Doppler: Yirmi Birinci Yüz Yıldan Kaçış Bileti

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/doppler-erlend-loe/

Daha önce hiç yaşadığınız çağa ait olmadığınızı hissettiniz mi? Doppler hissetti. Norveçli yazar Erlend Loe’nun kaçış biletini inceledik. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Doppler ve Bildiğimiz Dünyanın Sonu ikiside insanda farklı duygular ve farklı düşünceler uyandırıyor. Günümüz dünyasında bunların ne kadar gerçekleştirilebilir bilemiyorum. Doğa bize her şeyi (romanda orman) veriyordu ancak sayımız bu kadar çok değilken. Yaşadığımız sistem bireysel yapılan bazı aykırılıklara izin verirken milyonların yapması durumunda ise işlerin çabucak değişebileceğini düşünüyorum. Doppler ve Bildiğimiz Dünyanın Sonu keyifle okunacak iki kitap aslında bir kitap. Aynı karakterler aynı konu ile devam niteliğinde iki kitap. Kitapta bildiğimiz dünyanın bir eleştirisi ile karşılaşıyoruz. Burada ben bu eleştirileri kitap kurgusu olarak elle almak istiyorum yoksa bu iki kitap yazılmamadır. Ayrıca Tolkien eleştirilerini aşırıya kaçtığını düşünüyorum. Ormanda yaşamak takas(Zorro filmindeki Kızılderilinin sürekli eşyaları takas etmesi geliyor gözlerimin önüne) etmek yazarın ütopik görüşleri sonuçta. Ama şuda bir gerçek Dünyamız tükenmeye doğru gidiyor. Doğanın verdikleri ile bizim tüketimimiz dengede değil. Çocuklar için daha yaşanır bir dünya bırakmak için tatmin olmayan tüketim çılgınlığından vaz geçmemiz gerekiyor. Bunu ilaki bir ormanda yaşayarak yapmak zorunda değiliz. Ülkelerin öldürmeye(savunma ki sadece ABD 670 milyar dolar) ayırdıkları bütçeler bir çok dünya sorununu çözebilir.

1 Beğeni