Değiştirilmiş Karbon: Bilimin Bedeninden Kurguyla Ayrılmak

(Burak) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: http://kayiprihtim.com/inceleme/degistirilmis-karbon-bilimin-bedeninden-kurguyla-ayrilmak/

21. yüzyıl siberpunk türünün en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilen ve yaklaşmakta olan Netflix dizisiyle de bizleri iyice heyecanlandıran "Değiştirilmiş Karbon"u, raflara düştüğü gün inceledik. Üstelik şimdilik ‘spoilersız’ olarak! (DEVAMI…)

(Cem) #2

Bilimsel açıklamaların bu kadar fazla kenara atılmış olması ve daha ilk kitabı olsa bile yazdığına göre hikayeyi derinleştirecek kısımların detaylandırılmamış olması üzdü. Ancak olumlu tarafından gizem ve dedektif unsurlarının etkileyici yazılmış olması heyecanlandırıyor. Diğer yandan çeviri ve editörlükle ilgili yorumların beklentime göre daha iyi olduğunu gösteriyor, orası da sevindirdi. :krs:

Dün sipariş vermiştim, bu yazıyı okuduktan sonra daha da heyecanlandım :slight_smile:

Siberpunk 6/45’ten kurtulmaya başladı bu güzel haber, bunu da çok okumak istiyorum lakin bir çeşit kitap alma bağımlılığına kapıldığımı hissettiğim için elimdekiler bitmeden bunu okuyamayacağım. Özellikle polisiye kısmını nasıl yansıttıklarını incelemeden sonra daha çok merak ettim.

1. Sayfaya geldim hala kitabın içine giremedim bir türlü :confused: Zorluyorum kendimi haydi hayırlısı. Artık şu depolamayı falan içyüzünü bir güzel bi anlatsa istiyorum.

(Cemalettin Sipahioğlu) #6

Bana mı öyle geliyor, yoksa ağır bir Değiştirilmiş Karbon bombardımanına mı tutulduk? Dizisi bir yandan, kitabı bir yandan bastırıyor sanki :thinking: Cyberpunk adına bundan şikayetçi değilim. Geçen kitapçıdayken, kulak misafiri oldum, iki-üç defa kitapçıya kitabı soran oldu. Kitabı okumadığım halde bu talepten memnun oldum.

Sizce bu talebin arkasında sadece dizinin etkisi mi var? Yoksa İthaki’nin reklam başarısına mı bağlamalıyız? Yoksa bunun arkasında başka etkenler mi var? (Mesela, cyberpunk açlığı gibi :smiley: )

Valla ben burda görünce konusunu merak edip aldım :joy: çünkü bi açıdan reankarnasyona benzettim. Bana sanki bilinçli reankarnasyon gibi geldi. Bunlar hep kayıp rıhtımın oyunu :joy::hanci:

(Cemalettin Sipahioğlu) #8

Evet, konusu bir tür teknoloji destekli reankarmasyon gibi. Fakirin fakir, zenginin zengin kalmasından dolayı, araya bir tür kast sistemi de giriyor gibi.

(Barışcan Bozkurt) #9

Bence Netflix’in etkisi. Son 1-2 yılda ülkemizde hatrı sayılır bir kitlesi oluştu. Dizisini izlemeden önce kitabını okumak istedim ve beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Kitap hiçbir şekilde özgün hissettirmiyor, toplama gibi olması okurken zaman zaman rahatsız etti. Bu yüzden dizisini izlemekten de vazgeçtim. Cyberpunk türünü çok seviyorum ama böylesini değil.

(Burak) #10

(görkem) #11

dizisi çıkmadan önce kitabı sipariş etmiştim. yaklaşık 15 gün kitap bir türlü glemke bilmeyince netflix dizisine dalmış ve siparişimi iptal etmiştim ( görsel kaynaktan izlediğim hikayeyi yazılı kaynaktan tekrar okumak sevdiğim şeyler değildir)
her neyse efendim konu özgün değildir doğrudur , ama zaten böyle bir iddiası da yoktur. izlerken bana ghost in the shell ve blade runner havasını verdi mi verdi. atmosferin içine de çok güzel soktu .bunun bilimkurgu dizisini beğenmeyenler neyi beğeniyorlar merak ediyorum.
cyberpunka yakın duran arkadaşların kitaptan ziyade dizisini izlemelerini tavsiye ederim.

