Ejderha Mızrağı Yeni Romanları ile Geliyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/ejderha-mizragi-yeni-romanlari/

Yeni Ejderha Mızrağı romanları için hazırlanın. Wizards of the Coast, Dragonlance’ın yaratıcıları Margaret Weis ve Tracy Hickman ile uzun süren anlaşmazlığı nihayet noktaladı ve sorunlar çözüldü. Seri yeni bir üçleme ile devam ediyor! İlk defa Güz Alacakaranlığı Ejderhaları ile Dungeons & Dragons’ın hâlâ TSR’a ait olduğu 1984’te macerayı başlatan Margaret Weis ve Tracy Hickman ikilisi,… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Biz henüz eski kitapların çoğunu okumamışken…
Umarım bu vesile ile İthaki eski kitapları da basar.

2 Beğeni

İkinci Nesil’e bile geçemedim. Umarım bir gün basılırsa artık.

1 Beğeni

Burda dikkat çeken bir özellik var son zamanlarda yeni kitap ve edisyonları D&D logosu/markasıyla çıkıyordu. Burada ise yazarlar kendi yarattıkları karakterleri dünyanın lisansı hala Wotc’un elinde olsa da, eski Dragonlance logosu ile basacak olması. “Klasik Ejderha Mızrağı romanları” olarak tanıttılar ve Del Rey books çatısı altında daha edebi şeyler çıkarabilirler. Ölüm Kapısı’nda gösterdikleri gibi. Ve diziler/filmler de gelecektir dünyada yeni bir kitap yazılmadığı süre boyunca stream servisleri yol aldı. Eski okuyucular büyüdü ve bunların müşterisi oldu.

1 Beğeni

Henüz çevrilmemiş 150’den fazla kitap varken bu habere sevinebilecek miyim bilemiyorum.:pensive:

2 Beğeni

Yazılan dünya sadece ana yazarlara ait değildi, frp oyunları tasarlayan wotc şirketine aitti ve şirket yeni kutu oyunları çıkarırken biraz daha “beceriksiz” yazarlara oyunlarla eş zamanlı hikaye veya tarih örgüsünü tamamlasın ve ticari olarak yan kitaplar çıkartıyordu. Weis ve Hickman ana yazarlardır, diğerleri edebi olarak daha alt seviye yazarlardır yani oyunları oynamıyorsanız ve erişemiyorsanız tüm kitapları okuyamadım diye üzülmeyin. Ama öncelikli kitaplar bir türlü çevrilmiyorsa üzülün.

1 Beğeni

Aynı fikirdeyim. Weis & Hickman’ın yazdığı ana seri kitaplar harici okunmasına gerek yok ki 150 tane DL kitabı okumanın da hiç mantığı yok bence. Yeni kitaplar yazsınlar onları okuyalım.

1 Beğeni

Güzel bir haber. Umarım Dungeons and Dragons mantığını bırakır ve özgün, DL ruhuna uygun yeni kitaplar yazılır. Çünkü artık elf, cüce devri bitti artık özgünlük devri. Elbette Ejderhalar değişmeyecektir, zaten bu saçma olurdu ama umarım klişeler bırakılır ve yaratıcılık ön plana çıkar.

Ben de Ejderha Mızrağı Destanını yani ana seriyi, Kayıp Tarihçeler Serisinden Cüce Derinlikleri Ejdehalarını okudum. Diğer iki kitabı kısmen okudum, yakında okuyacağım.

Ah, Raistlin ah… :slightly_smiling_face::heart:

1 Beğeni

Tabii ki 150 kitabın hepsini okumak mantıklı olmaz. Ancak eğer yeni yazılan kitapları etkiliyorlarsa bence onları da önemsemek gerekir. Ama ne dersek diyelim tabii ki ana kitaplar çevirilmediyse diğer kitaplar çok önemli değil.:weary:

1 Beğeni

Şu seri de dünyanın hiç bir yerinde ülkemizde sevildiği kadar sevilmedi :grinning:

1 Beğeni

Umarım ironi yapıyosunuzdur. :slight_smile:

2 Beğeni

Türkiye’de gerçekten çok sevildi. Ben biraz geç tanıştım ve popüler dönemlerine yetişemedim ama.

@zafer511 İroni olamaz bence. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Dragonlance seridi ülkemizde ayrı bir anlam ifade ediyor. Diğer ülkeler sanki bu kadar çok sevmiyor gibi. Sevilse bile ayrı bir anlam ifade etmiyor.

2 Beğeni

Eskiden belki evet ama şu an hiç öyle olduğunu sanmıyorum. Yani hatırladığım kadarıyla para kazandırmıyor diye İthaki devamlarını basmadı. Benim dikkatimi çeken bu davanın kazanılmasından sonra yurtdışında çoşkuyla karşılandı. Bizim okuyucu kitlemizin az olduğunu düşünüyorum. @NamelessOne @Elmakurdu23

2 Beğeni

Bizde ayrı sevilmesinin örneklerinden biri:

Ama ingilizce konuşan/okuyan ülkelere göre fanatikliğimiz çok geride elbette, yabancı portallarda yeni kitap haberi çok fazla yorum aldı.

2 Beğeni

Vallaha ben yeni kitap haberinin yabancı ülkelerde bu kadar coşku ile karşılandığını bilmiyordum. Ben artık kimse bu seriyi umursamıyor diye düşünmüştüm.

1 Beğeni