En Sevdiğiniz 5 Bilimkurgu Romanı

Hem tavsiye olsun hem de bakalım rıhtım ahalisinin gönlünde neler yatıyormuş diye şöyle bir yoklayayım istedim. Beş dememin sebebi de genelde bir sınır koyunca en iyiler ön plana alınıyor yoksa yazdıkça yazabiliriz biliyorum.

Çocukluğun Sonu - Vonnegut’a katılıyorum. En iyi bk romanı bu ve geri kalanları da Vonnegut yazmış :smiley: Yok canım, sadece en iyisi bu.
İşte Tanrılar - Çoğunluk Asimov’un şaheseri olarak Vakıf’ı söyler fakat İşte Tanrılar bence Vakıf serisinden çok daha iyi.
Bir Uzay Destanı serisi - Eh, Clarke en sevdiğim bk yazarı, ne yapayım. Bu da destan gibi destan ama. Muhteşem.
Kedi Beşiği - Vonnegut en iyi bilimkurguları yazmadı ama Kedi Beşiği en iyilerden biri. Vonnegut’u sevdiğimden listemde olmamasına gönlüm razı gelmedi.
1984 - Distopyaları bu listeden dışlamalı mıyız pek emin olamadım. Ben daha çok sevdiğim yazarları ön planda tutmaya çalıştım -yine de kraliçeyi listeye koyamadım ya :woman_facepalming: Heinlein mesela, bilimkurgunun üç büyük ustasından biri ama ben sevmiyorum. Neyse, George Orwell dan en az bir roman okumalıyız bence, her insan okumalı öyle bir yazar benim gözümde o yüzden okurken iliklerime kadar titrediğim bu şaheseri de buraya koyuyorum.

Sıra sizde rıhtımlılar. En sevdiğiniz beş bk romanı?

8 Beğeni

1- Otostopçunun Galaksi Rehberi - Tarz olarak çok seviyorum, eğer ki gelecekte yaşamak istesem, bu kitabın geçtiği gelecekte yaşamayı isterdim.
2- Fahrenheit 451 - Efenim her ne kadar ikinciliğin Dune serisinin olmasını istesem bile bu kitap kanıma girdi bir kere. İnsan ilişkilerini benim bakış açımdan anlatarak yaşadığım acılara parmak basıyor. Bana beni anlayan birinin olduğunu hissettirdi.
3- Dune (Henüz tek kitabı okudum ama ilerliyorum)
4- Androidler elektrikli koyun düşler mi?

Sanırım şimdilik bu kadar ama daha çok okuyacağım söz. Güncellendi ehehehehe.

3 Beğeni

Şuana kadar okuduklarımdan yola çıkarak söylüyorum büyük ihtimalle ileride değişir ama
1- Vakıf Serisi (ilk 3 kitap) - Isaac Asimov - ilk kitap her ne kadar takip etmesi biraz zor olsada devamı cidden çok başarılı ve kaliteliydi.
2- Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke - Başta okuduğum ilk Bilimkurgu Klasiği olarak benim için yeri çok ayrıdır. Uzaylı istilası gibi bir konuyu olabildiğince klişelerden uzak ve çok iyi anlatabilen akıcı ve ne olacağını merak ettiğiniz harika bir kitap.
3- Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams- Daha sadece ilk 3 kitabını okuyabildim 4 ve 5. kitabı okuyamadım ama okuduğum kadarıyla da beni aşırı eğlendiren ve çok keyifli bir seriydi.
4- Işık Tanrısı - Roger Zelazny - Tanrı Kompleksi gibi bir olayı çok iyi bir bakış açısı ve kurguyla işleyen çok iyi bir Bilimkurgu Klasiği daha
5- Ben, Robot - Isaac Asimov - Fazla üstünde durmak pek haddim değil yine Asimov’dan çok iyi bir eser daha

7 Beğeni

Okuduklarımın arasından ilk 5 şöyledir:

1. Ben, robot
  2. Dune
  3. Kedi Beşiği
  4. Maymunlar Gezegeni
  5. Yenilmez
3 Beğeni

1-Kaplan! Kaplan!
2-Maymunlar Gezegeni
3-Sonsuzluğun Sonu
4-Frankenstein
5-Su Adamı (Bu kitabı aşırı seven tek kişiyim herhalde?)

