Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi Listesinde Türkiye'den de Bir Tasarım Var

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dunyanin-en-guzel-10-kutuphanesi-turkiye/Wired Dergisi dünyanın en güzel 10 kütüphanesi hakkında bir liste yaptı. Sıralamada dördüncü basamakta tanıdık bir mekân var! (DEVAMI…)

12 Beğeni

Hem de 4. sırada :kalp:

Yalnız kimse kusura bakmasın, 1 numarayı ben sevmedim. İkea tarzında bir kütüphane gibi duruyor. Listedeki diğer adaylarda bir duygu var. Ama Dokk1 Kütüphanesi bana çok ruhsuz geldi.

1 Beğeni

Adamların kütüphanesi büyüklüğünde bizde üniversite var imrendim :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Ahahah, meğer benimki çekememezlikmiş :smiley:

1 Beğeni

Eski ile yeninin birleşimi ne güzel olmuş Beyazıt Kütüphanesi’nde. Bizimki dışında Chicago’dakini de çok beğendim.

1 Beğeni

Gitmedim ama görsellerinden hayran kaldım Beyazıt Kütüphanesi’ne, sevindim ve mutlu oldum bu güzel haber için.

Burada bir not düşmek istiyorum. Gitseniz de kitapların arasında gezemiyorsunuz arkadaşlar. Sizi bir danışma karşılıyor ve orada çantanızı koymak için dolap veriyorlar. Çantayla giremiyorsunuz içeri. Sonra içeri girdiğinizde küçük arşiv ekranları var. Oradan istediğiniz üç kitabı seçiyorsunuz ve ikinci danışma bölümüne geçiyorsunuz. Listeyi sizden alıp beklemenizi rica ediyorlar. Hazır olunca gidip alıyorsunuz ve resimdeki çalışma alanına geçiyorsunuz. Zaman zaman bu alanda ufak sergiler oluyor. İlgi çekici şeyler var. Sonra istediğiniz kadar kitapları inceleyebiliyorsunuz hatta isterseniz yüzde on kadarını size fotokopiyle veriyorlar. Yani gidip görmek isteyen arkadaşlar olursa diye yazmak istedim. Öyle gidip kitapların arasında gezeyim gibi bir şey yok. Etrafta üç-dört tane daha kütüphane var ama bilgisayarları bile çalışmaktan aciz. Yekililer nemrut ve sinir bozucu. Bunlarda kitapların arasında geziyorsunuz ama ne hikmetse sürekli sayım var. Elinizi sürdüğünüzde oradan biri gelip ters ters uyarıyor. Kitaplara dokunamıyorsunuz. Yerine koymanıza rağmen gelip sizi uyarıp duruyorlar. Sürekli arkanızda birisi homurdanıp duruyor. Defalarca yaşadığım için artık gitmiyorum. Çok sinir bozucu gerçekten. Bazısında kitaplar yok dolanamıyorsunuz. Bazısında kitap var ama görevliler dokundurtmuyor. Bir anlamı kalmıyor yani gitmenin. Beyazıt kütüphanesinin üst katındaki odalara girmiştim burada ne var diye eski yazmaları düzenliyordu birisi mesela. O kadar eskilerdi ki anlatamam. Biraz izlememe izin vermişti görevli ama oraya da girmek yasakmış. :joy:

1 Beğeni

Valla ben bunlari bilmem… Benim icin en guzel yerlerden biri gülhane parkidir. O park ki girisinden saga bakinca bir kosk vardir. Ahmet Hamdi Tanpinar edebiyat müzesidir orasi. Aslinda mini kutuphane olabilecek nitelikte kitap barindiran bir yerdir. Iceri girince farkli farkli odalarda, farkli farkli okuma yerleri vardir. Isigi ve dizayni pek guzeldir, okuyana keyif verir. Ama birde kis gunu kar yagarken sirf kitap okumak icin isten izin alip gittigim bir odasi vardir ki… iceri girince hemen sagdan ilk oda, kaloriferin önündeki ilk koltuk benimdir!!!
images