En Çok Kitap Okunan Ülkeler Belli Oldu: Zirvede Hindistan Var

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/en-cok-kitap-okunan-ulkeler/

Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre en çok kitap okunan ülkeler belirlendi. Birinci sıraya haftalık 10 saat 42 dakikalık ortalama ile Hindistan yerleşti. (DEVAMI…)

4 Beğeni

Kur’an’ın 1. sırada yer alması yanıltıcı. Çünkü bireyler Kur’an’ı anlayacakları dilden değil, bilmedikleri Arapça aslından (Araplar hariç tabi) okuyorlar. Dolayısıyla bu okuyuş anlamı kavrama, verilen mesajı anlama tarzında değil, tekerleme okur gibi gerçekleşiyor; buna da okuma denemez.

İncil için galiba Katolikler için de aynı şey söz konusu; onlar da Latince okuyorlar sanırım (ama bu konuda bilgim yok, yalnızca varsayıyorum).

6 Beğeni

Bence bu tip araştırmalarda kutsal kitaplar hariç tutulmalı. Aynı kitabı 100 kere okumak pek de okumak sayılmaz.

8 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum.

Ek olarak çoğu insan maalesef kutsal kitapları yalnızca evde bulunması için alıyor, açıp okumuyor. Onları bu çalışmalara eklemeseler daha doğru bir veri olurdu elimizde.

Aynı şey ders ve test kitapları için de geçerli. “Türkiye’de şu kadar kitap basılıyor” deniyor ama o kitapların çoğu ders içerikli, dolayısıyla yine yanıltıcı.

3 Beğeni

Tayland ve Filipinler’e çok feci şaşırdım. Böcek yeme ve fuhuş yapma yerleri olarak aklımda kalmış youtube yüzünden.

Geçen bir tane youtube’daki şaka videolarında gördüm birisi: “Ne kadar kültürlü insanlar ya ders çalışıyorlar, kitap okuyorlar vb.” yazmış. 500-600 kişi beğenmiş. Altında birisi “ders çalışmak kültür mü?” yazmış, “evet kültürdür” diye saldırmışlar. Çok garip bir ülkeyiz ya.

4 Beğeni

İlginç bir araştırma , bana biraz şüpheli geldi. Saat bazında okumada Japonlar,Hollandalılar ve Kanadalıların olmamasına şaşırdım diyebilirim…

Bu kadar büyük bir araştırmada bence bu kadar hassas sürelere ulaşmak çok sağlıklı olmayacaktır. O yüzden bana pek inandırıcı gelmedi. Ayrıca en çok satılan kitapların kutsal kitaplar olmasi doğru olabilir ama en çok okunan kitapların kutsal kitaplar olacağını pek sanmıyorum.

2 Beğeni

Japonya’nın sıralamada üstlerde olmamasının nedeni büyük ihtimalle mangaların araştırmaya dahil edilmemesi. One Piece’in bir cildi 2-3 milyon civarında satılıyor mesela, mangalar dahil edilmeyince otomatik olarak Japonya’nın sıralaması düşüyor. benzer bir durum Amerika içinde geçerli.

https://fanzade.com/otaku/anime-manga-haber/one-piece-mangasi-satis-rekorlari-kiriyor/

https://www.animefantastica.com/en-cok-satan-mangalar-2016-kasim

1 Beğeni

Anadolu Ajansı nasıl haberler yapıyor böyle, gerçekten rezalet. Türkiye’nin önde gelen haber ajansı olarak böyle haber yaptıkları için kendileri utansınlar diyeceğim de nerede. Ha? Ben neye kızdım bu kadar gelin anlatayım.

