Dune: İyi Bilimkurgu İyi Edebiyattır

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: http://kayiprihtim.com/dosya/dune-iyi-bilimkurgu-iyi-edebiyattir/

Frank Herbert’ın ölümsüz eseri Dune’u kurgusal yapısından ilham aldığı gerçeklere, tarihi ve dini açılardan bizim dünyamızla gösterdiği paralelliklere ve uyarlamalarından yan kitaplarına dek tüm yönleriyle, kapsamlı bir dosya hâlinde ele aldık. (DEVAMI…)

11 Likes

Hiçbir satırında fazlalık içermeyen, okura kaynak olarak kullanabileceği nitelikte bir dosya sunmuş bir yazı okudum ben. Ellerine, zihnine sağlık. Bugün Dune üzerine konuşmaya neden devam ettiğimizi, neden bu “kült” eserin tarihin tozlu sayfalarında unutulup gitmediği gibi nasıl da unutulamayacağının harika bir göstergesi olmuş.

Tam bir araştırmacı gazeteci yazısı olduğu kadar, eserin derinlerine nüfus etmeyi de başarmış kapsamlı bir inceleme de aynı zamanda.

Aklına sağlık Okan. İyi ki böyle bir yazıya imza attın. Açıkçası ben bundan sonraki konuşmalarım ve yazılarımda bu yazıya bir gönderme yapmak isterim.

4 Likes

Teşekkür ederim Hazal. Senin beğenilerin her zaman bana yol gösterici olmuştur. Bu dosyayı beğenmen beni çok mutlu etti.

1 Like
  1. Kitap yeni bitti yazıyı okusam spoiler yer miyim?

Yersin. 20 karakter kere yersin.

1 Like

Ben bu serinin ilk kitabını çok sevdim. İkinci kitabı sevemedim ve seriyi bıraktım. Acaba hata mi yaptım. O değil kitapları sattık. Hatadan dönüş de yok.:grin:

Oeh 2.kitap bence en güzeli. Kafa yakıyor. Bence seri muazzam üstü bir seri. Hakikatten Yüzüklerin efendisi ile eş değer bir seri. Ama bir Fırtınaışığı değil. :yum:

1 Like

Fırtınaışığıni da okumadım.:joy: Sissoylu candır :upside_down_face:

Haaaydiiii… Çok büyük talihsizlik senin ve tüm okumayanlar adına. Bence elinde ne var ne yok bırak, Kralların Yoluna başla.

1 Like

Kusura bakma Kingebu lotr Dune ile eş olamaz. Dune lotr kitabını havada,karada,sudadöver. :slight_smile::slight_smile:

Seriler tamamlanmadan baslamak istemiyorum. Tamamlanmış seri candır.:slight_smile:

O zaman 30 yil beklemen lazım. Saka yapmıyorum,en az 30 yilü var bu serinin tamalanmasın.

O kadar da değil. Sanderson hızlı yazıyor 3ü yayınlandı 4.yolda 5de zaten ilk besleme tamamlanacak. Sonraki 5 kitap aradan uzun yıllar geçtikten sonrasını anlatacak sissoylu 3 ve 4 arasinda geçen zaman gibi. En fazla 3 4 yıl bekleriz.

Çok büyük bir hata bence bu. Aynısını en yakın arkadaşım diyordu zorla başlattım seriye ve mükemmel sonuç. Anı yaşamak lazım. Sonunu göreceksin de ne olacak. Bitecek! Ama oluşum daha heyecan verici emin ol.

1 Like

Haklısın ama ben sevmiyorum öyle unutuyorum çoğu şeyi. Okuduğum kitabı bir daha da okumak istemiyorum.:upside_down_face:

Firtina serisindeki ara Sissoylu kadar uzun olmayacak. 5. Kitabın sonunda ön planda olan çogü karakter ölecek.

Olsun. İlk 5te bir şeyler tamamlanacak sonuçta.