Elif Şafak Cephesinden İlk Açıklama: "Bu İftiralar Baştan Aşağı Yalan"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/elif-safak-intihal-aciklama/

Ülkemizi The Booker Prize’da temsil edecek olan Elif Şafak imzalı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” romanına dair çıkan intihal iddialarına yayınevinden çok sert yanıt ve kınama geldi. (DEVAMI…)

Haber bir yana da bu Kahraman Çayırlı’nın İnstagram postu ne öyle be! Sen nasıl yazarsın da böyle bir post atıyorsun. İlginç.

Ne yazmış? Instagram’a erişimim yok da. Bi’ zahmet ekran görüntüsü paylaşsanız.

Daha da vahim ve absürt olan nokta, yazar Kahraman Çayırlı’nın bizzat 1 Ağustos tarihinde kendi sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda Elif Şafak’ın 10 Dakika 38 Saniye kitabını okuduğu ve çok beğendiği görülmektedir. “Yıllardır hiçbir romanı böyle sürüklenerek okumamıştım. Benim için Pinhan ve Mahrem kadar değerli, Pinhan ve Mahrem’in hemen yanı başında.”

Yazdığı şeyden ziyade kelimeleri birleşik falan yazmış.

3 Likes

Kimseyi elinizde yeterli deliliniz ve konu hakkinda en ufak bir fikriniz olmadan itham etmemeyi ögrenin artik. Kim olursa olsun, sevin sevmeyin, önce isin dogrusunu ögrenin, hukukunu ögrenin.

Bu rencide edici, saygisizca, itham edici mesajlari okuyorum da, bir edebiyat kültür portalinda hic olmamasi gereken seyler görüyorum.

1 Like

Artık, ciddi ciddi, Elif Şafak ismi üzerinden başkalarına yüklenilmeye çalışıldığını düşünmeye başladım. Bu hususta, iddiaları yayan ve sürdürenlerin başını çekenler de hep belli bir tarafla bağlantılı kuruluş ve o kuruluşlarla bağlantılı isimler oluyor.

Geçenki Zümrüt Apartmanı hadisesinde de olay, Mahrem kitabındaki alıntı üzerinden Elif Şafak’a gelmişti. Kitaplardan belli kısımlar paylaşılarak, edebiyatta çocuk istismarı güzelleniyor, ithamları çıkmıştı. Toplumdaki cinsel istismar vakalarını kitaplara yükleyenler çıkmıştı. “Başımıza ne geldiyse, bu okuyan kesimden geldi.” gibi abuk söylemlerde bulunanlar bile oldu. Bir kesim, Elif Şafak’ın kadın olmasından ötürü belli kesimlerce korunduğu, gibi iddialar ortaya atıldı.

Sonra mı? Kitabı okuyanlar, kitabın zaten cinsel istismarı ve sonuçlarını anlattığını, paylaşılan metnin bağlamdan kopuk değerlendirildiğini açıkladı. Konu, Elif Şafak hususunda orada unutulup gitti.

Herkesin hassas olduğu konular üzerinden birileri başka birilerine yüklenmeye çalışıyor. Elif Şafak gibi belli bir sebeple tartışmalı bulunan isimler de piyon vazifesi görür oldu.

Aman millet, dikkat edin. Her, ahlak, doğruluk vs. kalıbıyla başlayan, az ve şüpheli delil, spekülasyonu bol itham, metodu gereği taraflı ve hatalı çıkarımlar arttı.

2 Likes