Dede Korkut'un Kayıp 13. Destanı Kitap Olarak Raflarda

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/13-dede-korkut-destani-metin-ekici/

Prof. Dr. Metin Ekici’nin keşfiyle gün yüzüne çıkan Dede Korkut’un kayıp 13. destanı “Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi” Ötüken Neşriyat etiketiyle raflardaki yerini aldı. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Merak etmiyor değilim hani, umarım çevirisi olabildiğince tam yapılmıştır. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler :slight_smile:

Sanırım, Homeros’un tarihimizdeki karşılığı; Dede Korkut. Mükemmel fantastik öyküleri var. Bu öykülerin ya da masalların ileride oyun bile yapılabileceğini düşünüyorum. Sinemada görme şansımız var mı bilmiyorum. Doyurucu bir yapım olacağından şüpheliyim.

Sadece 13. hikaye değil 13. hikayenin bulunduğu nüsha basılmış sanırım.

Türkoloji ne karıştı ya? O.o 2 ayda birbirine kattı memleketin Türkoloji dünyasını :smiley: Bildiğiniz yarış halindeler ve umarım bu yarış sırasında doğru düzgün çevrimler okuruz. Yetiştireceğiz diye baştan savma yapmazlar. Duyduğuma göre DTCF’den bir doktora öğrencisi de çalışıyormuş. Yakında onun da haberi gelebilir.

1 Beğeni

https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=101006

Bu kitabı okumadan önce şu linkteki kitabı okumam yeterli mi?

Biraz ağır gelir o kitap. Hem pahalı hemde bir sayfası orjinal dilinde, bir sayfası sadelesmemiş türkçe ile yazılı. Bende almak istemiş inceledikten sonra vazgecmistim.
https://www.dr.com.tr/Kitap/Dede-Korkut-Hikayeleri-Kitab-I-Dedem-Korkut/Edebiyat/Roman/Turk-Klasik/urunno=0001753158001?gclid=EAIaIQobChMI6LHjqsCZ4wIV1_hRCh3PDQ3TEAQYASABEgI4HPD_BwE

Bu kitap yeterlidir.

1 Beğeni

150tl’den 8 tlye düştü kitap muazzam. :slight_smile:
Teşekkür ederim.

Ayrıca habere konu olan kitapta, fiyatına bakınca sanki tüm Dede Korkut hikayele’lerini kapsiyor gibi geliyor bana. Önce kitabı fiziki olarak gör isyersen hemen başka kitaplara yönelme.

1 Beğeni

Kitap sadece 13. boyu “Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürdüğü Boy” barındırıyor. Önceki boyları okumak yeterlidir. Herkes katılmaz belki ama herkesin mutlaka okumuş olması ve derhal okuması gereken bir eserdir Dede Korkut Kitabı. Kitabı almak istemeyen veya pahalı gelenler varsa eğer Milli Folklor dergisinin son sayısından boya ulaşabilir.(İnternetten pdf olarak)
Bazı arkadaşlara cevap olarak yazmak istedim ama ortaya bırakıyorum.

1 Beğeni

@rann Hocam lütfen yanlış anlamayın, paylaşımınızdan sonra saygısızlık olmasın ancak Dede Korkut için çeviri olarak Türkolojideki en başarılı iki kaynağı önermek isterim. Orhan Şaik Gökyay(Yeditepe Yayınevi) ve Muharrem Ergin (Boğaziçi Yayınları)

1 Beğeni

Ben okuması kolay, fiyat olarak düşündüğü eserden alımı daha kolay olacağı için iş bankası yayınını tavsiye ettim.
Görüşüm her Türkiye vatandasi bu kitapları okusun, evlatlarına öğretsin, kültürümüzü ve geleneklerimizi öğrensin.

2 Beğeni

Benim bir hatırladığım Trt Çocukta Dede Korkut hikayelerini anlatan bir animasyon, onun haricinde başka tv yapımı hatırlamıyorum.