Dök İçini Rahatla

Neden öldürmek istesinler?

1 Beğeni

Alfa erkek yavrunun kendinden olduğundan emin olmak ister, değilse sürü içerisinde barındırmaz. Aslında bizim türümüzde aynı davranışı sergiliyor.

2 Beğeni

Kendi yavrusu olduğuna nasıl emin olabiliyor?

1 Beğeni

O kadarını bilemem artık, ben sıradan bir kitap okuruyum.

1 Beğeni

Teşekkürler. Geçenlerde ilginç bir şey oldu. Ablam ve 2 yaşındaki yeğenim yürüyüşe çıkmışlardı. Bir köpek onlara saldırmış ve orada başka bir köpek daha varmış. Saldıran köpek ablamı ısırmış, ablam da yeğenimi kucağına almış. Köpek onları gördükten sonra saldıran köpeğe saldırmış. Yani ablam yeğenimi korumaya çalışınca diğer köpek de onları korumuş. İlginç değil mi?

3 Beğeni

İlginç evet ama hayvan davranışlarını insan değer yargılarına göre algılamak bizi hataya düşürebilir. Köpek bölgesini koruyor olabilir, o an diğer köpeği bölgesine karşı tehdit olarak görmüşde olabilir.

1 Beğeni

Sanmıyorum çünkü olayları olurken öylece yatıp izliyormuş. Ama onun da yavrusunu korumaya çalıştığını görünce yardım etmiş olabilir.

2 Beğeni

Şu sıralar büyük bir boşluk içerisindeyim. Hayatımda hiçbir şey zibilyon yıl geçse bile rayına oturmayacak gibi geliyor. Hiç istemediğim Türkiye’nin en dandik üniversitelerinden, Siirt Üniversitesinde hiç sevmediğim mimarlık bölümünü okuyorum. Babamın yatay geçiş yaparsın çalış deyip, büyük ihtimal başka bir bölüme geçeceğim bölüm. Betonlaşma ve ranttan nefret ettiğim için bu bölümü hiç sevmemekteyim. Her çizgi çekişimde sanki bir bıçak sırtımdan içeri doğru saplanıyor. Bu dönem yaptığımız projede o kadar sıkılmıştım ki teslim kağıtlarına projemi cetvelsiz ve nizamsız bir şekilde geçirerek ölüm fermanımı yazdım. Büyük ihtimal, bu dersten beni bırakacaklar ve bıraktığım içinde okulum bir dönem uzayacak.

Babam sırf ben okulumu okuyayım diye Namibya ve Güney Afrika’ya çalışmaya gitti. Ancak ben beceremedim. Bu bölümü gerek ailemden çok uzakta, gerekse ideallerimden uzak bir bölüm olduğu için beceremedim. Seneye annem yalnız olduğu için memlekete yakın bir üniversite olan Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne geçiş yapmayı planlıyorum. Umarım her şey yoluna girer.

Ha bir de yazarlık mevzusu ve kitap okuma mevzusu var. Yaklaşık bir buçuk aydır ne ders çalışıyorum, ne kitap okuyorum, ne de öykü yazıyorum. Bakalım bu durum nereye kadar gidecek. Nereye kadar bu dünya üzerine yük olmaya devam edeceğim…

8 Beğeni

Bunun merhamet olduğunu düşünmüyorum. Kendi sürüsünü ve neslini büyütmek istemesini gayet doğal buluyorum fakat bu “iyi” değil “normal” bir durum. Muhtemelen kedigillerden yavru gördüğünde hiç düşünmeden öldürecektir o maymunlar. Yapmak zorundalar, merhamet etmemek zorundalar yoksa kendileri yem olurlar.

İnsan doğaya uygun mu yaşamalı yoksa kendi değerlerini mi oluşturmalı acaba. Kendi değerlerini oluşturmayı da beceremiyor büyük çoğunluk. En sonunda saçma sapan tabular falan oluşuyor işte. Ne yapılırsa yapılsın insanların büyük bir kısmı merhametsiz. Ne din ne de ahlak insanı kötülükten alıkoyabiliyor. Doğaya da uysak olmuyor. Hitler’in bir sözü var: zayıfa acımak doğaya ihanettir. Maalesef haklı.

