Deli Yusuf


(Osman Eliuz) #8

Merhabalar.
Sizi tekrar seçkide görmek güzel öncelikle. Yazar olarak da görmeyi diliyorum.
Evet, hak etmişler değil mi :slight_smile:
Uzunluk konusunda ufak bir öykü olsun istedim bu kez, anlatmam gerekeni de anlatmıştım zaten.
Beğenmenize sevindim. kendinize iyi bakın.


(Osman Eliuz) #9

Merhabalar.
Kemal Tahir tadı almak… Aldığım en büyük övgülerden biri olabilir. Teşekkür ediyorum :slight_smile:


(Osman Eliuz) #10

Merhabalar.
Keyif almanıza sevindim ve yorumunuz için teşekkürler :slight_smile:
Kendinize iyi bakın.


(Osman Eliuz) #11

Merhaba Cem.

Tekrar dönmene sevindim seçkiye. Bu kez öykün de varmış :slight_smile:
Seçkilerde yer almak en azından devamlılık açısından iyi bir şey. Normalde seçki dışında da çalışmalarım var ama kısıtlı bir zamana öykü sığdırmak insanı gelişmeye itiyor. Bu açıdan katılmaya çalışıyorum elimden geldiğince.

Evet, seçkiyi bu sefer biraz yumuşattım, sebebi fantastikten ziyade gerçekçi bir öykü çıkarmak istememdi. Daha önceki seçkilerde temayı tamamen merkeze aldığım çok oldu, birazcık farklılık adına yaptım bunu.

Usulca ve neden sonranın kullanımında çok haklısın. Bu benim bile gözüme takılıyor. Özellikle de neden sonranın kullanımı… Bu öykü için ilk değil ama ikinci neden sonra tam bir kusur. Bunu fark ettiğimde çoktan yollamıştım öyküyü ve iş işten geçmişti; ama kendi öykümde üzerinden geçeceğim. Dikkat çekmeniz çok güzel.

Ve evet, oradaki N’apcaksın şeklinde yazılmalıydı :smiley: Çok saçma bir kusur olmuş, utandım.

Vaktini ayırıp uzun uzun değerlendirdiğin için teşekkür ediyorum ve beğenmene sevindim. Sağlıcakla :slight_smile:


#12

Merhaba, ben de özlemişim seçkiyi. Şimdilik sadece okuyucu olarak devam ediyorum da her an fikrim değişebilir. Özellikle istifa edebilirsem dönüş yapacağım. :slightly_smiling_face:


(Osman Eliuz) #13

O zaman en kısa zamanda istifa etmeniz dileğiyle diyelim :slight_smile:


#14

Merhabalar, çok sevdim bu öykünüzü de. :slight_smile: Tema ile olan dolaylı temas çok doğal olmuş, çok içten durmuş. Korktuklarımızın da korktuklarının olduğu bir dünyada yaşadığımızın bilinciyle kaleminize sağlık. :slight_smile:


#15

Ah Osman ah. N’ettin öle?

Öyküyü okurken -ister istemez- sonunda bir şey olacak dur bakalım dedirtip, hiç bir şey yapmadan öyküyü bitirmen ve temayı daha az göz önünde tutmana rağmen bu kadar keyifli bir öyküyü ortaya çıkarmana kızsam mı sevinsem mi bilemedim. (Kıskanmış da olabilirim.) :smile:

Ellerine sağlık. Karakterler, durumun gerilimi, şive, diyaloglar her şey çok güzeldi. Verdiğin bir kaç bilgi kırıntısı ve Yusuf’un son sözünden temayı merkeze almadığın kanısına vardım ki yukarıda da belirtmişsin. Ancak Kalemini seven biri olarak bana yetti mi? Bence bunun cevabını sen biliyorsun :smiley:
Elbette ki yazarın tercihine şapka çıkarmak lazım :slight_smile:

Yüreğine sağlık :slight_smile:


(Osman Eliuz) #16

Merhabalar.

Beğenmenize, temayla ilgili kısmı eğreti bulmamanıza sevindim ve içten sözlerinize teşekkür ediyorum. Bu ayki seçkide öykünüzün olacağını düşünüyordum ama es geçmişsiniz sanırım yine :slight_smile: Gelecek seçkilere diyelim.

‘‘Korktuklarımızın da korktuklarının olduğu bir dünyada yaşadığımızın bilinciyle,’’ ne güzel söylemişsiniz; kesinlikle.


(Osman Eliuz) #17

Merhabalar Umut :slight_smile:

Aslında yazmaya başlarken öykünün sonunu düşünmemiştim ama bitirirken başka türlü mü olsa acaba demedim hiç. Keyif almana sevindim.

Temayı merkeze almadım, çok basit bir şekilde direkt temayla bağlantı kurabilirdim esasen ama bunu yapmak açıkçası hiç gelmedi içimden. Yetti mi? Öyle umuyorum :))

Zamanın ve güzel sözlerin için teşekkürler. Hepimizin yüreğine sağlık :slight_smile: Söylemeyi unutmuşum da, sen neredesin, göremedim seçkide :pensive:


(Ercan Sozeri) #18

Baştan sona kadar acaba nasıl kocaayak hikayesine dönüşecek diye merak ederek okudum, son noktayı çok güzel koymuşsunuz. Elinize sağlık.


