En büyük kılıç ustasını seçelim!

Interuniversal Kılıç Ustaları Düellosunun İlk Ayağına Hoşgeldiniz!

Bir çok fantastik eserde kahramanlar yollarına çıkan zorlukları büyü ve kılıçları ile aşarlar ve çoğu zaman kılıçları zaten büyülüdür. O yüzden konuşulması gereken büyü veya kılıçları değil, o kılıcı kullanmadaki yetenekleridir.

Kimi eser de kahraman zaten bir kılıç ustası olarak yazılmış olsa da çoğu zaman yolculuklarında kendilerine eşlik eden kılıç ustaları bulurlar ve onlardan öğrenerek yeteneklerini geliştirirler. Bazısı ustasından daha iyi olur, ama bazısı her ne kadar büyük bir kılıç ustası olsa da ustasının yeteneklerine veya kötü adama yaklaşamaz bile. Biz de sadece hikayesini okuduğumuz ana karakterler dışında yan karakterlere ve kötü karakterlere de bakmalıyız.

Çoğunlukla insan karakterlerin hikayesini okuyoruz. Her ne kadar elfler gibi biyolojik açıdan insanlardan daha üstün karakterler de kılıç kullanıyor ve hatta büyülü kılıçları çoğu zaman insan dışı ırklar üretiyor olsa da saf yetenek aranan bir mücadelede açık bir üstünlüğe sahip olabilecek bu tür ‘büyülü’ varlıkların var olması insanlara haksızlık olacaktır. O yüzden sadece insan ve istisnai bazı insansı karakterler yarışmaya dahildir.

1. The Witcher evreninden Witcher Rivialı Geralt ve elfleri büyü kullanmama kaidesi ile istisnadır. witcherlar da insan olarak sayılmalıdır.
  2. Orta Dünyadan Ork, Kirletici Azog istisnadır. Kendisi insan olmamasına rağmen büyülü bir üstünlüğü bulunmamaktadır.
  3. Orta dünyadan Cüce, Thorin Meşekalkan istisnadır. Kendisi bir cüce olsa da yetenekli bir kılıç kullanıcısıdır ve biyolojisinden gelen fizyolojik bir üstünlüğe sahip değildir. (Balta ve çekiç gibi savaş aleti kullanan cüceler yarışmaya katılamazlar.)
    Yarışmaya sadece rüştünü ispatlamış usta savaşçılar katılabilir.
    Ayrıca karakterlerin kendilerine güç veren iksir, madalyon, yüzük, zırh ve diğer bilumum büyülü nesneleri kullanması yasaktır. Örnek olarak Rivyalı Geralt’ın kullandığı iksirler, Roshar Açıkgözlerinin kullandığı Parezırhları ve Şeref Kılıçları. Parekılıçları her ne kadar boy, ağırlık ve büyülü özellikleri açısından diğer kılıçlardan bir nevi üstün olsalar da Rosharlı kılıç savaşçılarının kullanmada ustalaştığı kılıçlar oldukları için serbesttir ancak büyülü özellikleri sıradan keskinlik dışında Roshar antreman kılıcı seviyesine sınırlandırılmıştır. (Sert metali Rosharda ki gibi kolaylıkla kesemez, değdiği organı felç edip kullanımını tamamen imkansız hale getiremez.)
    Bu yarışmada bütün kılıçlar büyülü olduğu için, özelliklerinin birbirlerine karşı güçlerini eşitlediği varsayılmalıdır o yüzden her savaşçı kendi kılıcını kullanmakta özgürdür.

Büyü gücü kullanımı kesinlikle yasaktır! Dalgabağlama, Saidin ve benzeri, evrenlerin kendine has olan büyü sistemlerinin kullanımı yasaklanmıştır. Zaman Çarkı karakterleri ve benzeri diğer evren karakterlerinin büyü gücünü doğrudan kullanmamasına rağmen sadece güce dokunma yolu ile odaklanma, içgüdü ve refleksleri geliştirmesi dahi yasaktır. Eğer bu karakterler büyü güçlerinin kendilerine sağladığı yetenekleri kontrol edemiyorlarsa yarışmaya dahil olamazlar.

