En Bilimsel 8 Bilimkurgu Filmi


(Eren Diakotra) #14

Aynen biraz fazla konuşuyor cidden içeri falan atabilirler yazık yani


#15

Güzel bir çalışma, iyi bir sıralama olmuş, kaleminize sağlık. Bence marslı da listede olabilirdi… Teşekkürler


(Yakışıklı) #16

Okan Hocam emeğinize sağlık. Listeden sadece Jurassic Park’ı ve Interstellar isimli başyapıtı izledim sanırım, diğerlerine de dalacağım uygun bir vakitte.


(Okan Akıncı) #17

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. İki şey söylemek istiyorum.

  1. Jurassic Park gerçekten de fantastikmiş gibi görünüyor. Günümüzdeki bilimsel bulgulara göre dinozorların geri gelmesi imkânsız. Jurassic Park’ın bu listeye girmesinin nedeni, bazı yok olmuş canlı türlerinin geri getirilmesinin mümkün olması. Belki dinozor gibi çok uzun zaman önce yok olmuş türleri geri getirmek imkânsız ama yakın zamanda yok olmuş türler, filmdekine benzer bir yöntemle geri getirilebilir.

  2. Bu yazıda çok önemli iki film eksik. Bu yazıda söz edilen filmlere ek olarak o iki filmi de izlemenizi tavsiye ederim. Bunlar Martian (Marslı) ve Europa Report (Europa Raporu). @azizhayri Marslı’nın bu yazıda bulunmamasının nedeni, yazının yayımlandığı tarihte sinema uyarlanmasının henüz yayımlanmamış olmasıdır. Europa Report ise o zamanlar varlığından habersiz olduğum bir filmdi. Bu yazıyı Kayıp Rıhtım’da ne zaman görsem Europa Report’u bu yazıya dâhil etmemiş olduğum için üzülürüm.

Yazının başlığının değiştirilmesi de bu nedenle yerinde bir karar olmuş. Önceki başlık bütün bilimsel bilimkurgu filmlerini okura sunma iddiasındaydı. Bu başlık ise bu filmlerin sadece sekiz tanesini sunma iddiasında. Benim söylediğim iki tanesini de eklerseniz on filmlik güzel bir izleme listeniz olur. Bunların dışında bilimsel olan bilimkurgu filmi yok demiyorum. Belki benim bilmediğim katı bilimkurgu filmleri örnekleri vardır.


(Okan Akıncı) #18

Bence her zaman öyle olmuyor. Mesela ben Artemis’in Marslı’dan daha bilimsel olduğunu ama Marslı’nın daha keyifli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yıldız Savaşları da zerre kadar bilimsel değil ama çok beğeniliyor.

En bilimsel olan en iyisi midir? Bence bu kişiye göre değişir.


(Pilav Ye, Kadınlara İnan) #19

Gerçekten emeginize sağlık. Sabah yazıyı okuyup Contact’ı izleme şansını buldum ve gerçekten derinden etkileyen bir filmdi. Eksiklerimi de en kısa sürede tamamlamaya çalışacağım. Teşekkür ederiz yazı için. :ok_hand:


(Kaan Aşkın) #20

Gravity açık ara bilimle en alakasız olanı. Resmen baştan savma bir film.


(Kemal Küçükgedik) #21

Celal Şengör’ün sıkıntısı maalesef “koyunun olmadığı yerde Abdurrahman Çelebi” olması. Fizik, jeoloji, biyoloji, siyaset, felsefe, tarih… Her konuda konuşuyor ve çok keskin görüşler belirtiyor. Bunun bir sebebi de ciddiye alınması, dinleniyor olması.

Şöyle bir örnek vereyim: Neil Degrasse Tyson’ın fizik ve astronomi dışında konuştuğuna kaç kere şahit oldunuz? “Felsefe’yi de bana sorun,” diyor mu adam? Zizek’in tarih anlattığını veya Sagan’ın sosyoloji otoriteliğine soyunduğunu duydunuz mu? Neden yapmıyorlar böyle bir şey? Hepsi de kendi dallarında ihtisas yaparken kim bilir neler okumuştur. Hem de yurtdışında :smiley: .

Elbette her insan istediği konuda konuşabilir. Ancak her insanın yorumu/görüşü “bilir kişi raporu” gibi değerlendirilemez. Şengör’ün konuşması yanlış değildir ama jeoloji dışında bir konuda onu dinlemek bizim ülkemizin hatasıdır.


((Eski Nick İBow) Emre) #22

Ne zaman bu adamın kendi alanı dışında atıp tuttuğunu görsem şu video geliyor aklıma.


