Dostoyevski okumaya şu şekilde başlayacağım

Bugün çok fazla konu açtım biliyorum ama af buyurun lütfen. Daha yeniyim. Dostoyevski okumaya şu sıralama ile başlayacağım:
1- insancıklar
2- ezilenler
3- budala
4- delikanlı
5- suç ve ceza
6- Karamazov Kardeşler
7- ecinniler

Ayrıca edward hallet carr - Dostoyevski biyografisi tavsiye ediliyor okumadan önce. Sizce bu biyografiyi okumama gerek var mı? Alacağım zevk artacaksa kesinlikle okuyabilirim.

Ben şu an Stefan Zweig’ın Üç Büyük Usta eserini okuyorum. Dostoyevski kısmındayım ve yazarın yaşamının romanları ve romanlarda yarattığı karakterler üzerine etkilerinden bahsediyor. Böyle bir okuma yapmanız, yazarın eserlerini okurken size fayda sağlayabilir. Sıra konusunda herkesin kendi sıralaması ve okuma yönünü çizmesi taraftarıyım.

1 Beğeni

Yararlı olacağını düşünüyorsunuz yani, hayatını çokça okudum ama biyografisine hiç ilgi duymamıştım. Denenebilir aslında.

Ben de başlayacağım ama yayın konusunda tereddütlerim var. Özelikle Karamazov Kardeşler konusunda. Suç Ve Ceza’yı, Kumarbaz’ı, Öteki’yi, Ev Sahibesi’ni, Budala’yı ve Ecinniler’i İş Bankası Kültür Yayınları’ndan okuyacağım. İnsancıklar’ı ve Uysal Kız’ı Can Yayınları’ndan okuyacağım. Stepançikovo Köyü’nü İletişim Yayınları’ndan okuyacağım. Diğer eserleri konusunda özellikle Karamazov Kardeşler konusunda tereddütteyim çünkü hem İş Bankası, hem Can ve hem de İletişim baskıları tavsiye ediliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

1 Beğeni

Ben de yeni olduğum için fazla yardımcı olamam. İsterseniz yeni konu açın. Ama insancıklar için can yayınlarını tercih etmeyin. Bildiğim kadarıyla çevirmen sıkıntısı var. Yine de daha detaylı araştırmanızı öneririm :slight_smile:

1 Beğeni

Önceden, ‘‘klasikleri okumalıyım, klasikleri okumalıyım!’’ diye başladığım yolda bir yerli klasik, bir yabancı klasik şeklinde devam etmiştim. Dostoyevski’ den de payıma ilk olarak Suç ve Ceza düşmüştü ve sanırım onuncu sayfadan sonra sıkılıp bırakmıştım. Şimdi olsa yine sıkılabilirim ama bitirme olasılığım yüksek. :slight_smile: