Dizi ve Filmlerden Alıntılar

Kötülük diye bir şey yoktur. İyilik ve kötülük masallardan ibarettir. Özünde bir sürü hayvanının hayatta kalma stratejisinden fazlası olmayan bir şeye duygusal önem atfedecek şekilde evrildik. Faydayı ilahilikle donatmaya programlandık. İyilik gerçekten iyi değil, kötülük gerçekten yanlış değil ve dipler o kadar da güzel değil.

― Eurus Holmes, Sherlock

2 Beğeni

Muhteşem Kraliçe- Mishil

Yeterince güçlüysen savaşırsın, savaşamazsan savunmaya geçersin, savunamazsan teslim olursun, teslim olamazsan da yürüyerek ölüme gidersin.

4 Beğeni

The Man From Earth - Harry

Ben Tevrat’la büyüdüm. Karım Kur’an’la. En büyük oğlum Ateist.Kızım ise hinduizm öğreniyor. Oturma odamda neredeyse dinler savaşı yapılacak kadar yer var ama hepimiz "Yaşa ve Yaşat"ı uyguluyoruz.

5 Beğeni

Alıntılara geçmeden evvel biraz ön bilgi vermeliyim:

Alıntıların hepsi, Star Trek The Next Generation’ın 4. Sezon 21. Bölümü The Drumhead’den. Bir kaza sonrası soruşturma açılır. Soruşturmanın başındaki Amiral Satie, süreci yavaş yavaş cadı avına dönüştürür. Durum öyle bir raddeye gelir ki, Kaptan Jean luc Picard’ı ifade adı altında sanık kürsüsüne çıkartır ve Kaptanın pişmanlık duyduğu konuların üstüne giderek sıkıştırmaya başlar. Kaptansa, Amiralin babasından bir sözü alıntılayarak cevap verir:

Öğrenciliğimden beri bildiğim bir söz vardır, “Zincir, ilk halkayla dövülür. İlk konuşma kınanır… ilk düşünce yasaklanır… ilk özgürlük alıkonulur -ve hepimiz geri dönülemeyecek biçimde zincirleniriz.” Bu sözler, Yargıç Aaron Satie’ye ait, bilge ve ikaz edici sözlerdi. İlk ne zaman birinin özgürlüğü tehdit altına girse, bundan hepimiz zararlı çıkarız. Korkarım ki-

Amiral araya girip öfkeyle Kaptan’ın sözünü keser.

Worf, Amiral’e yardım ettiği için utanç içerisindedir. Kaptana bilgi verirken bu utancını açıklar. Kaptan, Worf’u şu sözlerle teselli eder ve uyarır:

İlerlediğimizi düşünüyorduk. Kafirlere işkence etmek, cadıları yakmak, hepsi, tarihin tozlu sayfaları arasında kalmıştı… sonra bir anda hepsi yeniden başlarmış gibi oldu.

Bay Worf, gözler üzerindeyken, bıyıklarını buran kötü adamları tanımak kolaydır. Üzerlerine yüce amaç kisvesini geçirenlerse iyi gizlenirler.

O veya onun gibi birisi daima dürüstlük adı altında aramızda dolanacak ve korku yaymak için uygun ortamın gelmesini bekleyecek.

İhtiyat, Bay Worf, sürekli ödememiz gereken bir bedel.

Aşırı severim filmini :kalp:

1 Beğeni

Ara ara izlerim mutlaka. O diyaloglar tekrar tekrar izlenesi :heart_eyes:

1 Beğeni

Bin dünya ve on bin yaşam boyunca bulana dek seni arayacağım.
Hepsinde seni bekleyeceğim.
47 Ronin
B4oMaG-CUAE-Q06

It can’t rain all the time.

Binalar yanar, insanlar ölür; ama gerçek aşk, ölümsüzdür…

The Crow

Düşmanlarınla karşılaştığında, korkusuz ol!
Cesur ve dimdik ol ki, Tanrı seni sevsin.
Seni ölüme götürecek olsa bile, her zaman gerçekleri söyle.
Çaresizlerin yanında ol, yanlış yapma!
Bu senin yeminindir.
Cennetin Krallığı

Kalbimdeyken, nasıl cehennemde olabilirsin ki?
Cennetin Krallığı

Herkes ölür. Ama herkes gerçekten yaşamaz.
William Wallace
Mel Gibson as William Wallace in the film Braveheart

Korku, karanlık tarafa giden yoldur. Korku öfkeye; öfke nefrete; nefret ise acıya yol açar.