Kanal İstanbul’un meselesi. 4:30 Şengör’ün hocasına soruyorlar jeolojik ve ekolojik yönden etkilerini soruyorlar, adamın cevabı net. Ekoloji hakkında konuşamam, ben bir jeologum. Bu kadar basit. Bizim insanımızda mı var her şeyden anlama, her şeye cevap verme huyu anlamadım gitti. Adamın ortalama bir bilgisi de vardır söyler geçer ama yapmıyor, kendi alanı değil çünkü. Kestirip atıyor Celal Şengör uzmanı olmadığı konularda.


(Tansel Diplikaya) #24

Apollo 13’ün bu listede olması gerçekten saçma olmuş. Zaten dediğiniz gibi kurgu değil gerçek olayları anlatıyor, yani gerçek bir olayı da bilim kurgu diye niteleyemeyiz.


(orhan capas) #25

Bence bilimsel acidan en gercekci demek istenmis. Apollo 13 belki de listenin en bilimsel olani.

Ayrica gravity denen garabet bence olumlu hic bir listeyi haketmiyor. Kisisel gorustur. Insanlarin tercihine saygi duyuyorum


#26

Celal hoca sadece dunya nin jeolojisi ustunde calismalar yapmiyor kendisi mars taki karstik yapilar uzerinde de calisiyor.
Ayrica jeoloji bir cok bilimdaliyla ortak olarak incelendigi zaman tam anlam kazanir.
Jeoloji+biyoloji = paleontoloji
Jeoloji+fizik = jeofizik
… Gibi liste uzar gider
Felsefe dunyanin nasil oldugunu sormustur buna jeoloji cevap vermistir.
Bir cok konuda konusmasinin ve gorusler belirtmesinin sebebi o konular hakkinda zamaninda arastirmalar yapmasidir.
Ben militarist yaklasimlarini sevmem ama konu bilim olunca bos konusmamaktadir.


(Kemal Küçükgedik) #27

Celal Şengor’ün din bilim ilişkisi üzerine bir konuşmasına denk gelmiştim. Felsefe altyapısı olmadığı için din ve tanrı kavramlarını yanlış tanımladı, (straw man fallacy’ye düştü) sonra saldırıp bertaraf ettiğini düşündü. Karşısında sen ne saçmalıyorsun diyecek kimse olmadığı için de zafer kazanmış gibi davrandı.

Kaldı ki yukarıda Astrofizik konusunda yanıldığının bariz örneği var. (Neil Degrasse Tyson gerçekçi diyor, Celal Şengör zırva diyor. Kime güvenelim?) Buna rağmen Celal Hoca her konuda konuşsun, astrofizikçiler halt etmiş, demek fanboyluktan başka bir şey değildir.

Jeolojinin ekolojiyle hiç alakası yok mu? Neden adamın hocası bu konuda konuşmuyor? Altyapısı olmayan bir konuda saçma bir laf ederse adamın güvenilirliği beş paralık olur ve adam bu riski almak istemiyor. Türkiye’de rezil olmak imkansız olduğu için Celal Şengör her türlü riski alıyor çünkü yerden göğe hatalı olsa bile alkışlayacak insan çok.


(Bahri Doğukan Şahin) #28

Tarih hakkında neden konuşmasın anlayamadım tam olarak? Adam yüz yıl, bin yıl gibi küçük dönemlerin tatihiyle değil milyonlarca yıllık tatihle ilgilenmek zorunda çünkü işi bu.

Ekşi Sözlük’te de sıkça bu hataya düşülüyor. Celal hoca her dalda konuşuyor diyerek eleştiren herkesin profiline tıklıyorum ve istisnasız her alanda yazdıklarını görüyorum. Herkes her alanda fikrini belirtebilir tabii ki ama Şengör sıradan biri değil, elbette onun sözlerine itimat edeceğiz. Ama önce doğruluğunu araştırıp emin olarak.

Şahsen bu zamana kadar Celal hocanın militatist yanı hariç katılmadığım bir cümlesi, fikri olmadı. Birçok kitabını okudum, çok sever ve saygı duyarım. Keşke tanışabilsem hatta.


#29

Dün ekşi sözlüğe geldi ve bu konuyla ilgili şöyle cevap verdi şengör

https://eksisozluk.com/entry/82134813


(Kemal Küçükgedik) #30

Çünkü beşeri tarih ile jeolojik tarih birbirinden fersah fersah ayrı iki disiplindir. Biriyle ilgilenenin diğerini de yapabileceğini düşünmek, genel cerrah’ın beyin cerrahisi de yapabileceğini düşünmek gibidir.