Kaladin Stormblessed ve Matrim Cauthon gibi savaşçılar yetenekli olsalarda gerek kılıç kullanmamalarıve gerekse büyüden kaynaklanan istem dışı yeteneklerinin kendilerine sağladığı üstün özelliklerden ötürü bu yarışmanın mücadelecileri arasında sayılmamaktadırlar. Ancak bu iki karakter düellolar sırasında sadece kendi aralarında mücadele etmekte özgürlerdir.

Savaşçılar kendi evrenlerinde verdikleri savaşlarda kuşandıkları sıradan kıyafetler/zırhlar içinde, her biri için uygun ve eşit şartlara sahip bir alanda mücadele edeceklerdir. Her bir evren önce kendi içinde mücadele etmeli ve diğer evrenlerin savaşçılarına karşı kendi sıralamasını oluşturmalıdır.
Bu mücadele sırasında evrenlerin kendi içlerinde yaşadıkları kavga ve çatışmalar ve karakterlerin şu an içinde bulundukları sağlık durumu alakasızdır. Ölü yada diri şartlara uygun herkes yarışmaya katılmakta özgürdür. Sağlık durumu şu anda yetersiz olan hastalar(Kaybedilmiş uzuvlar, evreninde tedavisi olmayan hastalıklar ve seri de yaşanan olaylar sonucu ölü olma durumu da bu konuya dahildir) şifacılarımız tarafından sağlıklarına kavuşturulacaktır. Karakterler yaratılış yaşları katılım için yetersiz olmadığı sürece en dinç halleri ile katılacaktır.

Sıralamalar, tartışmalardan sonra yapılacak olan anketler ile yapılacak, düellonun ikinci ayağı sıralamalar belli olduktan sonra yapılacaktır.

Lütfen aşağıda yer alan karakterler dışında unuttuğumuz veya bilmediğimiz ama burada olması gerektiğini düşündüğünüz karakterleri, kendileri ve dünyaları hakkında bilgi vererek bildiriniz. En kısa sürede isimleri ve evrenleri eklenecektir.

Yüzüklerin efendisi-Orta Dünya

1. Aragorn Dúnedain
  2. Gondor’un Vekilharç Prensi Boromir
  3. Ithilien Prensi Faramir
  4. Rohan’ın Ak Hanımı Éowyn
  5. Kirletici Azog
  6. Thorin Meşekalkan
  7. Túrin Adanedhel

Zaman Çarkı evreni

1. Al’Lan Mandragoran, Dai Shan of Malkier
  2. Rand Al’Thor, The Dragon Reborn
  3. Lews Therin Telamon, The Dragon
  4. Tam Al’thor
  5. Gareth Bryne
  6. Sammael
  7. Demandred
  8. Galadedrid Damodred
  9. Rodel Ituralde
  10. Gawyn Trakand
  11. Davram Bashere
  12. Muhafız Jearom

Buz Ve Ateşin Şarkısı

1. Sir Arthur Dayne
  2. Sir Jaime Lannester
  3. Brienne of Tarth
  4. Sandor Clegane
  5. Barristan Selmy
  6. Gregor Clegane
  7. Prens Rheagar Targeryan
  8. Arya Stark
  9. Syrio Forell
  10. Jon Snow
  11. Bronn of Blackwater
  12. Daemon Blackfyre
  13. Garlan Tyrell
  14. Aemon Dragonknight
  15. Qhorin Halfhand

Fırtınaışığı Arşivi-Cosmere/roshar

1. Dalinar Kholin
  2. Adolin Kholin
  3. Master Zahel
  4. Galinar Kholin
  5. Torol Sadeas
  6. Elhokar Kholin
  7. Meridas Amaram

The Witcher

1. Rivialı Geralt
  2. Ciri
  3. Leo Bonhart
  4. Letho
  5. Eredin Bréacc Glass
  6. Iorveth

Elantris-Cosmere/Sel

1. Raoden
  2. Sarene
  3. Hrathen
  4. Eondel

Yarışmacılara başarılar!

(burada ki sıralamalar rastgele yapılmıştır.)

9 Beğeni

There are no men like me. Only me.
Kazanan ben olacağım!

1 Beğeni

Forgotten Realms için de bir sütun açman güzel olur. Drizzt Do’Urden, Zaknafein Do’Urden ve Artemis Entreri.

