Ece Ayhan Anısına Düzenlenen Edebiyat Yarışmasının Şartları ve Jürisi Tepki Topladı

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/oduller/ece-ayhan-oyku-ve-siir-yarismasi-tepki-topladi/

image

Ece Ayhan Öykü ve Şiir Yarışması tepkilerin odağı oldu. Katılım şartlarını ve jürisini açıklayan edebiyat yarışması, sosyal medyada ağır eleştiriler aldı. Çanakkale’de bulunan Eceabat Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yarışmanın katılım koşulları arasında yer alan millî ve manevi değerler vurgusu tepki çekti. Tartışma yaratan koşulda şu ifadelere yer veriliyor: “Yapıtlar millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel… (DEVAMI…)

Ece Ayhan anlaması en zor ve imgeleri en alışılmamış şairlerimizden. Onun adına yapılan bir yarışmada Milli-manevi ve ahlaki olarak şiire sınır getirilmesi anlamsiz olmuş. Zaten juriye bakınca anlamsızlık, anlam kazanıyor.

1 Beğeni

Artık hiç şaşmıyor, bir yerde Milli lafı geçiyorsa oranın altından pislik fışkırıyor.

1 Beğeni

:smiley: adam genel ev üstüne şiir yazıyor, genel ve evrensel kısmı bu olsa gerek. Melahat ablamız zaten yerli ve milli bunu mu kastettiler acaba?
Keşke hayatta olsaydı. Bu yarışmadan büyük bir keyif alır sağlam bir eser patlatırdı. Nede olsa Çanakkale geçilir Melahat geçilmez…

Bir kaç gün sonra da Can Yücel adına bir yarışma açıp şartlar arasına “üsluplu bir dil” ibaresi koyarlarsa şaşırmam.

Milli manevi değere diyeceğim yok da o ne jurinin seçeceği eserlerin şaibeli olacağı kesin. Diş hekimi şiir- vs alaka kuramadık kısaca. Yarışmanın ismini değiştirmek yeterlidir bence. Semiha Ayverdi yapın olsun bitsin.

1 Beğeni