(Osman Eliuz) #19

Merhabalar.

Beğenmenize sevindim ve yorumunuz için teşekkürler.

Kendinize iyi bakın :slight_smile:


(Tuğrul Sultanzade) #20

Yukarıda bir arkadaşımız Kemal Tahir tadı aldığını söylemiş. Açıkçası hikayeyi okumaya başlar başlamaz benim de kapıldığım his aynen bu şekildeydi. Akıcı ve de kendini merak ettiren bir atmosferi vardı öykünün. Karakterler arasında Sarı’dan haz etmedim pek tabii fakat ekibin tamamı sağlam bir dersi haketmiş. Velhasıl okuması keyifli bir öyküydü, bir sonraki çalışmalarınızı da takip edeceğim.


(Murat Barış Sarı) #21

Son derece gerçekçi. Şivesiyle, çocukların yeri geldiğinde son derece zorbalaşabilen dünyasıyla keyifli bir öykü olmuş. Finalinde olayı izler gibi oldum bu da ayrıca güzeldi.

Cümle yapıları, noktalama işaretleri gibi teknik detaylar da doğru ve öykünün akışına yol veren öğeler olmuş.

Tek “şu da olsa güzel olurdu” diyebileceğim nokta, öykünün finali oldu. Siz tabi bilinçli olarak bu şekilde bitirmişsiniz ama çok rahat devam da edebilirmiş.

Gelecek seçkilerde görüşmek üzere


(Osman Eliuz) #22

Merhabalar.

Öykümden Kemal Tahir tadı alınması bittabi onurdur, gururdur gözümde. Utanarak söylüyorum, Kemal Tahir’in yalnızca Devlet Ana’sını okumuştum, o da yazıyla haşır neşir olmaya başlamadan çok evveldi. Miraç Bey’in yorumundan sonra ise yeniden açtım ve şuan Devlet Ana’yı tekrar okumaktayım. Bir ustayla adımın yan yana geçmesi bile müthiş bir şey, ama bunun üslup çalmak olarak algılanmasını istemem. Elbette etkilendiğim isimler var, ve elbette ben de yeni yeni yazmaya başlayan herkesin yapmış olduğu gibi taklitle başladım öyküler yazmaya lakin artık kendimi bulmaya çalışıyorum.

Öyküden keyif almanıza sevindim ve ayırdığınız zamana teşekkür ediyorum. Kendinize iyi bakın.


(Osman Eliuz) #23

Merhabalar.

Hoşunuza gitmesine sevindim. Öykü ilerleyebilirdi evet, belki devam etse daha bile iyi olurdu hatta bilemiyorum; ama bazen insanın içinden gelmez ya hani, başka şekilde olsa eğreti hisseder, öyle bir bakıma.

Zamanınıza teşekkür ediyorum ve daha iyilerine diyorum.


(Mustafa Güngören) #24

Selamlar Osman,
Her zamanki gibi yine kalitenden ödün vermemişsin. Durum öykücülüğüne yatkınlığın var ve büyük bir yetenektir bu.Şive kullanman özellikle hoşuma gitti. Birkaç yerde şiveyi sanırım gözden kaçırarak yöresel ağızdan uzaklaşmışsın (İstanbul ağzına doğru) fakat gayet normaldir.
Karakterlerin jestlerini, düşünüşlerini oldukça gerçekçi bir biçimde yansıtmışsın. Ayrıca dilin çok temiz ve akıcı, oldukça vurucu. Kahramanlarını çok beğendim özellikle Deli Yusuf’u. Öykünün finalini ise merak unsurunu kullanarak bitirmen kanımca çok hoş olmuş.
Kalemine sağlık, yeni öykülerde görüşmek üzere. :slight_smile:


(Osman Eliuz) #25

Selamlar.

Aslında yukarıdaki yorumlara haksızlık olmasın diye söylemedim ama şive pek yok öyküde, bir köy öyküsü evet ve diyalogların da o şekilde yazılması en doğru olanı ama acaba anlaşılmaz mı, ya da çok mu yapmacık(?) durur kaygısıyla olabildiğince sade yazdım. Hatta senin de değindiğin gibi bazı diyalogları neredeyse İstanbul Türkçesi ile yazmışım. Sanırım kendime daha fazla güvenmem gerek.

Öykülerde karaktere olabildiğince yaklaşmaya çalışıyorum ve durum tahlillerini seviyorum. Güzel ve yapıcı sözlerin için çok teşekkürler. Daha iyilerine diyorum :slight_smile:


#26

Yeti temasıyla ilgili aklıma hiçbir şey gelmedi. Beni heyecanlandırmayan bir şey yazarak kimsenin zamanını çalmayayım istedim. :slight_smile:

Fakat bir sonraki seçkide umuyorum ki senin için ayrıca tanıdık olacak bir öyküyle burada olacağım :slight_smile: Görüşmek üzere :slight_smile:


(Osman Eliuz) #27

‘’…senin için ayrıca tanıdık olacak bir öykü,’’ merak ettim şimdi :slight_smile: