E-Kitap ve Koku: Milyarlarca Yıl Süren Tantana

(Kemal Küçükgedik) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/e-kitap-ve-koku-milyarlarca-yil-suren-tantana/

E-kitap mı, normal kitap mı tartışmasına Douglas Adams’ın üslubunu andıran, mizahi bir yazıyla bakmaya ne dersiniz? (DEVAMI…)

Tek bir noktaya itiraz edeceğim

utanmadan ve sıkılmadan daha ucuz olma cüretini bile gösterdi e-kitap.

(M. Ihsan Tatari) #3

Çok keyifli bir yazı olmuş, okurken çok eğlendim, yer yer de kahkaha attım :slight_smile: İşin güzel tarafı değindiği noktalardan bazılarının tarihi gerçekler olması ve bunları kitaplarla desteklemesi. Güldürürken düşündüren yazıları ayrı bir sevmişimdir zaten hep. Elinize sağlık Kemal Bey :slight_smile:

(Cem) #4

Gaziantep kitap kokusu nasıl koklanıyor biliy misiniz eğam?? Kitabı alıcın ters çeviricın kitabın altı kısmı burnuna yapıştırıcın yavaaşca koklıcın kğışşş diye bir ses çıkıcık afiyetle koklıcıksın.

Uyarlama kaynak:

(kimyager_ferhat gürdoğan) #5

Buralar da hiç kokmuyor.

Olaya bir de o tarafından bakan eğlenceli bir yazı olmuş.

Ama olay sadece kokusuyla bitmiyor ki. Ya dokusu. :smiley:

Bence her ikisi de yaşasın. :smiley:

(Kemal Küçükgedik) #7

Çok teşekkürler. Asıl ben @mit ve @Nemo ya bu konuyu önerdikleri için çok teşekkür ederim. Ben de çok eğlenerek yazdım. :smiley:

Her ikisi de yaşasın tabii ki canım, kil tabletleri de kırıp atmadık sonuçta. :slight_smile:

(Kenan Ulusoy) #8

Kitap kokusu güzeldir ama Nadirkitap’tan ikinci el kitap aldım.Afedersiniz dışkı kokuyordu.O günüm berbat oldu.Kitap kokusu alalım derken dışkı kokusu aldık.2.el alırken dikkat etmekte fayda var.

(Cemalettin Sipahioğlu) #9

Ne zaman bu konuya denk gelsem burnumda bi’ kaşıntı oluşuyor. Tabletten bir şey okuduğuma tanık olanlar konuyu fiziki kitaptan ışık hızıyla kitap kokusuna getiriyor. Bazen meselenin kitabın işlevi ve içeriğinden daha mühimmiş gibi tartışıldığına şahitlik etmişliğim bile var. Bilemiyorum, bilemiyorum :roll_eyes:

(emre) #10

Kindle’ım var 5 yıldır ama okuduğum kitap sayısına göre kullanım oranım %1dir. Tükenmiş kitaplar için çözüm oluyor bazen onun dışında bana yaramıyor. Kitaplık ve kitaba ödediğim masrafı indiremiyor, olmuyor kitapların renkli sırtlarının dizilişlerini yer kalmayınca öylece istiflenişlerini gözüm görmeden olmuyor. Kokuya hiç takmadım ben toplayıcıyım galiba.

(yunusemre) #11

Fotoğraf makinası bulunana kadar sadece toplumun en varlıklı kesimleri odalarına kendi ailelerinin resimlerini asabilme lüksüne sahipti. Günümüz teknolojisinde üretilmiş basit bir telefon kamerasıyla yetenekli bir ressamın yapabileceğinden çok daha gerçekçi portre elde edebilirsiniz. Yeterince imkanı bulunan birisine evine fotografmi yoksa ressam tarafından kendisi için yapılmış portresini asmakmi istediğini sordugunuzda ikincisini tercih edecektir. Basılı kitap kalitesinin gelişen teknolojiyle başa çıkabilmek için çok daha kaliteli hale gelmesi ,evrilmesi gerekecektir. Bu arada unuttuğumuz hat sanatida artık yok olmuş sayılsa bile varlığını sürdürebilmekte. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırır fakat hayatımızı herzaman daha kaliteli hale getirdiği şüpheli. Basılı kitabın zamanla bir lüks haline gelmesi belki çok daha iyi olacaktır.

