Elektronik Kitap, Dergi ve Gazetelere KDV Zammı Yapıldı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/elektronik-kitap-dergi-ve-gazetelere-kdv-zammi-yapildi/Yayın dünyasından endişe verici haberler gelmeye devam ediyor. Elektronik ortamda satışa sunulan kitap, dergi ve gazetelerden alınan KDV’nin oranları yükseltildi! More (DEVAMI…)

5 Beğeni

Gelmeden belli ettirmisti. Artik vakit buldukca internetten ya takas yoluyla kitap alirim yada kadikoy 2
El sahaf carsisina gidrrim

Çok üzücü. Halbuki kağıt zammından sonra e-kitaba teşvik olacağını ummuştum. Bu vesileyle Türkçe sınırlı kaynaklarda da artış olacaktı. Bir başka bahara kaldı umutlar.

Tüm yükü okuyan insanın çekmesi …

Aklıma ister istemez çok da uzak olmayan bir zamandaki şu sözler geliyor:

“Ben daha çok cahil ve okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede. Yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halktır.”

6 Beğeni

Bu sözü bir yerde okumuştum ama full yobaz olan biri demişti galiba. :face_with_raised_eyebrow:

Para birimi değer kaybedip gelirler sabit kalırken, bunun üzerine bir de fiyatlar artıyor ve vergi oranları yükseltiliyor. Bunun sonucu olarak satışlar düşüyor ve kimse bir şey kazanmamış aksine belki de herkes kaybetmiş oluyor.

Son tüketici olarak isteklerimize ulaşabilmek için kısa vadede alternatif, daha uygun fiyatlı seçeneklere yönelmekten başka çözüm yok gibi görünüyor. Ya da okumak istediğimiz kitabı özgün dilinde yurtdışından edinip, onu okuyabilmek için yeni dil öğrenebiliriz…

kitaptan alınacak bir kaç kuruş fazla vergi devletin hiç bir derdine çare olmaz ama yayıncılar ve okuyucular için büyük darbe olur, o yüzden bu kararın “ekonomik” olduğunu düşünmek en naif tabirle saflık olur

2 Beğeni

Neyse ki kutsal kitaplardan alınan KDV hala %1 de, böylece her hafta 8-10 tane kutsal kitap almaya devam edebileceğim. Zaten diğer kitapları hiç sevmiyorum, sürekli yenisi çıkıyor.

10 Beğeni

Anam boyalara da zam geliyormuş! :pleading_face: Depresyona girmeye gidiyorum ben… :woozy_face:

2 Beğeni

Önerdiğin kutsal kitap var mı?

4 Beğeni

Grafik tabletleri kullan diyecem o bunlardan da pahalı. :slight_smile:

Evet ama yağlı boya başta olmak üzere kuru pastel, kara kalem, sulandırılabilir boyalar vs. aktif olarak kullanıyorum. Bunlar zaten pahalıydı. Adam akıllı bir suluboya paleti zaten bundan kaç zaman önceleri 100 tl civarlarındaydı. Dolardan sonra bu miktar özellikle bazı markalarda uçtu gitti. Biraz anime çalışıp ögrenmek için promarker istiyordum. Zaten çok pahalıydılar. Tonlama için de oldukça almak gerekiyordu. Rafa kaldırmam gereken bir proje olacak maalesef. Tabletlere gelince gariptir bende e-kitap havası yaratıyorlar. Fiyatları ayrı bir konu ama boyaya bulaşmadıktan o renkleri birbirine bulamadıktan sonra ne anlamı var? Bana keyif vermiyor en azından. Defterler de uçmuştu fiyat olarak. Özellikle profesyonel boya ve malzemelerinde inanılmaz bir fırsatçılık vardı. Zamın z’si mevzu olsa hemen fiyatlar artıyordu. Geçen yıl 8 tl olan bi tüp boya bu yıl önce 15 civarlarına sonra da 30 miktarlarına arttı. Zıvanadan çıktı anlayacağınız. Elde kalanlarla gittiği yere kadar götürecek sonra da hepsini rafa kaldıracağım bu gidişle. Ağız tadıyla bir şey yapamıyoruz artık…

1 Beğeni

Siz nasıl bir şey istiyorsunuz Cemciğim? İlgi alanlarınız neler, ilginç fetişleriniz var mı örneğin, belki uzak doğudan kutsal bir şeyler önerebilirim size? Kafa küçültmeli şeyler hoşunuza giderse Amazon nehri kıyılarındaki Yağmur Ormanları yerlilerinin ritüelleri var?

2 Beğeni

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil

1 Beğeni

Ben bayağı uzun zamandır fiziksel malzemelerle çizim yapmıyorum. Bildiğin dijital oldum. Zamanında bayağı almıştım onlar kaldı elimle onlarla idare ediyordum. O yüzden piyasanın durumundan da haberdar değildim. Bayağı kötü olmuş durum. :face_with_raised_eyebrow:

2 Beğeni

Hazır %1 KDV varken ben paket olarak alayım.

