Doctor Strange in the Multiverse of Madness İncelemesi: Nasıl Daha İyi Olabilirdi?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/doctor-strange-2-incelemesi-multiverse-of-madness/

image

Doctor Strange 2 incelemesi sizlerle. Sinemalara gelen en yeni Marvel Sinematik Evreni filmi Multiverse of Madness, adının hakkını veriyor mu? Marvel Sinematik Evreni, senede birkaç kez gittiğimiz, çok sevdiğimiz ve çıkmak istemediğimiz bir lunapark gibi. Uzun zamandır gelmemekte direnen yeni filmine sonunda kavuştu. Biz de bütün heyecanımızla filme koştuk. Doctor Strange in the Multiverse of… (DEVAMI…)

Anneler günü haftasında vizyona sokmak çok doğru bir tercih olmuş :blush:
Filmden az önce çıktım. Pazartesi düşüncelerimi yazarım.

1 Beğeni

Çekilmese daha iyi olabilirdi. Ilk filme hakaret gibi olmuş.

2 Beğeni

Filmde çok büyük hayal kırıklığına uğradım. İstediğim gibi değildi.

Aşağısı spoiler:

Doctor Strange’in filminde Wanda’yı güçlü gösterip Doctor Strange’i harcamışlar. Filmin adı Doctor Strange değilde Scarlet Witch olsaymış daha iyi olurmuş. Bir de yönetmenin kararlarına karışılıp 34 dakika kesilmiş. Yönetmene karışılmasaydı ortaya daha iyi bir yapım çıkarmış.

3 Beğeni

Spoiler içerir.
Açıkçası ben filmi beğendim. Scarlet Witch daha ön planda diye yorum yapılmış ama sonuçta Scarlet Witch de Wanda karakteriyle bir Avengers. Sıfırdan ortaya çıkan bir kötü değilki. Sıfırdan ortaya çıkan bir kötü olsaydı Strange bence daha farklı çözüm üretirdi. Yani rakibi Mordo olsaydı bu kadar zahmete girmezdi belki de. Ama sonuçta karşısındaki de başka bir Avengers.

Earth 818’in Illimunati’sinin hikayede ana görevi yoktu bence. Zaten onlar tehditi yanlış yerde görüyorlar (Strange) ve Scarlet Witch’i pek kaile almıyorlar. Dolayısıyla sonuçları da bu şekilde oluyor. Benim o evrende hoşuma giden şey Ultron robotlarının kontrol altına alınmış bir evren olmasıydı. Şüphesiz daha fazlası yapılabilirdi ama bu haliyle de benim için çok güzel bir filmdi. Umarım hep böyle üzerine koyarak devam eder Marvel.

2 Beğeni

Scarlet Witch’in ön planda olması sıkıntı değil. Düşman olarak onu seçmeleri de iyi. Tek sıkıntı Scarlet Witch çok ön planda tutulup Doctor Strange’in arka plana atılması. Bu filmin adı Doctor Strange MoM olmasaydı da Scarlet Witch MoM olsaydı Doctor Strange 2 de o filmin devamı olsaydı daha iyi olurdu.

5 Beğeni

SPOILER !!!

Uzun bir pandemi bekleyişi sonrası filme ilk gününde gittim. Tabi ki müthiş bir keyif aldım ama yazıda ve arkadaşların yorumlarında yazdığı gibi benim de gerek var mıydı ya da bunun mantığı nedir dediğim noktalar oldu. Filmi uzun bir süre yazıda da geçtiği gibi acaba Wanda’yı çocukların yetim olduğu bir evrene gönderseler, herkes mutlu mesut olsa olmaz mıydı düşüncesiyle izledim.
Fakat filmin ikinci yarısında Wanda’nın Wong’a “Her evrende çeşitli hastalıklar var ve bir hastalığın çaresi diğer evrende bulunuyor. Çocuklarımı her şeyden korumalıyım” şekline benzer bir açıklamasıyla kafamdaki düşünce çürümüş oldu. Wanda’nın ne tür bir saplantı haline yakalanmış olduğunu anladım.
Açıkcası filmde Wanda’yı kötü karakter olarak görmek beni çok şaşırttı ve yapımcıları da uzun bir süredir senaryoyu nasıl sır gibi sakladıkları konusundaki başarılarını takdir ettim.
Takıldığım bir kaç nokta var. Misal ilki Wanda sevdiği adamı sırf dünyanın selameti için kendi elleri ile yok etmişlen nasıl böyle bir saplantılı hale geldi anlamadım. Muhtemelen kara kitabın büyüsüne kapıldı diyeceğim ama keşke o kapılma anını da filmde işleselermiş. Yani Wanda nasıl oluyor da birden yoldan çıkıyor biz de görebilseymişiz. Film bu haliyle koca evrenin kaderinin saplantılı bir annenin kaprislerine bağlanması üzerine kurulmuş ve bu vaziyette iken her şey biraz havada kalıyor. Final bölümünde ise bizi sürükleyen o müthiş çarpışmaların ve kovalamacaların Wanda’nın çocuklarını sadece bir kez görmesi ile sona erdiğini görüyoruz. Açıkcası orada biraz daha mücadele beklerdim. Madem Wanda çok güçlü bir kitabın etkisinde kaldı yelkenleri de bu kadar kolay indirmemeliydi.
Diğer yandan çoklu evren denilmesine rağmen beni tatmin edecek sayıda evren ve o evrenlerdeki Strange’leri göremedim. Keşke daha fazla Strange görebilme şansımız olsaydı.