3 Beğeni

Aşırı derecede sevmiyorum. Ama takdir ettiğim yönleri de yok değil :sweat_smile:

2 Beğeni

1- Dune, Dune, Dune bu seriye özellikle de ikinci kitabına bayılıyorum. Bu kadar bilinmemesi beni oldukça üzüyor çevremdeki herkese tavsiye ediyorum. Umarım bu defa güzel bir film çekerler.
2- Sürgün Gezegeni
3- İşte İnsan
4- Uzaktan Kumandalı Kız
5- Doktor Moreau’nun Adası

Ayrıca distopya mı yoksa bilimkurgu mu bilmiyorum ama Kızıl Yükseliş’de epey hoşuma gitmişti benim. Zaten normalde de sevdiğim Roma mitolojisi ve tarihinin aktif bir biçimde kullanılmasından hoşlanmıştım.

3 Beğeni

Yer gök Dune kaynıyor hocam neresi bilinmiyor? :smiley:

Ve Dune’un ardından ikinci sırada Sürgün Gezegeni’ni görmek şaşırttı açıkçası. Okurken hiç etkilenmemiştim, aklımda da hiçbir şey kalmamış ne ile ilgili olduğu hakkında. Okuduğum ithaki bk klasikleri arasında en sevmediğim kitaptı.

4 Beğeni

Açıkçası ben hiç karşılaşmadım Dune okuyup seven biriyle.
Sürgun Gezegeni ilk okuduğum bilimkurgu romanıydı, beni etkilemişti ama kimsenin okuyup da olumlu yorum yaptıgını görmedim ben de.

Dune biliniyor, seviliyor yahu. Hele dizisi, filmi çıksın da, üstüne başarılı da olsun da sağda solda Dune’dan alıntılanan veciz cümleler paylaşılmaya başlanır :sweat_smile:

Ama uyarlama yolundaki bir diğeri olan Sürgün Gezegeni’nin öyle bir şansı olur mu, bilemiyorum :man_shrugging:

2 Beğeni

Dune ithaki el atmamış sadece sarmalın elinde varken 84 yapımı Lynch yönetmenliğinde filmi(izlemedim bu arada) olmasına rağmen bence de az biliniyordu ama şimdi yer gök dün harbiden :Dd bir benzeri durum olarak Melnibonéli Elric de bu şekilde benim gözümde değil mi ağalar ben mi yanlış görüyom hep :Dd

Dune ilk kitabı okuyabildim ben de ama yetti beni etkilemeye. Buhranlı yerime geldiği için (ameliyatlı yerime vurma vurma) devamını getiremedim bir türlü. En kısa zamanda inşallah aklımda seriyi tüketmek var.

Orta okulda Dan brown okurken nasıl bir kriptolog olmak dil bilimci olmak aşkı doğduysa, anatomik olarak zihinsel olarak galaktik olarak imkansızlığına rağmen insan bünyesinde ulan bu bene gesseritlik tasavvufun kaçıncı mertebesi bu nasıl bir ermişlik beni de alın beni de eğitin Allahınıza kurban gibi arzular doğuruyor.

Benim listemse Dune, Otostopçu, Mülksüzler, Yıkıma Giden Adam, Karanlığın Sol Eli olsun madem :Dd

2 Beğeni

Hayatımda beğenipte ikinci defa okuduğum tek kitabın, yani Dune’un ben bile bu kadar hastası olmamıştım :open_mouth: :face_with_hand_over_mouth: :smile: Tamam, tamam. Bir iki kere “Altın Yol!” diye haykırmışlığım vardır sağda solda :sweat_smile:

İlk üç kitaptan sonra bilgece sözlerin ve veciz sözlerin artışı, nerden nereye hikâyesini ilginç bulsam da biraz ayarı kaçmış hissetmiştim.

