Elite 5. Sezon Fragmanı Yayınlandı: Netflix'in İspanyol Yapımı Gençlik Dizisi Geri Dönüyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/elite-5-sezon-fragmani-netflix/

image

Elite 5. sezon fragmanı izleyicilerle buluştu. Netflix İspanyol yapımı gençlik dizisi, maceralarına kaldığı yerden devam etmeye hazırlanıyor. Netflix’in birkaç yıldır izleyicileri skandal ve drama ile kendine çeken İspanyol dizisi Elite, ilk çıkışını 2018 yılında yaptı. İlk sezon, Las Encinas özel okulunun ayrıcalıklı gençleri arasına katılan ve uyum sağlamaya çalışan üç burslu öğrencinin maceralarını konu edindi.… (DEVAMI…)

Haber için elinize sağlık. Benim dikkatimi çeken başlık oldu. Türkçede yayınlamak diye bir fiilimiz yok. Doğrusu “yayımlamak” olmalı. “… Fragmanı Yayımlandı” Dikkat etmekte fayda var, belirtmek istedim :smiling_face:

Türkçede bir türlü oturtamadığım iki kelime var: Biri bu yayınlamak/yayımlamak meselesi, diğeri de Hristiyan/Hıristiyan kelimesi.

YGS’ye hazırlandığım zamanlar TDK’de yanlış hatırlamıyorsam hem yayınlamak hem yayımlamak vardı. Hatta “yayınlamak” TV vs. için “yayımlamak” kitap, gazete vs. için kullanılır diye kendi kendime kodlayıp öğrenmiştim o zaman. Şimdi “yayınlamak” kelimesi tamamen kaldırılmış.

İkinci durumda da TDK’de yıllardır Hristiyan şeklinde yazıyor ama basılan kitaplarda hep Hıristiyan olarak yazıyor. Yazım Kılavuzu’nu baz aldıkları için böyle kullanıldığını duymuştum sanırım.

Normalde dil halkla beraber zaman içinde değişir derler ama bizde dil TDK’nin elinde resmen oyuncak oldu diyebilirim. Belli bir yerden sonra böyle tutarsızlıklar oluyor ve kafa karıştırmaktan başka işe yaramıyor.