(Tansel Diplikaya) #12

Bu örnek aklıma şunu getirdi ; matbaada basılmış kitap mı el yazması kitap mı? :grin:

(yunusemre) #13

Benim görüşüm genel imkanlarla alakalı bir konu olduğu yönünde. Cem Yılmaz’ın spor programlarından birinde yaptığı espri gibi imkanı olup gidebilenler Ukrayna’da gidemeyenler ekran başında kendi takımlarını desteklesin.Ekran başında hiç aynı tadı vermediğini de belirtmişti :slight_smile:

(Ahmet Boyraz) #14

Eskiyi özlemeyen var mı aramızda acaba? Varsa da çok nadirdir bence. Kitap da zamanı gelince nostalji olacak gibi. Ve ben nostaljiyi severim, sevmeye de devam edeceğim.

Bu güzel yazı için çok teşekkürler.

Üslup şahane. Eline sağlık.

Peki, bir soru: e-kitabı basılı kitabın özelliklerine benzeştirmeye çalışıyoruz/çalışıyorlar. Yapılagelen ekstra, kullanışlı özellikleriyle beraber. Optimumu hangisi? Dünyanın sürdürülebilir ve insanın sağlığını en az yıprattığı ölçüde.

(Kemal Küçükgedik) #16

Optimum derken? Sağlık açısından mı, kaynaklar ve enerji açısından mı? Göz sağlığı açısından uzun süre okumak her türlü zararlı bildiğim kadarıyla. Ekrana bakmak kötü ama kâğıda bakmak zararsız diye bir durum yok. Doğal kaynaklar ve enerji açısından ise e-kitap tartışmasız çok daha verimli.

Kitap kokusundan hoşlanmam, hele de ağır kokuyorsa. Parfüm, deterjan dahil çoğu şeyin kokusu rahatsız ediyor beni. Kitabı sevmemin tek nedeni elimde somut olarak bulunması. Ekrana ne kadar fazla bakarsam başımın daha da ağrıdığını fark ettim. Uzun yazıları kafam götürmüyor.

Cümlelere böle böle sormuşum. Affola. Ama soruyu doğru anlamışsınız. Ce vabınızla beraber sorumun ilk şeklini biraz daha ayrıntılandırmak isterim.

Doğayı bütün olarak düşündüğümüzde (canlı ve cansız) "verim"i bu saikle mi kurguladınız?

Olaya karbon ayak izini takip ederek baktığımızda -ortalama sayfa sayısıyla- tek bir basılı kitabın elime kadar ulaşmasına karşılık yine tek bir e-kitap+e-okuyucunun elime ulaşması arasındaki fark nedir? Öyle sanıyorum ki e-kitap+e-okuyucunun sabit maliyeti daha fazladır. Senede kaç basılı kitap toplam maliyeti eşitler? Tabi buradaki maliyeti şirketlerin ya da tüketicinin değil çevreye olan etkisiyle düşündüğümüzde. Yani maliyeti karbon ayak izine indirgeyebiliriz örneğin. Tüm bunları yaparken basılı kitabın ömrüyle (ortalama) e-okuyucunun ömrünü de (e-kitabın ömrü sınırsız olsa da e-okuyucuya tabi) hesap etmeli. Sınırları çizilmesi gereken çokça şey daha var…

Zor soru, farkındayım. Bu açıdan da bakılmalı tükettiklerimize. Hatta zamanı geçiyor olabilir. Gelecek senaryoları pek iç açıcı değil malumunuz.

Bu yazdıklarımdan e-book dünyasına kötü gözle baktığımı düşünenleri tenzih eder, bir daha okumalarını tavsiye ederim.

(Kemal Küçükgedik) #19

Kısa bir cevap vereyim: İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre ortalama 360 sayfalık 33 kitaptan az okuyacaksanız, (okuduysanız) e-kitabın karbon ayakizi daha yüksekmiş. 33 kitaptan daha fazlasında ise kâğıt kitapların karbon ayakizi e-kitabı geçiyor.

Bu yüzden ben e-kitabın daha verimli olduğunu düşünüyorum.

https://www.activesustainability.com/sustainable-life/carbon-footprint-which-is-better-ebooks-or-traditional-books/

Ben bir bilim insanı değil yayıncıyım, daha da detaylı bir yanıt vermem mümkün değil.

(Behram) #20

İkisi de benim gözümde okunabilirdir.Tabi önceliğim her zaman fiziksel kitaptır.Ancak yolculukta yada boş boş beklerken instagram facebook twitter kayıp rıhtım’da :laughing: takılacağıma açarım e-kitabımı okurum…
İkisinde de ortak amacımız kitabı okumaktır. O zaman bu tantana boşuna yapılmaktadır.