1 Beğeni

Ben sosyal platformları baz alarak popüler demiştim. Eğer gerçek hayatı baz alacaksak benim kitap okuyan tanıdığım yok. Yani direkt olarak kitap öven biriyle karşılaşmadım. :sweat_smile:

1- Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?
2- Solaris
3- Ben Efsaneyim
4- Frankenstein
5- Yüksek Şatodaki Adam

1 Beğeni

Ben şu konuyu hortlatayım.

1. Cesur Yeni Dünya
  2. Çocukluğun Sonu
  3. Bitmeyen Savaş
  4. Yıldız Gemisi Askerleri
  5. Dune
2 Beğeni

Belli bir sıralama olmadan ilk aklıma gelen ve yukarıda belirtilmeyenler:
Siberya - Stanislav Lem: İki robot bilim adamının neşeli ve derin galaktik maceraları. 20 kadar kısa bölümden oluşuyor ve her bölümde yeni bir macera var.
Gelecekbilim Kongresi - Stanislav Lem: Okuduğum en korkunç distopyalardan biri. geç 2000’lerde yapılmış The Congress isimli kitaptan oldukça bağımsız bir filmi de mevcut. Bunun İletişim Yayınları kopyasını okumakta fayda var, Fatma Taşkent çevirisi.
Alfa Ayının Kabileleri - Philip K. Dick: Bu ise bir ütopya. Akıl hastanesi olarak kullanılan bir gezegende çıkan isyan sonucu deliler gezegeni ele geçirmiş ve kendi toplumlarını kurmuştur. Bu gezegene bir psikolog gelir.
Asgrad Üçlemesi - Brian Stableford: Bu bir üçleme, 6:45’den çıktı ancak son kitabı basmadılar. Üniversiteye yeni başladığımda ilk okuduğum bilimkurgulardan biriydi. Bir gezegen var ve burada arkeolojik kazılar yapılıp, gezegende milyonlarca yıl önce yaşamış kadim ve bilge bir uygarlığın teknolojilerine ulaşılmaya çalışıyorlar. Bu kamyonculuk gibi kirli bir iş.
Hainish Serisi - Ursula K. Le Guin Kadim bri uygarlık olan Hainler evreni döllemiş ve uygarlıklar yaratmıştır. Kitaplar ve kısa öyküler birbiriyle hafif bağlantılı ve her biri ayrı bir olay.

3 Beğeni

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?, Cesur Yeni Dünya, Galaksinin otostopçu Rehberi, Marslı, Dunee Serisi, ilk akilma gelenler. Marslıyı sevdim hem filmi güzel idi, hemde romanı…Tabii seri olarak başka serileri de okuduktan sonra Dunee Serisi ile karşılaştırma yapmak isterdim…

Dunee serisini okudum beğendim eğer güzel ve etkileyici olmazsa çok rahat bir sekilde eleştirdim, eserler okurken neyi amacladığımız önemli kimine göre kötü olan kimine göre iyi de olabiliyor tam tersine mümkün.Ben kurguyu sevdim sıkmadan okudum diyebilirim, mesela zaman çarkında sıkıldım çok hemde, Yüzüklerin Efendisi, Taht Oyunları, Hayri Potter, Ramses serisi, Mısır Üçlemesi, Milenyum serisi, The Strain serilerinde hiç sıkılmadım…

1. 2001: Bir Uzay Destanı
  2. Dune (1. kitap)
  3. Sonsuzluğun Sonu
  4. Vakıf Serisi
  5. Mesaj (Carl Sagan)

Öykü: Son Soru ( Isaac Asimov’un öyküsüdür ancak çok severim. Listeye koymak istedim. İnternetten kolayca bulup okuyabilirsiniz şiddetle tavsiye ederim.)

1 Beğeni
  1. Yenilmez - Stanislaw Lem
  2. Kaplan, Kaplan & Yıkıma Giden Adam - Alfred Bester
  3. 2001: Bir Uzay Destanı & Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke
  4. Ben, Robot - Isaac Asimov
  5. Dune - F. Herbert
1 Beğeni