Demon Slayer, Spirited Away'i Geride Bıraktı: Japonya'nın Gişe Rekortmeni Filmi, 20 Yıl Sonra Değişti

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/anime-cizgi/demon-slayer-spirited-away-japonya-gise/Demon Slayer serisinin sinema uyarlaması Demon Slayer the Movie: Mugen Train, 2001 yapımı Spirited Away’i (Ruhların Kaçışı) geçerek ülkenin en büyük gişe yapan filmi oldu. 16 Ekim’de yayınlanan Japonya çıkışlı popüler manga ve anime uyarlaması film, gişede bugüne kadar 337 milyon dolar kazandı. Spirited Away’ın 308 milyon dolarlık rekoru, tarih oldu. Demon Slayer: Kimetsu no… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Kendisinden daha büyük shounen animelerden bir şeyler araklamış, hiçbir özgünlüğü bulunmayan overrated bir anime. Peşinden gelen Jujutsu Kaisen ve daha gelecek nice benzer yapımların bundan hiçbir farkı olmayacak. Anime sektörü iki binlerin başından sonra büyük düşüşe geçti. Artık sadece kar amacı güden animeler yapılıyor. Kaliteli animelerin sayısı yıllar geçtikçe azaldı. Kitleye hitap eden, çoluk çocuğu bile aptal yerine koyan gerzek animeler. Şu özgünlük bulunmayan yapım, rekorunu geçtiği animenin eline su bile dökemez.

1 Beğeni

Ben Demon Slayer’in olayının tamamen stüdyo başarısına dayalı olduğunu düşünüyorum. Olay akışları, çizimler falan mangasında çok basit ve yetersizken stüdyo kendi müdahaleleriyle bambaşka bir iş ortaya koymuş. Hikaye olarak dediklerinize katılabilirim ama manga ile uyarlama arası bu kadar fark olan başka yapım hatırlamıyorum. Bence de öyle gişe rekortmeni olacak bir iş hiç değil. Çok keyif alarak izliyorum ama Bleach, Naruto, Fairy Tale, One Piece gibi orijinal hikayeler varken bu seri için yapılan eleştirileri anlayabiliyorum.

Öte yandan vasat bir mangadan uyarlama olup stüdyo dokunuşuyla bambaşka bir işe dönüştüğü gerçeğini de unutmamakta fayda var.

Beğenmediğim animelerin mangasını okumam zaten. Ayrıca stüdyolar bir mangaya dokunduğunda katlederler. Dediğin gibiyse takdir ettim. Saydığın animeler 4 büyük olarak geçiyor. Yanlarına yaklaşacak, hatta onlardan daha kaliteli bir anime çıksa bile hep o animelerle karşılaştırılmak zorunda kalacak shounen seriler olacaktır. Açıkçası aralarında da gereğinden fazla abartılanlar var. Sekiz yıldır anime izliyorum, dünya anime tarihinde Bleach’ın üzerine daha iyi dövüşlere sahip bir animeye şahit olmadım, ama aşırı gereksiz power-up alımları animenin kalitesini gözümden düşürüyor. Karakter zenginliği ve hikaye açısından gerçekten harika, ama güç dengesizliği canımı çok sıkmıştı. Naruto’yu da sırf uzatıldığı için sevmiyorum. Shippuden’i son arc devam ederken yarım bıraktım. Zaten sonradan gelen boruto serisi ceplerini doldurmayı ne kadar çok sevdiğini belli etmişti. Fairy tail gözümde maskaralıktan başka bir şey değil. One Piece’yi şahsi kanaatim hepsinin üzerine koyarım. Kusursuz değil, hatta Bleach favori animelerimden biridir, ama objektif olduğumda One Piece bu dörtlü arasında başı görür. Gaza gelip genel değerlendirme neden yaptım bilmiyorum xd Anime izlemeyi düşünenler olursa yardımım dokunmuş olsun diyeyim.

1 Beğeni

Ben çok az anime izledim en çok övülen animelerden bitek death note yi izledim efsaneydi ve benzersizdi demon slayere gelirsek büyük bir hayranlık besliyorum çünkü beni çok etkiliyo özelliklede anlatılan o kardeş bağı ve savaş sahneleri çok mükemmel insanın içine işliyor bence tüm başarılarını hak ediyor tabi benim bu büyük hayranlığım belkide bleach one piece naruto vb animeleri izlemediğim içindir demon slayeri bitirmeyi bekliyorum bittiği zaman hepsini izlicem ilk sıradada naruto var