Dune Fragmanı: Denis Villeneuve ile Bilimkurgu Senfonisi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/dune-fragmani/

Dune fragmanı yayınlandı. Denis Villeneuve’ün yönetmenliğini üstlendiği, oyuncu kadrosu yıldızlar geçidine benzeyen bilimkurgu klasiği perdeye bir adım daha yaklaştı. (DEVAMI…)

11 Beğeni

Fragman oldukça güzel.

1 Beğeni

Fragman etkileyici görünüyor. Muhtemelen sinemada daha güzel görünür. :slight_smile:

Son yıllarda en sevdiğim filmleri bu yönetmen çekiyor ama bu fragmanı çok steril buldum. Dune filminin endüstriyel atmosferde,retro tarzda olmasını beklerdim. David Lynch’in tasarladığı Dune evrenini çoğunluğun aksine başarılı buluyorum. Lynch’in solucanları, fragmandaki cgi solucandan çok daha gerçekçi duruyor. Ayrıca Baron Harkonnen gibi absürdizmin sınırlarını zorlayan bir karakteri muhtemelen yeni filmde göremeyeceğiz yani tabi ki filmde olacak ama çok daha şematik bir biçimde bilindik bir kötü adam olarak yer alacak. Çünkü hiç kimse kötü karakter yaratmada David Lynch’le yarışamaz. Umarım 2-3 filmlik bir seri olur da Lynch’in yaşadığı senaryo problemlerini Villeneuve yaşamaz.

1 Beğeni

Biraz fazla Hollywodvari olmuş.Romanda bolca işlenen dini felsefi alt metin yüzeysel olacak gibi.Rahibe romanın aksine gelecek hakkında kahin gibi bilgi veriyor ve sanki Paul yanlısı gibi konuşuyor.Oysa aslında onun gelecekte olacak halinden korkan ve bunu önlemeye çalışan biri.

Denis Villenevue önceki filmi Blade Runner 2049 gişede batınca bu sefer aksiyona ağırlık verip romanı okumayan izleyici için Star Wars vari bir film çekmiş anlaşılan.

Yahu böyle yazınca adım Villeneuve fanboya çıkacak ama ön yargı görünce dayanamıyorum, kusura bakmayın.

Yalnızca fragmanı izleyerek nasıl bu kanıya varabiliyorsunuz? Ne zamandan beri fragmanlarda dini felsefi alt metin ariyoruz?

Bu sahnenin nasıl tam olarak romanın aksine olduğunu açıklayabilir misin?

Çünkü benim bildiğim Rahibe Analar kahindir, çok fazla baharat tüketirler. Ve mutlak amaçları Kwisatz Haderach üretmek. Karşısında potansiyel bir kwisatch haderach görüyor, ama emin değil. Bu noktada hala Paul’u kendi emelleri için kullanmak ve yetiştirmek istiyor. O dediğin Paul’u kontrol edemeyeceğini anladıktan sonra oluyor. Gom Jabbar sahnesi kitaba olabildiğince sadık, diyalogun çoğu birebir aynı.
“Hoşçakal genç insan, umarım yaşarsın.”

Blade Runner 2049 un çıkış fragmanını bir daha izlemenizi tavsiye ederim. Film ile fragmanın tonunun ne kadar fark ettiğini göreceksiniz.

4 Beğeni

Sinemaya gitmeye cesaret edebilirsek tabii

1 Beğeni

Fragman fena görünmüyor. Ama kitaba sadık mı, yoksa aksiyon uğruna güzelim Mesih yorumunun canına mı okunmuş, göreceğiz.

Kitabı okumadım yorum yapmam ne kadar doğru olur bilmiyorum ama bilimkurgu serileri arasında Dune serisinin oldukça önemsendiğini ve derin bir felsefe içerdiğini biliyorum. Ancak malesef fragman bana klişe ve bol efektten ibaret olan, ardında hiçbir hikaye barındırmayan holywood filmlerini anımsattı. Umarım filmde daha fazlası olur. Hayranları sevindirecek güzel bir iş çıkar ortaya.

Fragmanın, filmin ruhunu ve tonunu yansıtmayacağını, Denis Villeneuve’in filmografisine göz attığınızda anlarsınız. Arrival, Sicario, Blade Runner 2049, Prisoners, Incendies… Bunlardan herhangi birini izlemediyseniz izlemenizi öneririm (hepsini öneriyorum orası ayrı).

İlk çıkan fragmanlar her zaman daha aksiyon dolu olur, bir sonraki fragmanın filmin tonuna daha yakın olacağını garanti edebilirim.

2 Beğeni