5 Beğeni

Geralt Of Rivia!!!

Şıklara bile bakmadan şafak kılıcı Sir Arthur Dayne der geçerim.

3 Beğeni

Tabii ki Roronoa Zoro.

giphy%20(1)

Yarışma şartlarına da tam olarak uyuyor kendileri :slight_smile:

6 Beğeni

Marimooo… (20 karakter)

1 Beğeni

Güzel konuymuş, ben de Güneşin Altında Yenilmez Miyamoto Musaşi’den yana kullanayım oyumu:

4 Beğeni

Al’Lan Mandragoran, Dai Shan of Malkier

Cunku Lan! Tarwin Gecidine son yuruyusunu her okuyusumda kendimden gecerim. Son savastaki rolu yeter.

6 Beğeni

Lan Mandragoran çok iyi ama unutmayalım (son kitabı okumayanlar bakmasın) Demandred ile mücadelesinde kazanmasının sebebi kılıcı kınına koyması gereken zamanı bilmekti yani fedakarlıktı aksi halde yenemeyecekti Demandred ise yüzlerce yıl en usta yöntemlerle eğitim almıştı kılıç kullanmak için. Yüzyılların deneyimi vardı ve unutmayın Lan ile mücadelesinde yönlendirmeyi bırakıp düelloya konsantre olmuştu.

Şafak kılıcı çok iyiydi ama Lan’in o mücadelesini okuduktan sonra Şafak kılıcı Dayne diyemem. Aragorn’un bu saydıklarımız kadar ünlü bir düellosu aklıma gelmiyor. Dalinar ise iyi ama aşırı iyi değil. Zaten o dünyada bence başka da kılıç ustası yok.

Geralt’a gelirsek kitaplarını okumadan yorum yapmam doğru değil ama oyunlardaki kılıç ustalığını kendi kombo yeteneğime veriyorum. :smiley:

4 Beğeni

Eğer lethani ya da ketan odaklanma olarak sayılmayacaksa, Kralkatili Güncesi serisinden Shehyn ve Vashet’in de eklenmesini öneriyorum. Shehyn şu an çok yaşlı olsa da yarışma şartlarına göre en sağlıklı ve güçlü olduğu dönemde katılabilir.

2 Beğeni

Benim seçimim Samurai Jack’den yana. :slight_smile:

Uzun zaman önce, uzak bir ülkede ben Aku karanlığın şekil değiştiren efendisi, serbest bırakılmış korkunç bir şeytandım. Ama, sihirli bir kılıç kullanan, ahmak bir samuray savaşçısı önüme çıkıp bana karşı koymaya çalıştı. Son darbe vurulmadan önce, zamanda bir kapı açtım. Ve onu kötü ruhumun hakim olduğu geleceğe yolladım. Ve şimdi o ahmak geçmişe dönmenin ve geleceğin kendi olan Aku’yu mahvetmenin yollarını arıyor.

7 Beğeni

Sevgili rıhtımdaşlar, sekiz ay evvel rıhtımın konu açma bölümünde telefon üzerinden bu postu yapmaya çalışırken yanlışlıkla paylaşmıştım. İki arkadaş cevap yazdığı için kaldıramadım ve sonradan da düzenlemeye ne zamanım ne de isteğim oldu. Zaten sekiz aydır da ilk defa cevap geliyor konuya.

Yanlış hatırlamıyorsam frpnet’te görüp bir benzerini rıhtımda yapmak istemiştim.

Eğer içinizde postu düzenlemek isteyen varsa bana özelden ulaşabilir.

2 Beğeni

Al’lan Mandragoran’ ın eline kimse su dökemez.

Konuda bahsedilen diğer kılıç ustalarının %90’ını Lan kadar tanımıyoruz zaten. Çoğu arada biryerde birkaç paragrafta ya da birkaç bölümde anlatılan karakterler.

3 Beğeni

Musashi yazılmış o halde ben de berserker armorlu Guts diyorum.

7 Beğeni

Anket kapatan adamı yazayım o zaman.
Amberin silah ustası, Oberon oğlu Benedict.

Zoro daha kendi evreninde en iyi kılıç ustası değil ki, burada olsun.
Mihawk desen anlaşılır.

3 Beğeni

Tamam