Üstad Yoda

Dünya değişti. Bunu suda hissediyorum. Toprakta hissediyorum. Havada kokusunu alıyorum. Bir zamanlar varolan kayboldu. Hatırlayanların hiçbiri artık yaşamıyor.

Leydi Galadriel

-Şimdi bizi dinleyin.
-Fakir veya aç olanları istemiyoruz.
-Yorgun veya hasta olanları da istemiyoruz.
-Biz günahkarları alacağız.
-İçinizdeki kötülüğü yok edeceğiz.
-Her nefesimizde onları avlayacağız.
Gökten yağmur olup yağana kadar her gün onların kanını akıtacağız.
“Öldürmeyin. Tecavüz etmeyin. Çalmayın.” Bunlar her inançtan insanın uyması gereken kanunlar.
Bunlar basit istekler değil. Bunlar ilahi emirler. Bunlara uymayanlar bedelini ödemeli.
Şeytan’ın birçok yüzü vardır. Size sınırları aşıp gerçek kötülüğe, bizim bölgemize girmemeniz için bir ders veriyoruz.
Eğer geçerseniz bir gün arkanıza baktığınızda üçümüzü görürsünüz.
Ve o gün yaptıklarınıza pişman olursunuz. Biz de sizi istediğiniz tanrıya göndeririz.
Birer çoban olacağız. Senin için Tanrım, senin için.
Gücümüzü elinden alıyoruz. Ayaklarımız emirlerini rüzgar gibi yerine getirsin.
Akıtacağız sana doğru ruhlarla dolu olan nehirleri.
-In nomine Patris
-Et Filii
-Et Spiritus Sancti.
The Boondock Saint’s

5 Beğeni

Çünkü ancak kendimi mahvederek ruhumun gerçek gücünü keşfedebilirim
Fight Club

Fark ettim ki dibe doğru inen umutsuzluk sarmalımda, gerçekte koca bir deliğe düşüyordum. Delik, temel insan erdemlerinin bendeki yoksunluğuyla yaratılmıştı. En belirgini, bağışlamaktı. Eğer biri bana yanlış yaparsa -kulüpten olsun ya da olmasın- bunu telafi etmeliydi. Parayla ya da kanla. Diğer yanağı dönmek yoktu. İlişkiler, kâr zarar muhasebesine döndüğünde, arkadaşların, sevdiklerin kalmıyor. Sadece artı ve eksiler kalıyor. Tamamıyla yalnızsın
Sons Of Anarchy

1 Beğeni

“Biz televizyon izleyerek; milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız. Hepimiz heba oluyoruz. Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız yok; ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık. Bizim savaşımız ruhani savaş… Ve bunalımımız kendi hayatlarımız.”

― Fight Club

2 Beğeni

-Kadere inanır mısın Neo?
-Hayır.
-Neden?
-Çünkü hayatımı yönlendiremediğimi düşünmeyi sevmiyorum.

(Matrix)

1 Beğeni

In eternity, where there is no time, nothing can grow, nothing can become. Nothing changes. So death created time, to grow the things that it would kill… and you are reborn, but into the same life, that you’ve always been born into. I mean, how many times have we had this conversation, detectives? Well, who knows? When you can’t remember your lives, you can’t change your lives, and that is the terrible and the secret fate of all life.

– TD Sezon 1, The Secret Fate of All Life

3 Beğeni

c2e2bd5c239a774daa4eb92f6f25c135_1
c2e2bd5c239a774daa4eb92f6f25c135_2

-O zaman adın ne?
-Ben bu yüze ve gözlerdeki bakışa sahip olan Cha Do Hyun’ um.

(Bu sözlerin derin bir anlamı vardı aslında ve Oh Ri Jin onun neyi kastettiğini anlamıştı.)

