"Dede Korkut" UNESCO'nun Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'nde!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dede-korkut-unesconun-somut-olmayan-kultur-mirasi-listesinde/Kültürel mirasımızın önemli parçalarından olan Dede Korkut Destanları, UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne dahil edildi! (DEVAMI…)

10 Likes

Büyük gurur. Kıymeti bilinmeyen değerlerimizden Dede Korkut. Karagöz ve Meddahlığın yanındaki haklı yerini almasına çok mutlu oldum.

4 Likes

Çocukluğumuzda masal olarak tanıdığımız ama aslında bir kültürün derinliklerinden kaynaklanan destansı/efsanevî öyküler demetimizin değerini tanımlayan Unesco’ya teşekkürler… Kıvanç verici bu haberin yanında Dede Korkut Öyküleri üzerinde yıllarca araştırmalar yapmış, hatta yaşamının bir bölümünü bu yapıta adamış, artık aramızda olmayan Orhan Şaik Gökyay’ın da hakkını teslim etmeliyiz…

5 Likes

Keşke, Nasrettin Hoca ve Hacivat ile Karagöz de eklense. Biz kıymetini bilemiyoruz bir çok değerimizin.

2 Likes

Karagöz listede var.
http://www.unesco.org.tr/Pages/126/123/UNESCO-İnsanlığın-Somut-Olmayan-Kültürel-Mirası-Temsili-Listesi

3 Likes

“Dede Korkut is Greek” demeye başlarlar belki :confused: Nasrettin Hoca için de denmişti.

2 Likes

Kendi değerlerimize bile yabancılar sahip çıkıyor ya, diyecek söz bulamıyorum.

2 Likes

Kendi değerlerimize sahip çıkmazsak elbette birileri üstüne konacaktır. Ama bazen bunun tersini de yapıyoruz, başka kültürlerin ögelerini (bazen bilerek ama çoğunlukla da bilmeyerek) sahipleniyoruz.

Örneğin "cacık"ı Türk mutfağının ürünlerinden biri olduğunu ileri sürerek turistlere içirmeye çalışıyoruz. Lakin turist bilgili bir kişi çıkıp da cacık’ın aslında Ermeni mutfağının bir ürünü olduğunu anlatınca apışıp kalıyoruz…

Aynısını kendi kültür ögelerimize tersten uygulayıp onları da görmezden geliyoruz…

1 Like