DC Evreni ve Mantık?

Sormayın ya ben gümrükten korktuğum için koli koli amazondan getirtemiyorum. :slight_smile: Dijitale mahkum kaldım orada. Zor bela amazon hesabını ingiltereye taşıtabildim. Oradan alıyorum us’a göre daha uygun oluyor comixology & kindle edisyonları.

Amazon almanyadan almak en uygunu olmuştu whiteknight için… gümrük konusunda amazon zaten olacaksa gümrük parasını da çıkartıyor alırken tahmini olarak maksimumdan, sonra daha az tutarsa üstünü iade ediyor

Valla sık alışveriş yapmayıp gümrük masrafı olayını minimale indirebiliriz de, bir de güven problemi oluyor. Ne kondisyonda gelecek, eskiden bu gümrük olayları ve döviz patlaması yokken amazon uk’dan kitap falan söylerdim de ne biçimde kitaplar gördüm ptt sağolsun. Amazon yine iyi davranıyor iade ediyor parayı da gir bir daha söyle ikinci iyi gelsin diye dua et büyük stres. Bir de gelmediği oluyordu bazen artık kargo görevlisinin işine mi yarıyordu içindeki anlamadım(bu daha çok aliexpress’te oldu gerçi, kitap değerli olmadığı için güzel ülkemde geliyordu genelde :slight_smile: ) Zor inandırdım amazonu ingilterede olduğuma :wink: almanya falan uğraşmam artık.

1 Beğeni

Öldüren Şaka’yı da sipariş ettim arkadaşlar, beğenirsem bu ikisini daha başkalarını da sipariş ederim.

Kick-Ass denmişken hızlıca araya gireyim. Kick-Ass aslında 3 ciltten oluşuyor (bir de Hit Girl spin-off’u var ama çok önemli değil o) ancak büyük bir ihtimalle Gerekli Şeyler 3. cildi yayınlamayacak. Yani en azından birkaç sene önce sorduğumda pek niyetleri yoktu. Umarım başka bir yayıncı el atar da hikayenin sonunu görebiliriz, ilk iki cilt gerçekten de epey eğlenceliydi.

1 Beğeni

Hadi ya, bilmiyordum 3. cildin olduğunu, umarım basarlar :slight_smile:

Batman:Noel ve Batman : year one tavsiye ederim. Alan Moore’un eserleri Watchmen olsun V for vendetta olsun biraz daha ağır işlerdir başlangıç için çok tavsiye etmem özellikle Watchmen’da her fasikülün sonunda bir kaç sayfalık düz yazı hiakeyler vardır eğer böyle şeyler hoşuna giderse oku ama dediğim gibi Alan moore eserlerini biraz daha sonraya ertelemelisin bence

Türkçe Watchmen tek cilt mi? İnternete yazınca tek ciltlik birşey çıktı.

Evet ithaki yayınları tek cilt halinde bastı zaten fasikül fasikül okumak istiyorsan DC bir tane edisyon çıkardı kolleksiyon değeri olduğu için çok pahalı onun dışında ingilizce orijinali de tek cilt.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, manga tecrübem olduğundan çizgi romanları da sayısız ciltler halinde sanıyordum, sevindirici oldu bunları duymak. Tek cilt ne varss toplarım, V for Vendettw, Watchmen, bunlar alacaklarım arasında.

1 Beğeni

Hocam marvel okumamakta kararlı mısın?
Eğer değilsen çok güzel tek cilt hikayeler var, bir bakmanı isterim. Oldman Logan ve Marvel 1602 tavsiye ederim eğer değerlendirirsen.

2 Beğeni

Hocam bilemiyorum yine bir Kum Adam görüp hayal kırıklığı yaşama ihtimalinden korkuyorum.

Açıkçası ön yargına hak verebiliyorum özellikle ben de kişisel olarak güncel sayılabilecek ‘‘marvel now’’ çizgi romanlarının çevirilerini okurken çok saçma şeylerle karşılaşıyorum.
Bence bir şans daha ver yinede çünkü tek ciltlik gerçekten çok kaliteli hikayeler dc’de olduğu gibi marvel’da da mevcut.

Kaç gündür çizgi romanları(Amerikan) araştırmaktayım, sanırım bir kahramanın hikayesini en baştan finaline dek okumak mümkün değil bu dünyada. Canım sıkıldı gerçekten, mangalarda bitmemiş mangaların acısını çekerken çizgi romanlarda biten hikaye yok galiba. Gerçekten de böyle mi? (Batman ve Spawn okumak istiyorum ams gördüğüm kadarıyla hala bitmemişler)

Haftalık olanlarda öyle bir şey mümkün değil evet, sürekli satması gerektiği için bir sonu yok hiçbir hikayenin. Batman mesela 1939 yılından beri sürekli çizgiromanı çıkan bir karakter. İş genelde şöyle yürüyor uzun bir zamandır. Evrene soft reset atarlar tüm seriler #1 numarasıyla çıkar, hikayeler ilerledikçe mcu’daki thanos meselesi gibi bir hikayeye evrilir. İşte batman, superman, flash vs çizgiromanları birkaç hafta boyunca neyse o eventin adı o isimle çıkar, en son bir noktaya erer event büyük bir savaşla. Sonra yine bir soft reset atılır. Tüm çizgiromanlar #1 numarasıyla tekrar çıkar. DC özellikle 2011 yılında New 52 adıyla bir resetleme yaptı, soft reset gibi değildi bu tüm evren baştan oluşturuluyormuşçasına yapıldı. O yüzden New 52 Batman’ına başlayabilirsiniz belki, hikaye sıfırdan alınıyor. 52 adı, 52 farklı çizgiroman serisini tamamen bir reboot yaparak #1 numaralı sayıdan başlattılar. Ama bu sefer de başı var sonu yok bunun çıkmaya devam edecek yüzyıllar boyunca. :smile: Sonra büyük tepki geldi biz bu 0 kilometre karakterleri istemiyoruz diye, eski soft-reboot atıla atıla süregelen versiyonlarını geri getirdiler, şu an aynı kahramanın birkaç çizgiromanı olan seriler var sanırım DC’de bayağı karıştı oralar. O yüzden yeni başlayanlara #1 numaralı sayılardan başlamaları önerilir soft reboot olsun hard reboot olsun. Bitmiş bir hikaye arıyorsanız Marvel, DC’nin dışına çıkacaksınız. İşte Sandman, Hellraiser, Preacher, Watchmen, V for Vendetta, Y The Last Man, Saga, Fables, Hellboy falan olsun. Sadece Amerika pazarında da değil Avrupa’daki ülkelerin de öyle ünlü başı-sonu olan güzel serileri vardır.

Marvel, DC vs için olay şöyledir. Başlarsınız gaza gelip sevdiğiniz tüm karakterleri hangi event bitip de reboot attılarsa artık #1 numaradan okumaya, birkaç event boyunca okursunuz sonra sıkılıp bırakırsınız. Biraz öyle bir olay çizgiroman, sürekli devam halinde onlar. Siz merak ettikçe ya da bu seneki event iyiymiş diye duyum alınca girip okuyorsunuz öyle başı sonu olan bir eylem değil DC, Marvel evreni içinde çizgiroman okumak. Zaten hep karşılaştığım genelde dc, marvelle başlanır sonra sandman, hellraiser vb şeylere terfi edersiniz. Sonra da yaşlanıp çizgiroman okumayı bırakırsınız ya da fransız, italyan çizgiroman serilerine sarıp apayrı bir yerde bulursunuz kendinizi. :slight_smile:

En baştan okunacak gibi değil zaten hiçbir DC, Marvel çizgiromanı ilk çıktığında bunlar 30-40’lı yıllar savaş zamanı, iş gücü dağılımı adaletsizliği gibi durumlar var. Doğrudan doğruya eleştiremiyorsunuz o dönemki yöneticileri. Böyle süper güçlü karakterlerle iğneleme yapıyorlar aslında. O süper kahramanlar 30’larda da var belki 2100’lerde de olacak, kullanılma amacı günümüz dünyasını eleştirmek bir yerde aslında. Karakterleri bir araç olarak kullanıyorlar. Supermen’in 30’lardaki ilk sayılarında mesela, maden işçilerini kurtarıp patronları madene atıp girişi yıktığı hikayeler falan var böyle. Özel güç durumları da tam oturmuş değil, işte kriptonit olsun falan sonradan ekleniyor bir dünya şey, beğenmiyorlar değiştiriyorlar, yeni yeni karakterler yaratılıyor. Başlanması düşünülüyorsa en sonki #1 numara neyse o alıp okunulabilir beğenirseniz devam ederseniz sıkılana kadar.

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla o başı sonu olanlar “grafik roman” ismiyle geçiyor comic olarak değil. Birkaç oneshot okuyup comic macerasını bitiririm sanırım, direk grafik romanlara geçerim ondan sonra. Yalnız sanırım çok ciltli grafik romanlarda da comiclerde olduğu gibi çok tembel Türk yayınevleri, Sandman okuyayım dedim 11 cildinin 11ini de bulmak imkan dahilinde değil, elinde olan 1500 tlye falan ilan vermiş satıyor tarihi eser satar gibi.

İthaki kaç yılda bitirirse artık sandman, preacher vs o şekilde almış olacağız işte. Bakmayın yani çok eleştiriliyor ithaki bir türlü basmaması konusunda çoğu seriyi ama tembellikten değil bence bilimkurgu-fantastik dalında tutunmak zor iş Türkiye piyasasında. Şimdi mesela çok beklenen ejderha mızrağı serileri falan olsun Arkabahçe yayıncılık basmıştı onları 2000lerde ben ucundan hatırlıyorum oraları. Tutunamadılar sanırım bugünkü Arkabahçe yayıncılık tamamen çizgiromana kaymış durumda. Sonra 2010’lar Laika girişti baya da çıkarttılar seri seri, sandmanı da tamamlamışlardı o zamanlarda kayboldu sonra onlar da ortadan. O yüzden bir şekilde basılsın da beklerim modundayım ben. Her giren battığı için seri haline gelmiş kitaplar değerli, 1500 az bile yani ne fiyatlar görüyorum ben nadirkitapta. :smile: Şu an ithakinin tamamladığı Zaman Çarkı bir araba parası olur 10 sene içinde.

Bu arada hazır indirimdeyken https://www.idefix.com/Kitap/Siyah-Orkide-Clz/Cizgi-Roman/urunno=0001741804001 şu graphic novel da güzeldir.

Sipariş ettim hocam, teşekkür ederim.