Dök İçini Rahatla

Bence evren bunu yemez ama denemenin zararı yok :slight_smile:

2 Beğeni

2 defa şehir değişikliği yaptık. Toplamda 10 defa taşındık ve taşınmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Şu an oturduğumuz ev depreme dayanıksız olduğundan belediyeye bildirmişler. Ne zaman gelirler bilemem ama yıkmak isterlerse yine taşınacağız. :sweat_smile:

1 Beğeni

Hiç mi iletişim kuramıyorsunuz?

Aslında 2-3 yıl kadar uğraştık sonra hadi eyvallah tarzı yolumuza baktık.Face falan hiç almadım neden bilmiyorum. :confused:

1 Beğeni

Silivri’de arkadaşın kaldığı apartman depreme dayanıksız olduğundan ertesi gün apartman kapısını mühürlemişlerdi. Eşyaları taşımaya bile uzun süre izin vermediler.

Bence bir an önce taşınmakta fayda var, bu deprem korkusu yüzünden kaçtım Silivri’den.

1 Beğeni

Çok ilginç gerçekten. Bir gün rastlaşırsınız umarım bir yerde.

1 Beğeni

Aslında kapatılan forumlardan birinde tanıştık.Muhabbetimiz falan döndü site açtık foruma reklam yaptık falan ordan yürüdü.Arkadaş bir anda “Ben artık bırakıyorum herkes kendine iyi baksın.” tarzı birşey yazmıştı foruma.Ayrıca herkesin tanıdığı ve sevdiği biriydi.Mesajı yazdıktan sonra çekti gitti garip bir olaydı.

Furki görüyorsan selam ver. :smiley:

2 Beğeni

İşe yarıyor. Bir sabah uyandım ve 1 milyon dolar buldum. Şaka şaka :crazy_face: Yok öyle yapmakta işe yaramıyor. En azından benim için :smiley:

2 Beğeni

Apartmanda yaşayanlar durumdan pek rahatsız gözükmüyor. Hatta geçen senin eylül ya da ekim ayında deprem olmuştu İstanbul’da hatırlarsanız. Deprem olduktan bir iki hafta sonra birkaç kişi apartmanın yıkılma tehlikesi olduğunu bildikleri hâlde evlerinin içini yaptırdı.
Ailem için bir şey diyemeyeceğim çünkü taşınma kararı genelde 1 gün içinde alınır ve 1-2 hafta içinde taşınmış oluruz.

Hatırlamaz mıyım. Eşimin zaten deprem korkusu vardı iyice tetikledi. Bazı gece uyku tutmayacak kadar tedirgin ediyordu. Tam unutuyorsun aynı gün haberlerde yaklaşan büyük deprem haberi çıkıyordu, en başa geri sar sonra. Silivri’de de zarar görmüş 2-3 bina ekipler tarafından yıkıldı ama çoğu ev çıkmamakta direnip oturmaya devam ettiler. Nasıl olacak bu iş bilmiyorum.

1 Beğeni

99 depremini yaşayan kişilerde özellikle ayrı bir korku var. Ben 2002’liyim. Çok fazla bir bilgim yok sadece annemin anlattıkları kadarıyla biliyorum. Ama çoğu kişiyi kötü etkilemiş. Tramva olacak kadar etkilenenler bile var. Zor bir durum.

Geçmiş olsun.

1 Beğeni

Henüz daha apartmandan karot alınmadıysa, yani kısaca beton numunesi alınıp demir ölçümü vs. yapılmadıysa, onun yapılıp çıkması 2 ay sürer. Birileri rapora itiraz etse 2 ay daha sürer. Sonra apartman çürük çıksa (eski bir binaysa çok büyük ihtimalle öyle çıkar) ve çürük raporu kat maliklerine tebliğ edilebilirse, son kat malikine ulaştığı andan itibaren 90 gün (60+30gün) süre verilir. Sonra bir haftanız daha var elektrik ve su kesilene kadar. Yani kısaca minimum 7 ayınız var.
Eğer ki kira yardımı yapan bir belediyenin sınırları içinde ikamet ediyorsanız, rapor kesinleşmeden taşınmayın. 2 aylık kira yardım bedeli gibi bir rakam alma ihtimaliniz doğar. Kısaca paniğe gerek yok :smile:
Niye kentsel dönüşüm forumundaymışım gibi bir cevap yazdım bilmiyorum ama mesajı görünce yazasım geldi, içimi döktüm rahatladım :joy:

4 Beğeni

Bu tür durumlarda endişelenecek en son kişiyim. Çok soğukkanlıyımdır. :sweat_smile:

Bence güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. İyi yapmışsınız yazmakla. :sweat_smile:

1 Beğeni

Soğukkanlılık büyük meziyet, modern dünyada genelde bir “panik bağımlılığı” sezinliyorum ben. Açıkçası taşınma fikri beni de geriyor, 6 ay önce taşındım ama hala taşınamadım :smile:

Kitap okuyabilecek zihin açıklığına da katkısı oluyordur diye düşünüyorum soğukkanlılığınızın; keza benim kafa başka şeylere gidip gidip duruyor özellikle bu bir-iki haftadır, konsantre olamıyorum. Ben de normalde oldukça soğukkanlıyımdır ama sanırım bu ara dışarıya karşı yine soğukkanlı ama zihninde fırtınalar kopan bir yapıya büründüm :sweat_smile:

2 Beğeni

Biliyorum bu durumu. Her ev taşıdığımızda yaşarız. Annem bazı eşyaları aynı gün atmıyor çünkü belki lazım olur diyerek en az 1 yıl bekletiyor. 1 yıl boyunca kullanılmadıysa ve gözüne batmaya başlarsa atıyor.

Hatta geçen aylarda pandemi zamanında böyle bir olay yine başımıza geldi. Yeni taşıdığımız evde badana malzemelerini atmamıştı annem. Sonra bir gün gözüne battı hepsini topladı sonra kardeşimle bana çöpleri atın dedi. Çöpleri aldık aşağı indik yaşlı bir teyze yeni mi taşındınız diye sordu. Ben tam hayır neredeyse 1 yıl olacak diyecektim ama diyemedim. Kardeşim benden önce evet yeni taşındık 5. kata dedi. Ama aslında biz 4. katta oturuyoruz. :joy::joy:

Uzun zamandır bu şekildeyim. Kitaplarımın bir cümlesini bile okuyamıyorum. Üstelik 6 kitabı olan yeni bir seri almıştım. Bir sayfasına bile bakmadım. Kafamı dağıtmak için sürekli resim çiziyorum ve şarkı dinliyorum bu aralar. Ne zaman geçer hiçbir fikrim yok ama canımı sıkmaya başladı.

2 Beğeni

@Makoides @Stardust neredeyse 6 gündür elime kitap almadım. Foruma, İnstagrama falan bakıyorum, müzik dinliyorum. Canım hiç kitap okumak istemedi. Bir ara okumak için niyetlendim, 5 dakika sonra bıraktım :neutral_face:

2 Beğeni

Geçen ay aynı şeyi ben de yaşadım. 1 ayda 1 kitap. :frowning: Umarım bu durum en kısa sürede geçer.

2 Beğeni

Kafa dolu olunca maalesef kitaba odaklanılamıyor. Umarım atlatırız. Eskiden 2-3 gün sürer geçerdi. Şimdi rekora gidiyorum. En olmadı 1 saat şartlayacağım kendimi, öyle okumaya çalışacağım.

2 Beğeni

Şartlayınca ters etki yaratabiliyor. Bence uygun zamanın gelmesini bekleyin.

2 Beğeni

Ailemi tabii ki de seviyorum ama beraber yaşamak gerçekten her geçen gün eziyet gibi geliyor. Özellikle evde bakılan yeğenler falan olunca. Sanırım bu tek yaşama isteğime, üniversiteyi şehir dışında okumamın etkisi oldu. Kendi evime çıkarsam mental açıdan daha iyi olacakmışım gibi hissediyorum.

4 Beğeni