Dune Filmi HBO Max'i Es Geçip Sadece Sinemalara Gelebilir

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Dune Filmi HBO Max'i Es Geçip Sadece Sinemalara Gelebilir – Kayıp RıhtımDune, HBO Max yerine sadece sinemalara gelebilir. Legendary Pictures, Godzilla vs. Kong’un pandemi sürecine rağmen yakaladığı başarıyı öne sürerek Warner Bros.’u kararından dönmesi için zorluyor. Geçen yılın aralık ayında Warner Bros., çok önemli bir karara imza atarak 2021 yılı içerisinde çıkacak filmlerinin tamamının, sinemalara çıktığı aynı gün herhangi bir ek ücret ödemeden HBO Max’te yayınlanacağını… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Yeni Dune filmi her bahis konusu olduğunda kendimi şöyle bir geriye çekme ihtiyacı hissediyorum. Çok korkuyorum. BK nun gelmiş geçmiş en derin, en anlamlı kitaplarından birinin türedi Hollywood yapımcılarının elinde soytarıya çevrilip “solucanlara diz çöktüren”, “Harkonen’lerin canına okuyan”, “hançer-i figanını bir Driztt edasıyla sağa sola savurup Ali kıran baş kesen” aksiyon-sever delikanlının heyecanlı müzikler eşliğinde boy göstermesini istemiyorum. Fremenler tam da yenilecek gibiyken … hissine kapılmak istemiyorum.
Çok fenayım, çok kuşkuluyum, çok korkuyorum.

7 Beğeni

BK nedir acaba?

BİKU diye kısaltamadığımız için BK diyoruz :joy: Bilimkurgu, bilim kurgu.

Görseldeki kostüm tasarımları Ridley Scott havasında değil mi?

Ya da BİLKUR. Valla iyi oturdu bu. Keşke BilKur deseymişiz.

Hahah :slight_smile: Teşekkür ediyorum açıklama için :slight_smile:

Ben 6 kitabı aldım, yakında başlayacağım fakat Dune Hanedanlık Üçlemesi adlı 3 kitap gördüm. Onlar öncesini anlatıyormuş sanırım. Onları okumaya 6 kitap bittikten sonra mı başlamalıyım?

Çok uzatmak istemiyorum ama sinemada izleyeceğim bir film değil. Dune zaten sinemaya uyarlanabilitesi olan bir dile sahip bir kitap serisi değil.

1 Beğeni

Bence daha önce başla. 6 kitabın genel olay örgüsünün öncesi hakkında direkt söyledikleri 10-20 cümleyi bile bulmadığından bahsedermiş gibi yapıp aslında bahsedilmeyen cümlelerden anlam çıkartmaya çabalamak bir süre sonra amelelik haline geliyor çünkü. Piter DiVries, Baron Harkonnen, Duncan Idaho, Gurney Halleck, hala hele kitapta 4-5 cümle bile repliği olmadan sinek gibi öldürülen Turok yada Kynes gibi karakterler hakkında prequel kitapların sağladığı arka plan olmadan 5-10 cümle kurabilmek bile imkansız.

1 Beğeni

Bence hiç okumayın. Bir kere başlamış bulundum ve bitirmek zorunda kaldım. Her sayfasında Brian Herbert ve Kevin Anderson’a saydırıp durdum. Güzelim serinin canına okumuşlar. Ne Frank Herbert’ın yarattığı o puslu hava, ne karakterlerin ustaca aktarılması, daha da kötüsü ne de edebiyat kalmış.

Beklentim de yok açıkçası. Bakalım, listede sıraları gelince ilgileneceğim duruma göre. Teşekkürler @Davram , teşekkürler @Akuma_Blade

1 Beğeni

Seriyi okumuş birisi olarak filmini merak etmiyor değilim. Büyük bir dünyası, kurgusu, birçok kişi ve hanedanlıklar iki veya üç saate indirgenip anlatılması zor gibi duruyor. Hollywood sinemasında eserin kimin eline düşeceği gibi önemli konular var. En önemlilerden birisi ise yapımcı kadar yönetmenin ve castın kimlerden oluşacağıdır. Seri halinde olursa belki kotarılabilir de görmeden de konuşmak biraz garip kaçıyor. HBO Taht Oyunları nda iyi iş çıkarmış iken sinema yerine dizisi daha yerinde olurdu gibime geliyor…