Öncelikle bu haber 2005 kaynaklı araştırmaya dayanan bir haber. Niye bunu 2019’da konuşuyoruz ki? Araştırma’nın bulunduğu kaynak ölmüş ben de web archive kullanarak önceki hallerine baktım. Araştırma sadece kitap üzerine değil; medya, internet ve TV gibi konuları da irdelemiş. Ancak burada yazılan sayılar ile diğer haberlerdeki sayılar bir değil. Onun sebebini bulamadım ama sıralama olduğu gibi aynı kalmış:

Sayfanın Tam Ekran Görüntüsü

2011’de de bahseden olmuş ancak haber gibi görünen tek düzgün içeriği 2013 yılında Tyler Shores adlı bir site yapmış ve o da bu haberin kaynağının 2005’te yapılan araştırma olduğunu söylemiş: https://waa.ai/XjsL

Belirtilen görsel ise zamanında yapılmış bir infografik, saatler AA haberi ile tutuyor:

Kendileri (AA) nasıl olur da bunu 2019 yılında haber yapmışlar anlamadım. Zaten yabancı basında haber 2013-2016 yılları arasında konuşulmuş geçilmiş.

Diğer bir nokta ise, içerikte belirtilen “En çok okunan kitap Kuran-ı Kerim.” kısmını kanıtlayan bir araştırma YOK. Aynı zamanda İncil’in de en çok okunan kitap olduğunu kanıtlayan bir şey YOK.

Baktığımız da yok efendim İncil 5 trilyon basılıp satılmış, yok efendim Kuran 3 trilyon satılmış ama o İncil’den daha çok okunuyormuş ondan 1. olmuş. Böyle bir kanıt sunulamaz. Bu kitaplar binlerce yıl önce ortaya konmuş kitaplar. Defalarca yok olmuş olabilirler, ya da biri çıkıp “Biz 1800’e kadar 3 trilyon basıp/yazıp sattıydık zaten.” diyebilir. Ne diyeceksin? Şurada düzgün arşivleme, araştırma yapılan dönem kaç yıldır var?

Yukarıdaki yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Bu kitaplar göstermelik alınabilir, sadece ibadeti yerine getirmek için alınabilir. Bunların baştan listeye sokulmaması lazım.

Ha işte şunu demek istiyorum. Bu iki araştırma farklı. Biri 2005 yılında ortaya konmuş bir araştırma, diğeri ise normal kitaplar için dinamik bir liste. Başa getirilen kutsal kitaplar ise kesin kaynaklar olmamasına rağmen oraya konulan bir şey. (Gene de okurken gördüğüm üzere belirli bir İncil versiyonu sanırım en çok satan kutsal kitap imiş, ama bu listeler versiyon veya tesfir falan dinlemeden topluca alıyor)

AA, 2005 yılındaki haberi yaparlarken, onun kaynaklarını verirken durduk yere nedense başında Kuran olan bir listeyi de kenarına iliştiriveriyor. Takıldığım nokta bu. Çünkü o listenin belli bir kaynağı yok. Konunun ne olduğunu bildiğinizi varsayıyorum.

Ayrıca ek bir şey diyeceğim, Eurostat’ın 2011 kaynaklı araştırmasında bir yıl içinde okunan kitap sayısı istatistiği verilmiş. Onu da paylaşmak isterim:

Sonucu görüyorsunuz. Daha diyecek bir şey bulamıyorum. Bu bir de 2011’in araştırması. Şu an sosyal medyadır, internettir, telefondur etkisiyle daha da azaldığını tahmin ediyorum.

21 Beğeni

İste araştırmacı habercilik budur. :slight_smile:

2 Beğeni

Doyurucu ve ikna edici bir yazı olmuş… Kutlarım…

2 Beğeni

@Buyici @Faust teşekkür ederim! :blush: Türkiye yalan habercilikte birinci olduğundan beridir, bu tarz şeylere şüphe ile yaklaşmaya başlamıştım. Küçük bir araştırma ile de yapılan habercilikleri ortaya dökülüyor. Ki bu çok çok iyimser bir haber…

Muhakkak etkisi vardır. Wikipedia’da yer alan en çok satılan kitaplar gibi listelerde de çizgi roman ve ders kitapları ayrı tutuluyordu. Manga’da çizgi roman kapsamına girip çıkarılmıştı listeden. One Piece zaten tüm zamanların en çok satan mangasıydı 457 milyon ile. Bu listedeki diğer kitap lar ise 100 - 150 milyon arasında sattıkları için girmişler bu listeye. Çizgi romanlar sayılmadığından ve One Piece bir çok cilt olduğundan hak ettiği listeye girememiş oluyor birazda.

2 Beğeni

“Abi japonlar sokakta yürürken bile kitap okuyor ya.” geyiği de biter umarım artık. :smiley: Kaç tane gezi videosu izledim bir tane sokakta kitap okuyana rastlamadım. Aksine atari oyun salonları falan tam doluydu. Oturacak yer bulamazsın.

Filipinler’e ve Tayland’a hala şaşkınım.

Yalnız sormak istediğim bu durumun acaba okuduğunu anlama ile bi’ ilgisi var mıdır? Sonuç olarak bu haftalık saat bazlı araştırılan bir içerik. Örnek olarak 100 sayfa kitabı Japon 1 saatte okuyup anlıyorsa, Hintli bu 100 sayfalık kitabı 2 saatte okuyup anlıyorsa işin sonunda ikisi de 100 sayfalık kitap okumuş olur. Ancak Japon daha hızlı okuyup anlamış olur. Buradaki durumda iyi olan sizce de Japonya değil midir?

Biraz iki yönlü bir araştırma. Az okursan da sona düşersin, kısa sürede iyi anlayarak da okursan sona düşersin. Bir şeyin belirleyicisi değil bence.

1 Beğeni

Okuduğu kitabı anlamak toplumsal bir özellik midir? Biraz daha genişletsem, toplumlara ve ırklara dayalı bir farklılık var mıdır?

Irk derken? Homo sapiensten başka ırk var mı? Yoksa politik olarak kabullenilmiş “millet” yerime kullanılan kelime mi? Yoksa siyah-beyaz, Aryalar, Samiler, Moğolidler, Aborjinler, Japonlar, Kızılderililer vb. mi?

Homo sapiens bir tür. Irkları alt tür olarak düşünürsek, coğrafi olarak yalıtılmış ve aynı türe ait toplulukları ırk olarak adlandırmak yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Direkt olarak eğitimle ve okur-yazarlık ile ilgisi olan bir şey. Kullandığın dili iyi bilmediğin sürece, kültürüne hakim olmadığın sürece, hayatındaki “okuma” kavramı sıcak hikayeli veya kötü çocuklu olduğu sürece; eline düzgün bir roman alınca afallıyor insanlar. Daha deyim ve atasözü bilmeyen, kelimelerin anlamları bilmeyen bir ton insan mevcut maalesef.

Geçenlerde ekşisözlük’te denk geldim. Şu başlıkta Çaykur’un yılı zararla kapatılması haberi yer alırken, entry sahibi bunu “Çaykur’un kapatılması” olarak başlıkta yazmıştı. Zaten editlerinden de görebilirsiniz durumu. Bu durum, bu habere özgü değil. Bir çok yerde YouTube’dan haber sitelerine her yerde görebilirsiniz bu durumu. Ki bahsedilen durum kendilerin “aydın kesim” gözüyle bakan bir yer. Ki bir çok fikirleri de böyleyken, bu gibi mecralarda bile sıklıkla yaşanılıyor bu durum. Ülkenin geri kalanı ise vasat durumda.

Kitap okuyanların, gazete okuyanların yavaş olması ve her okuduğunu tekrar tekrar okuyup anlamaya çalışması gibi bir durumda bu süreler arşa çıkar.

Not: Bu arada sıcak hikayeli derken erotik romanlardan bahsetmiyorum. e-kitap okumak için Google Play Kitaplar uygulamasına girmeye görün. Toplist’ler bu tür sıcak hikayeler ile dolu.

1 Beğeni