Her ne kadar bunlar kritik değerlendirmeler olsa da ben filmden çok büyük keyif aldım. Yani The Batman’i izlerken hissettiğim “bir an önce bitsin gidelim” hissini yaşamadım. Kaldı ki düne kadar Marvel’ın ana değil, sadece ismi cismi bilinmeyen yan karakterlerinden birisi olan Strange için bir destan yaratmayı başarmışlar. Zaten Marvel yapımlarını DC’den ayıran da her filminde bulunan hikaye derinliği. Youtube’da film sonrası inceleme videolarını izlediğinizde bile filmde yakalayamadığınız tonlarca detaya ve hikayeye ulaşabiliyorsunuz. Ellerine kollarına sağlık, yine güzel yapmışlar diyorum.

3 Beğeni

Ben de filmden yeni çıktım. Kısacası pek beğendiğimi söyleyemem.

Başlığı görünce bunu yazmak için gelmiştim görünce alnından öpmek istedim.

1 Beğeni

Ben çok beğendim. Öyle ki hemen eve gelip pp güncellemesi yaptım. :smiley: Ve söylemeliyim ki Elizabeth Olsen çok güzel oynamış. Biraz ağzım açık izledim. Filmin Wanda Vision dizisinden sonra geçmesi belki wanda’nın psikolojisini anlamamızı sağlayabilir. Sadece kara kitap değil acının yoğunluğu da ona bunları yaptırmış olduğunu düşünüyorum. Paralel evrende gördüğümüz her bir marvel karakteri duygulandırdı. Ve iyi ki carter captain america değilmiş. :d Profesör Xavier sahneleri MÜKEMMELDİ. Efektler ve müzikler çok güzeldi. Evet Strange biraz harcanmış ama yine de ordan oraya koşup her şeyin üstesinden geldi. Seviyoruz onu :smiley:

3 Beğeni

Filmi uzun süredir bekleme heyecanıyla ve doctor strange filmi olmasından dolayı filmi izlerken pek heyecanlandım, hoşuma gitti.
Filmi sadece kendi içinde değerlendirirsek gayet güzeldi. Olaylar hemen oldu sonuca bağlandı, herkes kahraman olmadı, ölenler oldu felan güzeldi.
Ama… Filmi ben çıktıktan 12 gün sonra izledim ve 15 gündür ne Soysal medyaya ne de YouTube a giriş yapıyorum. Olaki birşeyler görmeyeyim diye. Ama girsemde olurmuş. Yeni birşey görmedik :smile: Black Bolt ve Mr fantastic çok heyecanlandırdı, onlar süpriz oldu (illumanite de olduklarını bilsem bile)
Fakat Marvel eski film tadlarını ve olay örgüsünü kaybediyor gibi. Spider man ve Eternals bence güzel filmler değildi. Doctor Strange in evrende Civil War dan daha büyük değişim yapması lazımdı olmadı. Karakter ve evren çeşidi-sayısı yanından çok fakirdi. Ben mesela o ahtopotla savaşırken bir anda bizim yeni kaptan Amerika gelsin isterdim. Hem tanıtılmış olurdu hem de o kadar olay oluyor niye gelmiyor. Evren evren gezerken hızlı hızlı değilde daha yavaş gezip verenlerin bazılarında başka karakterlere rastlasalardı güzel olurdu.
Güzel filmdi evet ama filmin heyecanı geçtikten sonra yerini olmamışlığın hüzne bıraktı

1 Beğeni