Dede Korkut'un Kayıp 13. Destanı Bulundu: Salur Kazan'ın Ejderhayı Öldürmesi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dede-korkut-kayip-destan-salur-kazanin-ejderhayi-oldurmesi/Türkistan’da bulunan kayıp Dede Korkut nüshası her şeyi değiştiriyor! Dede Korkut Destanları artık 13 tane. “Salur Kazan’ın Ejderhayı Öldürmesi” ile tanışın! (DEVAMI…)

12 Beğeni

Güzel bir gelişme, umarım Kaşgarlı Mahmud’un kayıp kitabı da bulunur bir gün.

2 Beğeni

Salur Kazan’ın bu destansı mücadelesini okuma şansımız olacak mı peki?

1 Beğeni
  1. destan için seçkiye talibim :slight_smile:
1 Beğeni

Yapın ama bizi almayın. Bari bu sefer bizi alın yahu :smiley: :buyucu:

Muharrem Ergin kitabın 24 hikayeden oluşmuş olabileceğini söylüyordu. Yıllar onu haklı çıkardı, keşke kendisi de görseydi.

Güzel bir haber…
Bu vesileyle belirtmek ,isterim ki;
Dünyanın en eski ve “tarih yazmış” milletlerinden biri olarak, sahip olduğumuz muazzam mit, efsane, destan, masal birikimimizi görmezden gelip -daha dünkü- batılı milletlerin derme çatma karanlık çağ uydurmalarını ayıla-bayıla seyrediyoruz, çocuklarımıza da seyrettiriyoruz.
Asıl niyeti büyük ölçüde “subliminal” mesaj vermek olan bu tip kitap ve filmleri seyreden çocuk ve gençlerimiz kendi tarihine ve kültürüne ne kadar sahip çıkabilir.
Aklı başında becerikli, teknik donanımı yüksek film şirketleri tarihi cevherimizi ortaya eli yüzü düzgün bir şekilde koyabilecek projeler geliştiremez mi.
Sadece destanlarımızdan bile onlarca harikulade film çıkar.
Zamanında medya bu kadar gelişmemiş iken, Karaoğlan’lar,Tarkan’lar,Tolga’lar becerikli ressam-çizgi romancıların elinde efsane olmadı mı…Biz onlarla büyüdük!
Dede Korkut, Oğuzluk’tur, Türklük tür. Umarım bu konudaki araştırmalar Türk ilim adamları tarafından sürdürülür ve bu tarihi belgeleri de Vatikanda Berlinde değil, Korkut Dede’nin anayurdunda muhafaza edebiliriz.

3 Beğeni