Kill Me Heal Me

1 Beğeni

-İnanamıyorum!
-Ne?
-Hillary’nin [kucağındaki gine domuzunun adı] bunu duymak isteyeceğini sanmıyorum.
-Söylesene.
-Hayır, olmaz.
-Söyle hadi.
-Tamam, 11 yaşındaki bir çocuk silgili kurşun kalemi okuldaki evcil hamstera soktuğu için çocuk cezaevine gönderilmiş.
-Ne?
-Ya.
-Niye böyle bir şey yapmışlar ki?
-Anlaşılan, gözlerinin dışarıya fırlarmasını izlemekten hoşlanıyormuş.
-Hayır, neden çocuğu okuldan uzaklaştırmışlar ki? Tedaviye ihtiyacı varmış. Öylece bir yere kapatmamaları gerekirmiş.
-Hamstera kurşun kalem sokmuş.
-Evet, ama demek ki mutlu değilmiş, mutlu insanlar böyle şeyler yapmaz.
-Haklısın.
-Her halükarda, kurşun kalemlerde silgi bulunmasının sebebi de bu zaten.
-Hamsterın bir yerine sokmak için mi?!
-Hayır, insanlar hata yaptığından.

Fleabag, Sezon 1, Bölüm 6

4 Beğeni

“If you lose a spouse, you’re called a widow or a widower. If you’re a child and you lose your parents then you’re an orphan but what’s the word to describe a parent who loses a child? I guess that’s just too fucking awful to even have a name.”

Six Feet Under

Alice In Wonderland
-Düne geri dönemem çünkü o zaman farklı bir insandım.
-Dünyadaki en iyi insanlar genelde delidir.
-Bu sabah kim olduğumu biliyordum, ama o zamandan bu zamana çok değiştim.
-Eğer kendime ait bir dünyam olsaydı, her şey saçmalıktan ibaret olurdu.

1 Beğeni

Şüphen varsa kütüphaneye gidiceksin.
-Hermonie GRANGER-

4 Beğeni

“-Düzeldiğinizi hissediyor musunuz?
+Düzelmek mi? Bir düşüneyim. Bunun ne olduğu konusunda bir fikrim yok.
-Yani topluma katılmaya hazır…
+Bunun ne demek olduğunu biliyorum evlat. Bu benim için sadece uydurulmuş bir kelime. Politik bir kelime. Sizin gibi iş sahibi takım elbise ve kravatlı gençlerin bilmek istediği nedir? Yaptığım için pişman olmamı mı istiyorsunuz?
-Pişman mısınız?
+Pişman olmadığım tek bir gün bile yok. Burada olduğum ya da olmam gerektiğimi düşündüğünüz için değil. O zamanları hatırladığımda küçük aptal bir çocuğun işlediği korkunç suçu hatırlıyorum. Onunla konuşmak istiyorum. Denemek ve onunla konuşmak. Ama bunu yapamam. O çocuk geçmişte kaldı. Bu yaşlı adam da onun artığı. Bununla yaşamak zorundayım. Düzelmek mi? Bu saçma bir söz. Gidip formlarınızı damgalayın evlat. Vaktimi harcamayın. Çünkü doğruyu söylemek gerekirse umurumda bile değil.”
-Esaretin Bedeli

5 Beğeni

Bir zamanlar…insanlar birisi öldüğünde ruhunu bir karganın ölüler ülkesine taşıdığına inanırlardı. Ama kimi zaman çok kötü bir şey olduğunda ölüm korkunç bir kederi beraberinde getirir ve ruhu huzura kavuşamazdı. Bazen, sadece bazen karga ruhu yanlışları düzeltmesi için geri getirirdi.

The Crow

3 Beğeni

”it reminds me of that old joke- you know, a guy walks into a psychiatrist’s office and says, hey doc, my brother’s crazy! he thinks he’s a chicken. then the doc says, why don’t you turn him in? then the guy says, i would but ı need the eggs. i guess that’s how i feel about relationships. they’re totally crazy, irrational, and absurd, but we keep going through it because we need the eggs.”

Woody Allen / Annie Hall

1 Beğeni

Ölenlere üzülme Harry. Yaşayanlara üzül. Özellikle sevgisiz yaşayanlara.

Elbette tüm bunlar kafanın içinde gerçekleşiyor, Harry. Ama bu gerçek olmadığı anlamına gelmez.

- Albus Dumbledore -
6 Beğeni