Efsanevi Canavarlar Nelerdir, Hangi Eserlerde Bulunurlar?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/efsanevi-canavarlar-nelerdir-hangi-eserlerde-bulunurlar/

Denizin Ruhu’ndan Çift Başlı Köpek Kozo’ya kadar birçok yaratığın plastik sanatlara yansıyışını derleyip inceledik. Sizler için bir dosya haline getirdik! (DEVAMI…)

9 Beğeni

Süper bir dosya olmuş. Elinize sağlık

1 Beğeni

Çok çok teşekkür ederim, sevgiler… :slight_smile:

Çok güzel bir dosya olmuş, şahane bir fikir. Ellerinize sağlık! :kalp:

2 Beğeni

Nedendir bilmiyorum, aralarında en çok Çift Başlı Köpek Kozo dikkatimi çekti. Kadın cinselliğini kontrol etmesine şaşırmadım. Ha, bu konularda çok bildiğim için şaşırmamazlık etmedim. Kendimce, kadın rahmini hem hayatı hem de ölümü temsil eden olarak algılıyorum. Kozo’da ölüler ile yaşayanlar arasındaki aracı bir varlık. Kadın rahmi hayat verenken, ölümede bir tür temsili rahme dönüş yorumunda bulunursam, evet, Kozo’nun kadın cinselliğiyle alakalandırılması bana çok normal geldi.

Çin Ejderha’sınaysa saygım sonsuz. İhtişamlarının yanında, çok bilge bir havaları da var.

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim yorumun için, zaman ayırdığın için çok sağol. :kalp:

1 Beğeni

Benim de favorim Kozo sanırım, hakkında okudukça hem büyülendim hem korktum. Gerçekten garip.

2 Beğeni

İlk başta görüntüsü, sonra da özellikleri dikkat çekiyor. Nasıl derler, önce suretinden sonra karakteri ve yaptıklarından etkileniliyor :slight_smile:

Kadınların cinselliğini kontrol etmesine yorumunuz nedir? Bana, ölüm ve yaşam arasında mekik dokuduğu için kendi mantık yapısında tutarlı bir özellik gibi geldi.

Ben üstüne sürülen vücut dokularını çok vahşi buluyorum, tırnağın ve terin sürülerek ayinlerin yapılması pek acayip.

Size katılıyorum, kadınların doğurganlık yetisine bir cevap olarak geliyor bana bu yaratık. Bir nevi doğacak çocukların kaderine bakıyor gibi. Rahmin, dünya evren olarak tasavvuru pek çok mitolojide yer alıyor. Belki bu eserde de ölüler ve diriler dünyasına giden kapı olarak görülmüştür kadın bedeni, bilemiyorum. Çok yoruma açık bir yaratıkmış gerçekten bu köpek de ! :sweat_smile::sweat_smile:

Şimdi bakınca bizim mitlerimiz daha bir sevimli, daha az korkunç geldi. Ağacın doğurganlığı üzerine durulan motifler, ağaç gövdesinden çıkan kutlu çocuklar, ağaç üstünden kuş olarak uçan ruhlar falan. :heart_eyes:

2 Beğeni

Gerçekten ya! Bir Kozo’ya bir bizimkilere bakıyorum; cidden bizimkiler daha bir sevimli. Ha tabii, o tür doğumlarda kişinin ne kadar özel olduğunun altını çizen şeyler. Eh, atalar, kahramanlar ve ölüp dirilen yüce şamanlar, sıradan faniler gibi doğsalardı, kutsallıklarını nasıl onaylatacaklardı :smiley: Değil mi :smiley: ?

2 Beğeni

Hiç! :grinning: Hem ne o öyle tırnak ter falan? :smiley: :smiley:

2 Beğeni