Celal Şengör’ün sorunu (her alanda konuşan bizim gibilerin aksine) her alanda otoriteymiş gibi konuşmasıdır. Veya otoriteymiş gibi algılanmasıdır ki bu onun değil onu dinleyenlerin sorunudur. Biz de her konuda (mesela şimdi benim yaptığım gibi) muhabbet edebiliriz. Söylediklerimiz muhabbettir, sohbettir. Celal Şengör de her konuda muhabbet etmekte hürdür. En başta dediğim gibi alanı dışında söylediklerini dinlemek, otorite kabul etmek ise yanlıştır. Videodaki jeoloji hocası neden ekoloji hakkında konuşmuyor? Bir astrofizikçi olan Neil Degrasse Tyson neden Fransız Devrimi konusunda otoriteymiş gibi konuşmuyor? Kozmos’un tarihini (milyarlarca yıl) araştıran adam Fransız Devrimi gibi çok daha küçük dönemli bir konuyu mu bilemeyecek? Mourinho iyi bir futbol teknik direktörü diye basketbol hakkında konuştuklarını kim dinler? İstediği kadar basketbol maçı izlemiş olsun veya bu konuda kitaplar okumuş olsun. Örnekler sayısız.

Marx veya Adam Smith’i de pekâlâ okumuş, kafa patlatmış olabilir ancak bu bile Marx’ı yorumlama konusunda onu bir otorite yapmaz.

Celal Şengör’ün felsefe malumatı muhtemelen benden çok daha üstündür ancak bu konuda formel bir eğitimi olmadığı için bilmeden mantıki safsatalara girip aldanabilir ki yapıyor da bunu. Mühendislik okumamış, mühendislik hakkında kitaplar okumuş birine canınızı emanet eder misiniz? Neden fikirlerinizi emanet ediyorsunuz veya o fikirlerden besleniyorsunuz? Jeoloji konusunda dediklerine hiçbir itiraz edemem, kabul etmek zorundayım. Ancak tarih, felsefe vs. konusunda söylediklerinin muhabbetten öte bir değeri yoktur.


(Kaan Aşkın) #31

Polymath ve kitapkurdu insanların varlığından bu kadar rahatsız bir ulus görmedim. Lanet olsun be!


(Kemal Küçükgedik) #32

A
Merhaba. Ben bir astrofizikçiyim. Harvard Üniversitesi mezunuyum. 1991’de Columbia Üniversitesi’nde doktoramı tamamladım. Uzay, fizik ve astronomi konularında birçok kitap yayınladım. Dahası evrenin nasıl oluştuğunu genel izleyiciye anlatan bir belgeseli hazırladım ve sundum (ekran deneyimi adına söylüyorum). Astronomi ve fizikle ilgili bir bilimkurgu filmi olan Interstellar’ın gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Hürmetler ederim.

B
Merhaba. Ben bir jeoloğum. State University of New York at Albany mezunuyum. Yüksek lisans ve doktoramı da aynı üniversitede tamamladım. Uzay, fizik ve astronomi konularında hiçbir kitap yayınlamadım. Yakın dostum olan Fatih Altaylı’nın programlarına çıkıp muhabbetler etmişliğim var (ekran deneyimi adına). Astronomi ve fizikle ilgili bir bilimkurgu filmi olan Interstellar’ın zırva olduğunu düşünüyorum. Hürmetler ederim.

Arkadaşlar müsadenizle daha fazla konuşmak istemiyorum.


#33

İyi Akşamlar: Anlattıklarınız bana Beşiktaş’ın eski teknik direktörü Slaven Biliç’in sözünü anımsattı “türkiye’de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.”


(Okan Akıncı) #34

Bu yıl Ocak ayında yayımlanan bir haber Interstellar (Yıldızlararası) filmini gerçekçilik sıralamasında daha öne alabilir.

Filmi izleyenler bilirler, filmdeki karakterler bir karadeliğe girerek uzak diyarlara seyahat ediyorlar. Bundan hiçbir zarar görmüyorlar. Filmin bu kısmı bilim insanlarınca gerçekçi bulunmamıştı. O zamanki bilgilere göre bir karadeliğe tuzla buz olmadan girmek imkânsızdı.

Yeni yayımlanan bir bilimsel çalışmaya göre ise bir karadelik yeterince büyükse ve yeterince hızlı dönüyorsa insanlar onun içine sorunsuz bir şekilde girebilirler. Tabii bu kesin değil ama en azından artık karadeliğe girince parçalanacağız fikri de eskisi kadar kesin değil.

Bu listeyi bugün yapsam bu son haberin ışığında bu filmi daha üst bir sıraya koyarım. Haberin ayrıntıları aşağıda:

https://www.dunyahalleri.com/karadelikler-hiperuzay-yolculuklarinin-gecidi-olabilir/