Neticede cyberpunk kitaplar piyasada bulunuyor ama cyberpunk diziler başka yok.

o yüzden kitabına fazla bulaşmadan konuyu öğrenme hakkınızı dizisini izleyerek kullanın derim.

(görkem) #12

Seride ki tek mantıksızlığı söylemeden de geçmeyelim.

Bilinç kopyalama olayı…

SOMA diye bir oyun vardı, bilenler bilir yine bilinç kopyalama üzerine bir oyundu. ordada bu konu tersten irdelenmişti. Kendin ölüp kopyan yaşamaya devam ettiği zaman varlığını kaybediyordun.
Yani bilinç kopyalamak kesinlikle tercih edilebilir bir olgu değildi.

Bunda maşallah en ufak bir korkma olmadan beni öldürürsen öldür . datalarımı nasılsa yedeklettirdim tarzında bir hava varki, ben bunu hatalı buldum

(Cemalettin Sipahioğlu) #13

Bilemiyorum. Cyberpunk severim. Baştan sona ne olup bittiğini bildiğim bir hikayeyi, farklı bir formda tekrar tüketmeyeyse gönülsüzüm.

Dizi ve kitap arasındaki farklardan haberdarım. Konunun özeti için diziyi izlersem, kitap ne kadar farklı olsa ve edebi olarak zaten bambaşka bir anlatım diliyle de yazılsa, aşinalık hissi okuma seyrimi tatsızlaştırabilir.

Uyarlamasını izledikten sonra kitabını okuduğum işler oldu tabii. Aralarında belli bir süre geçtiğinden, hikayeyi ve olayları hayal meyal hatırlamanın vermiş olduğu imkan sayesinde, okuma sürecimden aldığım keyif sekteye uğramamıştı.

Ben buradan, o teknolojinin verdiği imkanın bedene ve hayata bakış açsını ne kadar derinden etkilediği fikrini edindim :thinking: Bize çok yabancı bir çağ. Ruh anlayışı ve ölümsüzlük, yerini belleğe ve yedeklenerek beden değiştirmeye bırakmış. Öyle bir çağda yaşayan kişinin, bedenini ve ölümü algılayışı, kendi beden ve ölüm anlayışımız bakımından oldukça yabancı gelmesi; fikirlerinin akıl almaz pervasızlık örneği gibi algılanması çok doğal. Bizlerde öyle bir çağda yaşasak, belki onlar gibi düşünürdük :thinking:

(Cem) #14

İlk Bölümden:
“Tak, uzun namlulu olan seninki.”
“Önemli olan boyu değil…”

Anlaşılan mizah şöleni bekliyor. :upside_down_face:

(Onat) #15

Bu kitabın ve dizinin ismi her yerde karşıma çıkmaya başladı… E hayliyle ilgimi baya bi çekti… Dizisini izlemektense öncelikle kitabını okumak için sabırsızlanıyorum elimde 4 adet kitap var daha yeni aldım, durumum biraz müsait olsun kaçırmayacağım kesinlikle… Bu arada çok güzel anlatmışsınız elinize sağlık.

Haaayııııırrrr :scream::scream::scream:
Mizah böyle olmamalı yapmayın. Siz ki yazdığınız bir cevapla beni gülme krizine sokmuştunuz :joy::joy: Hiç olmadı bu :neutral_face:

(Cem) #17

:smiley: Dalga geçmiştim aslında orada.

Tam belli olmamış :joy: Ama ben de %50 ihtimal vermiştim kinaye yaptığınıza dair. Yanılmışım :joy: Yanlış %50 üzerinden gitmişim :sweat_smile:

(Cem) #19

Kitap için alternatif isim önerisi: Cyberpunk Erotica XXX: Yakın Temaslar