maul, Sidious’a çırakken onu o kadar zorlamış ki, birçok defa ölümüne sebebiyet veriyormuş. Şu ana kadar yaşamış Sith’lerin en güçlüsünü yetiştirme ideası ile gözü dönmüş birisi. Sidious hariç güç olarak diğer Sith’lerden pek aşağı kalır yanının olduğunu düşünmüyorum. Olsa da bir iki tık. @Akuma_Blade’in yazdıklarına ek olarak çizgi romanda düelloda Vader’a ağır yaralar açmış, neredeyse Vader’ı öldürüyormuş.

Buraya katılıyorum, hocam. Clone Wars’ta Maul çok iyi işlendi ama Rebels’te Clone Wars beklentisini veremedi bana göre. Çok ele ayağa düştü gibi.

Savage Opress, Mother Talzin’in ritüeli sonrasında Wokie gücüne ve bir Wokie’ye göre oldukça refleksif bir vücuda kavuştu. Clone Wars’ta gözüktüğü zaman boyunca genellikle stil olarak çoğunlukla öğrenmesi ve uygulaması basit olan Form I ile Form VI’yı kullandı. Hikayedeki olaylara bağlı olarak stilini rafine edemeyip daha fazla sekans öğrenemediğine şahit oluyoruz. Zabrak erkeği olduğu içinde Maul gibi 2 kalbi var ve acıya karşı doğal bir dayanıklılığı mevcut. Maalesef pek akıllı değil ve derinlemesine düşünebilen bir karakter değil. Pervasızın teki. Maul’da bu zeka ve derin düşünme mevcut olduğu için bana Maul’la birbirlerini tamamlamışlar hissiyatını hep verdi. Maul’un fiziksel zayıflığı göz önüne alındığında bu düşüncem pekişiyor.
Bence Savage karakteri Clone Wars’ta işlenen karakterler arasında hikayesiyle kesinlikle ilk üçe girer. Karakterin katiyen saçmalık olduğunu düşünmüyorum.

Evde iş yaparken John Williams besteleri dinlemek enerji veriyor.
Ben bu gidişle Lego dizilerine kadar izleyeceğim herhalde.

2 Beğeni

@Akuma_Blade İkonik bir karakter olasından ve onu oynayan oyuncu aynı zamanda filmlerdeki kılıç dövüşlerinin karografini yapan kişi olunca baya sevildi. Ama eski sith lordllarının yanında yani çırak bile olmaz. Leganda kalan hikayelere göre.

@Matelot Sitdious’un en güç Sith Lordunu eğitmek gibi bir gayesi yok. Çok stratejik bir adam diğer Sith Lordları gibi değil. Asla kendi yerine geçecek birini eğitmez. Darth Vader ondan güç bakımından fazla olsa bile onu kontrol altında tuttu.

Darth Maul hangi çizgi romanda Darth Vader ile karşılaşıyor ben okumadım. Eskilerde ise zaten karşılaşmıyorlllar. Canon da var ise daha okumadım ama saçma tabi fan servis yapmışlar.

1 Beğeni