Elon Musk, Mars'ta Dünya Yasalarını Tanımayacak

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/elon-musk-mars-dunya-yasalari/

Elon Musk, Mars kolonisi planlarında her geçen gün yeni bir aşama kaydediyor. Musk’ın Starlink projesi, Kızıl Gezegen’in bağımsızlığı hakkında bir detayı gün yüzüne çıkarttı. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Başlarda böyle idare eder ama nüfüs artarsa kendi kanunlarını çıkarmaları elzem.

Bir ütopya toplumu kurulabilir bence. Yeni bir gezegen yeni bir başlangıç. Dünyadaki sistemin eksi ve artılarını gözlemleyip yepyeni bir sistem yaratıp sonsuz refah sağlanabilir.

1 Beğeni

Kaşiflar ve şirketler bir zamanlar bu kaşif ve koloni eylemlerini krallar, kraliçelerden para, asker almaları ve o dünya da korunmaya ihtiyaç duydukları için devlet adına yapıyorlardı ama Mars’da kurulacak koloninin bir devletin desteğine ihtiyacı olmayabilir.

Koloni kendi yasalarını daha doğrusu şirketin yasalarını uygulayabilir. Belki yakın gelecek değil ama orta gelecekde dünyamız da şehir şirket devletleri ortaya çıkabilir.

1 Beğeni

Harikulade! Şu konuşulanlar bile muhteşem bir bilim kurgu kitabından fırlamış gibi. Bunların gerçek olacak olması, ihtimali bile büyülüyor. Elon Musk her ne kadar tartışmalı bir isim olsa da onun zekasına, cüretine hayranım. Kim ne derse desin yaptıkları devrim niteliğinde! Heyecanla takip ediyorum! :slight_smile:

Elon Musk bana biraz cüreti ile Enginlik serisindeki işadamı Mao’yu anımsatıyor. :slight_smile: ABD savunma bakanlığı ile çok sıkı fıkı çalışıyor.

1 Beğeni

Musk’a dair en büyük hayal kırıklığım. :bender:

1 Beğeni

Uzay Antlaşmalarına aykırı düşmeyecek şekilde kafalarına göre takılabilirler. Benim Elon Musk’a olan sevgim ve “Her şey bilim için” şeklinde söylemlerine inancım orduyla anlaşma yapana kadardı. Artık öyle minnoş koloni hayalleri kuruyormuş gibi gelmiyor bana. :roll_eyes:

Öyle bir şey olacağını zann etmiyorum. Çok açgözlüler var. Dünyamızdaki sorunları nerde hayat varsa ora da taşırlar muhakkak.

Orayı yıkarlar. Bakın yıkarlar demiyorum, yıkarlar.