En Son İzlediğiniz Anime?

Tabi bu değişir kişiden kişiye. O yıllarda çıkanlardan Psycho Pass 1.sezon, Fate/Zero, Space Brothers, Kill la Kill, Ping Pong, Rakugo 1. ve 2.sezon, Kids on the Slop, One Punch Man şeklinde öne çıkan animeler sayılabilir. Benim de 2019’da gerçekten keyif alarak izlediğim tek anime Vindland Saga.

2 Beğeni

Kimetsu No Yaiba ve Dororo da bu senenin güzel serilerinden.

3 Beğeni

Danna ga Nani wo Itteiru ka Wakaranai Ken

Komedi türüne ait, bölümleri 3 dakikalık yetişkin türünde bir anime idi. Hoş eğlenceli idi. 39 dakika sürüyor zaten. İkinci sezonunu da yarın filan izlerim heralde. Animenin isminin türkçesi; “Kocamın ne dediğini anlamıyorum” oluyor. Anime kültürüne iyi derecede hakim değilseniz sizde anlamazsınız demiş olayım. :roll_eyes:

3 Beğeni

4 Beğeni

https://i0.wp.com/jaiminisbox.com/reader/content/comics/kaguya-wants-to-be-confessed-to_5a6333dae5c34/96-0-kaguya-wants-to-feed-him_5a7d1d78bba90/02.png?quality=100&strip=all

2 Beğeni

Fate/Zero izledim. Başlarken tarihi, mitolojik karakterlerin bir anda ortaya çıkıp şov yapmasıyla eh, demiştim pek ciddi bir şey olmayacak sanırım. Fakat hikaye ilerledikçe o kadar karanlık ve olgun bir hal almaya başladı ki yirmi beş bölümlük animeyi dört günde bitiriverdim.

Oldukça epik bir hikayesi var Fate’in, on senede bir yapılan kutsal kase savaşlarında tarihin güçlü kişilikleri dünyamıza geliyor ve yeni bir savaş için masterlarıyla anlaşma yapıyorlar. İşin içinde büyü, kılıçlar, silahlar falan da var tabi. Gelen kahramanların hepsi geçmişleriyle birlikte işleniyor ki bunu çok sevdim. Lancer’ın trajedisine ayrı bir üzülmüştüm.

Aslında bir savaş hikayesi olmasına rağmen anime diyaloglar üzerine kurulu ve bu beni hiç rahatsız etmedi. Her karakterin neden güç sahibi olmak istediği, onun için neleri feda edebileceği çok iyi işlenmişti. Rider ve Saber’ın gerçek kralın nasıl olması gerektiği üzerine yaptıkları konuşma enfesti. Aslında her karakter inanılmaz derinlikliydi ve motivasyonları çok etkileyiciydi. Saf kötüler bile bir noktada kendilerini anlatabiliyorlardı. Ben özellikle Matou’nun karakter gelişimini ağzım açık izledim. Zaten anime tek bir ana karaktere odaklanmak yerine her karakteri çok net betimliyor. Böylece karakterlerin bir araya gelip savaşmalarını heyecanla bekliyorsunuz. Savaş sahneleri de asla üzmüyor. Animasyon kalitesi çok iyiydi. Özellikle Kiritsugu ve Kirei kapışması şu ana kadar izlediğim animelerdeki en iyi dövüş sahnesi olabilir.

Uzattıkça uzatabilirim zira hikayesinin derinliği, karakterlerinin etkileyiciliği ve anlatmak istedikleri o kadar güzel ki. Epik, karanlık ve kesinlikle yetişkinlere yönelik bir anime arıyorsanız Fate/Zero’yu mutlaka izleyin.

Son olarak, bundan sonra Kiritsugu en sevdiğim anime karakteridir.

7 Beğeni

Bende zero ile başlamıştım seriye ama diğerlerini izleyemedim. Birinci sebep üşenmek idi. Ama yıllar geçti o kadar çok dantik fate serisi çıktı ki bu sefer de direkt seriden soğudum. Bi’ türlü nasip olmadı digerlerini izlemek yani…

@Firtinakiran zero, stay night’in öncesini anlatıyordu değil mi?

3 Beğeni

Ben de diğerlerini izleyeceğimi sanmıyorum. Zero’yu izlememdeki etken Gen Urobuchi’ydi zaten.

2 Beğeni

Özellikle Fate/Stay Night benim en büyük pişmanlığm. Zero’yu ben de Urobichi için izlemiştim, Ama Stay Night’ı hiç tavsiye etmiyorum.

Bu arada ilk izlediğim, ilk yapım da olan Stay Night idi. Urobichi olmasa bu seriye tövbe etmiştim.

@GkiraraJ evet, aynen öyle :slight_smile:

3 Beğeni

Zero dışındakiler zaman israfı zaten. Animasyonu için izleyebilirsin ama.

4 Beğeni

Fate/Stay Night’ı anime olarak değil, görsel roman olarak tecrübe edeceksin zaten. Kaç saat süren görsel romanı sıkıştırınca o kadar da iyi gözükmüyor.

Fate/Stay Night 3 route(yol diye çevrilebilir belki)tan oluşur. Hikaye başlangıçları aynı sonları ve odak alınan karakterler farklıdır. Fate route’u ki belki bunun animesini izlemiş olanlar berbat bir deneyim yaşamış olabilir, çok kötü br uyarlamadır zaten, shounen tarzdadır, biraz romantizm akımı gibi, klişemsi bir hikayesi vardır ve daha çok evreni ve karakterleri tanıtma rolü üstlenir. Ben mesela bu routeu okudum(devamını inşallah üşenmediğim bir zaman), burada bütün ustaları bile görmezsin, biraz dardır hikayesi.

