Doctor Who'da Bahsi Geçen Türkler

(Emre Can Doğan) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/doctor-who-evreninde-turkler/

image

Gelmiş geçmiş bütün Doctor Who dizi, roman ve sesli kitaplarında bahsi geçen Türkleri ve Türkiye referanslarını sizler için derledik. (DEVAMI…)

(Burak G.) #2

Bazı kısımlarda “hikayesi” diyerek bölümlerden kastedilmiş ve neye göre sınıflandırıldığını ayrıldığını anlayamadığımdan beni pek tatmin etmeyen bir yazı oldu. Tam kapsamlı bir yazı mı? Çünkü The Silver Turk gibi bir Doctor Who filmi olduğunu hatırlıyorum.

(Emre Can Doğan) #3

Sesli hikayeymiş. Onu bilmiyordum, yazının sonundaki nota eklemelerini rica edeceğim. Çünkü yapımın Tardis wiki’de yer alan sayfasında adı geçen Türk’ün “Robot of Sherwood” bölümünde de bahsedilen satranç oynayan ve yenilmez olduğu için bu adı alan bir otomatik makine olduğundan bahsediliyor. Yani oradaki Türk biz değiliz yine. Yine de bu bir eksik ve dosyamda da notlar bölümüne dahil edeceğim.

Sınıflandırma ve hikayesi dememin nedeni aynı konuya dahil. “Stories” diye geçtiği için öyle sınıflandırdım. Tamamen Tardis Wikia çevirisi yüzünden. Sınıflandırma da yine oradaki sıra. Site içindeki “Turkey, Istanbul, Constantinopole, Turk” gibi maddelerin sayfaları bizimle ilgili bilgileri içeriyor. Tam bir çeviri olduğunu ya da bütün referansları içerdiğini söylemiyorum ama derin derin araştırdım ve kapsama almadığım çok az ve onlar da bizden bahsetmeyip sadece adı benzeyenler.