İndirim bekliyorduk zam geldi

Kırmızı Kedi Yayınevi Sahibi Haluk Hepkon, “Kitap fiyatları hızla artıyor, yani kâğıda gelen zamlarla e-kitabın önü açılabilirdi. Yayıncılığın bu dönemde vergi artırımına değil, indirimine ihtiyacı var“ dedi.

Gazete ve dergilerin elektronik ortamda satışında uygulanan KDV oranı yüzde 1’den yüzde 18’e; elektronik kitap gibi yayınlarda ise yüzde 8’den yüzde 18’e yükseltildi. Durumu ‘kültür dünyasına vurulmuş anlamsız bir darbe’ olarak nitelendiren Kırmızı Kedi Yayınevi Sahibi Haluk Hepkon, “Kitap fiyatları hızla artıyor, yani kâğıda gelen zamlarla e-kitabın önü açılabilirdi. Yayıncılığın bu dönemde vergi artırımına değil, indirimine ihtiyacı var“ dedi.

19 Aralık 2018 Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’da belirtilen değişiklikler sonucu gazete (e-gazete) ve dergilerin (e-dergi) elektronik ortamda satışı, elektronik gazete ve dergi okuyucu, tablet ve benzerlerinin teslimindeki KDV oranı yüzde 1’den yüzde 18’e, elektronik kitap (e-kitap) ve benzeri yayınların elektronik ortamda satışı, elektronik kitap okuyucu, tablet ve benzerleri teslimindeki KDV oranı ise yüzde 8’den yüzde 18’e yükseltildi.

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ ÇAĞRIDA BULUNDU

KDV oranlarının yükseltilmesinin ardından Türkiye Yayıncılar Birliği ise, vergi yüklerinin kaldırılarak kültür endüstrisine ve yayıncılık sektörüne destekçi bir tavır alınması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

“TÜRK KÜLTÜR HAYATI İYİCE ÇÖLLEŞİYOR”

Konuyla ilgili olarak DHA’ya konuşan Kırmızı Kedi Yayınevi Sahibi Haluk Hepkon, “E-kitaptaki vergiler yüzde 8’den 18’e yükseldi. Meseleyi iki açıdan ele almak lazım. Birincisi, bu kararlarla Türk kültür hayatı iyice çölleşiyor. Türkiye’de kültür politikalarını düzenleyen yetkililerin, Türk kültür hayatını geliştirmek, okurun kitaba ulaşmasını kolaylaştırmak gibi bir niyetleri olmadığı açığa çıkıyor. Çünkü inşaattan kuyumculuğa kadar uygulanan bir sürü vergi indirimi yayıncılıkta uygulanmıyor. Şunu unutmamak lazım ki Türkiye’nin geleceğini devletten aldıkları teşvikle inşaat yapanlar değil, kitap okuyan kitap okuyan, yazan insanlar belirleyecek” dedi.

İNDİRİM BEKLENİYORDU

Bundan bir süre evvel dövizin artışıyla beraber kâğıtlara uygulanan zammın sektörü olumsuz anlamda çok fazla etkilediğini ifade eden Hepkon, “Seka’nın özelleştirilmesiyle Türk yayıncılığı tamamen dışarıya bağımlı bir hale geldi. Türkiye kendi kültür politikasını gerçekten yerli ve milli kılmak istiyorsa bir an evvel kendi kâğıdını da üretmeli. Ve devletin kitaptaki KDV oranını düşürmesi lazım. Kağıt için fabrikayı bir günde kuramayabilir ama bunu bir günde yapabilirler. KDV indiriminin olması beklenirken gelinen noktada tam tersi bir durum olduğu anlaşıldı. Yayıncılığın bu konudaki talepleri hiç dikkate alınmadı” diye konuştu.

OKUYUCU SAYISI İYİCE DÜŞECEK

E-kitap ve e-derginin Türkiye’de henüz gelişmekte olduğunu kaydeden Hepkon, “Türkiye’de zaten e-kitaba çok ciddi bir ilgi yok. Ama e-kitap kâğıt zamlarından sonra gelişmekte olan, daha fazla tercih edilen bir alandı. Çünkü kitap fiyatları hızla artıyor, yani kâğıda gelen zamlarla e-kitabın önü açılabilirdi. Şimdi bu durumda okuyucu sayısı daha da düşecek. Tümüyle baktığımızda kültür dünyasına vurulmuş anlamsız bir darbe. Yayıncılığın bu dönemde vergi artırımına değil, indirimine, devletin teşviklerine ihtiyacı var” dedi.

5 Beğeni