Dünya'nın Sonu "Beklenenden" Erken Gelebilir: Oksijenin 1 Milyar Yıllık Ömrü Kaldı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Dünya'da Oksijen 1 Milyar Yıl Sonra Tükenecek – Kayıp Rıhtım

Dünyamız gelecekte üzerindeki yaşamı destekleyen oksijeni kaybedecek. Yeni bir çalışma, Güneş’in gelecekte ne kadar ölümcül olabileceğini ortaya koyuyor. Dünya’da oksijen için 1 milyar yıllık bir ömür hesaplandı. Güneşimiz yaşlandıkça, ışıması artıyor. Yani gelecekte çok daha fazla güneş enerjisine maruz kalacağız. Bu da bazalt ve granit gibi silikattan oluşan kayaların ayrışmasını hızlandıracak. Ayrışan kayaların atmosfere saldığı… (DEVAMI…)

3 Beğeni

O güne kadar kendi kendimizi yok etmeden ışık hızında seyahat, solucan delikleri, ışınlanma, yaşanabilir gezegenler, nesil gemileri vb. gibi şeylere kavuşabilirsek bir şansımız olabilir. :slight_smile:

2 Beğeni

Bence çok kısa bir sürede insanlar yok edecek dünyayı. Saçma zevkler için dünyayı yok ediyoruz. Herkes eşit kaynağa sahip değil. Tüketimi bırakıp daha iyi, eşit ve sürdürebilir bir sisteme geçmez isek dünya yok olacak. Thanos bile bu kadar hızlı nasıl yok ettiniz diye kıskanacak bizi.

Kurtuluş başka bir şekilde de olabilir.

Ama eğer hepimiz bilinçlenmez isek, dünya yok olacak. Hepimiz el ele verip, iyi bir dünya kurmazsak olacakları hayal edemiyorum.

@Pardus Bu da mümkün.

1 Beğeni