2 Beğeni

Farklı tür hayvanlar yaşadıkları yerde diğerlerini tehlikeli olarak görmezse neden öldürsün? Belki kuşlarla alakalı olan durum türe özgü bir şeydir.
Sanırım insanın nasıl yaşaması gerektiğini bilinçle alakalı bir durum. Yani önce bir amaç belirlerim daha sonra da kendimce değerler. Herkes farklı olduğu için ne bir din altında toplanabiliyorlar ne de aynı ahlak kurallarını benimseyebiliyorlar.
Hitler’in oluşturdu bir felsefesi vardı söylediği sözden de belli oluyor

2 Beğeni

Bugün hayatımın ilk iş reddini aldım. Henüz daha üniversiteye bile başlamadan işsizliği derinden hissettim. Oysa sadece yazımı değerlendirmek istemiştim :smiley:

6 Beğeni

Kaçınılmaz son: Büte kaldım. Kadın doğumdan. 6 haftalık staj. 20 gün çalışmışım. Vizeden 72, finalden 60 almışım, sözlüme 30 veriliyor. Doğru dürüst soru bile sormadı hocalardan biri. Düşük notu da o verdi muhtemelen. Mezurayı nasıl bilmezmişizmiş. Bak bak. Mezura ha, şu bildiğimiz mezura. Ben de tıbbi bir adı falan var da sorduğu şeyin, ondan bu kadar üsteliyor zannetmiştim. Bizim gruba en fazla 50 vermiş. 2 kişi kaldık. 35 verseler geçiyordum veya finalde 1 soru daha yapsam geçiyordum. İşin kötüsü 1 soruda doğruyu işaretleyip sonradan değiştirmiştim.
Bütte sözlüye gelen hocalardan biri de 30 veren 2 hocadan biri. Mezurayı soran değil, diğeri. Hayır ne yaptım da böylesine üst üste geliyor anlamıyorum ki? Kendilerinden daha çok bildiğim arkadaşlarım, bunu onlar da kabul ediyor, benden daha yüksek aldılar, 70 80 ler havada uçuştu. 30 puan alacak kadar bilgisiz miydim? Hayır, kesinlikle. 300 sayfalık not okumuşum be, üstüne çizdiğim yerleri okumuşum. Hiç mi utanman yok da 50 üzerinden 5 10 puan veriyorsun be adam? Ne diyeyim bilmiyorum ki? 5 günüm var ama bu haksızlığa uğramak öylesine zoruma gidiyor ki çalışamıyorum da. 4.sınıfın bahar dönemine kadar 60ın altında 1 tane notum olmamış, 60ı geç, 70in altında 2 kez almışım sadece. Sözlüme nasıl 30 veriyorsun ya, nasıl utanmıyorsun, nasıl için rahat bir şekilde %30luk bilgiye sahip olduğumu düşünüyorsun, ya haksızlık yaptıysam diye hiç mi elin titremiyor??
Geçme notu 50. Ortalamam 48 ile kaldım bu arada. 5 puancık ya 5 puan. Rezil herif, neye göre 30 neye göre?? Bizden sonraki gruba da döktürmüş notları. 70 80 90. Diğer hocaya dönüp, görüyor musun iyi bir grupla sözlü nasıl da güzel oluyor demiş. Ben 30 alacak bir öğrenciysem eğer, şuradan şuraya gitmek nasip olmasın. 1 puan hakkım varsa üzerinde haram zıkkım olsun.

10 Beğeni

Yazdıklarınızın içinde dert ya da problem olarak görülebilecek hiçbir şey yok. Eminim buradakilerin çoğu sizin yerinizde olmak isterdi.

1 Beğeni

Yarım saat önce çok keyifliydim. Bir anda nasıl böyle oldu? :thinking: Şöyle hissediyorum…

14 Beğeni

Olur öyle. Saniye farkla, ruhsal hava durumu değişebiliyor :man_shrugging:

2 Beğeni

Hep @alper yüzünden oldu. Dem bu dem şarkısını hatırlattı. Sonra o ara dinleyeyim derken youtube kendi kendine hareket edince çok acayip sarkılara geçti. Depresyona girdim. :joy:

3 Beğeni

:joy: İşte, doğal ile yapay arasındaki fark! Biri, bir tanecik, masumane öneri getirir. Diğeri, sonucunu kestirecek biçimde programlanmadığından, “Bunu mu canın çekti? Bunları da tüket!” kıvamında, yığdıkça yığabilir :sweat_smile:

3 Beğeni

Neyse ki Ahmet Erhan şiir paylaşımlarımı görmemişsiniz.

2 Beğeni

Zaman su gibi akıp gidiyor ve ben monoton sıkıcı hayatıma devam ediyorum herkes gibi olmak istemiyorum gençliğim gidecek belki ama ben sonsuza kadar, lanetlenmiş bu sıkıcı hayatıma mahrum kalacakmışım gibi hissediyorum yalancı mutluluklar yaşayacak gibi…

8 Beğeni

Aslında o ara kitap okuyordum. Kulaklık kulağımda kalmış. Ben kitap okurken biraz izole oluyorum fazla duymuyorum geri plan sesleri ama bilinçaltım dinliyor. Kitabı kapatınca şarkı dikkatimi çekti. Dönüp dolaşıp Nazan’a gelmiş… Sonra aldı beni bir efkar. :joy:

2 Beğeni