Unlimited Blade Works mesela anime olarak Fate routea göre daha iyi düzenlenmiş, tabi ki tv serisinden bahsediyorum. Bundan önce bir de filmi çıkmıştı, ona hiç dokunmayın, 26 bölümlük tv serisini izleyin. Fate routeu animede izleyip de bu ne be diyenler bir ona baksa belki fikirleri değişir.

Fate’in en önemli routeu Heaven’s Feel’dır. Bu route alabildiğine seinendir ve sağlam bir hikayesi vardır. Fate’i Fate’i yapan routetur denir Heaven’s Feel için. Genel olarak Fate Zero’nun asıl devamı olarak görülür. Ufotable Heaven’s Feel routeu 3 film olarak çıkarıyor, 2 film şu ana kadar çıktı. 3. film de 2020 baharda çıkacaktı diye hatırlıyorum.
Özetle en azından Heaven’s Feel filmlerini izleyin bence. Tabi iyi uyarlandığı söylenen UBW’yi de izleyebilirsiniz önce.

Edit: Burada adil bir uyarı yapalım. Routelar evrenin farklı yanlarına odaklandığı için sadece bir routeu tecrübe etmek insanı sorularla askıda bırakabilir. Mesela Fate Zero’dan Heaven’s Feel filmlerine geçenler için bu uyarı yapılıyor genelde, en azından Unlimited Blade Works tv serisini izleyin diye.

4 Beğeni

Bu serideki satranç tahtasının kullanımına hayranım. Biraz ne kast ettiğimden bahsedeyim. Gılgamış ve Kirei’nin konuştuğu sahnelerde Gılgamış satranç tahtasıyla uğraşıyordu hatırlarsınız. Bu tahta 7×7 bir tahtaydı normal taşlar yerine 7 hizmetkar ve efendilerinin heykeli vardı. 12. bölümde Gılgamış ve Kirei kutsal kase savaşının kurallarını tartışıyorlar. Bu sırada konu suikastçının ölmesine gelince Gılgamış suikastçı taşını tahtadan atıyor. Sonra konu bir efendinin başka bir efendinin hizmetkarını alabileceğine geliyor. Burada Gılgamış okçunun efendisini deviriyor. Sonraki planda okçunun efendisi suikastçının efendisinin yanında yerde duruyor. Sonra Gılgamış Tokiomi’yi sevmediğinden bahsediyor. Sonraki planda okçunun efendisi okçunun önünde yerde yatıyor. Bu Tokiomi’nin ölümüne gönderme. Sonra komut mühürleri Kirei’ye dönünce Gılgamış kasenin senden çok beklentisi var diyor ve sonraki planda okçunun efendisi(Tokiomi) yerde yatıyor, suikastçının efendisi(Kirei) yanında ayakta duruyor yanında okçu(Gılgamış) ayakta duruyor bunların sağında da süvari(Arturia) ve süvarinin efendisi(Kiritsugu) duruyor. Bu da en sona kalanları gösteriyor. Satranç tahtası dışında da çok güzel foreshadowingler var. Bence en ilginci en başlarda Kiritsugu kızıyla konuşurken kızı hile yapıyorsun deyince başka türlü kazanamıyorum demesi. Ayrıca o sahneyi Kiritsugu’nun kızını son görüşü olduğunu bilerek izleyince çok daha fazla etkiliyor.

Bence serinin tek bir sıkıntısı vardı o da bazı karakterlerin karakterden çok yürüyen ideoloji olmasıydı. Bunun yüzünden 10 üzerinden 9,5 veriyorum.

5 Beğeni

Ve Kiritsugu’nun kazanmak için serideki en dürüst karakterlerden birini (Lancer) kandırması…
Kiritsugu’nun amacına ulaşmak için aldığı yolun ne kadar karanlık ya da kanlı olduğuna aldırmayışını seviyorum. Fedakarlıksa fedakarlık, kötü olmaksa kötü olmak. Hareketlerinde hiçbir bencillik bulamıyordum. Saf başkalarını düşünerek hareket eden birinin tam da böyle olması gerek. Sonu ise… Doğrunun veya haklının her zaman kazanması gerekmediğine güzel bir örnekti bence. Çok sevdimse de hüsrana uğramasına üzüldüm diyemem.
Kirei ve Gılgamış, bilemiyorum onların sahnelerinde çok belliydi böyle bir ihanetin olacağı. Satranç sahnesindeki diyaloglar da çok iyiydi. Kirei etkileyici bir antagonistti.

2 Beğeni

Cop craft: 10/5

Opening müziği, exedilca karakteri ve exedilca karakterinin seiyuusu dışında animede güzel bir şey yoktu. İlk tanıtımı gelince cok büyük beklentiler içine girmiştim ama tamamen hayal kırıklığı oldu. Matoba karakteri de biraz sağlam idi ama kendini sevidirmiyordu. + olarak animeden çok visual novel gibiydi. Saçma animasyon hataları ve atlayışlar da bolca vardı. Ortalamanın altında vasat bir anime idi kısacası. Ikıncı sezonu gelir ve biraz daha iyi olursa -ki hiç sanmıyorum- exedilca karakteri için izleyebilirim. -Ki hiç sanmıyorum.- Hepsinden öte 12 bölüm animede 2 bölüm filler mi olur yahu? Listenizde ise izlemeyin çıkartın bence.

2 Beğeni

GlossyTintedJapanesebeetle-max-1mb

Dororo-10/8.5

Son zamanlarda izledigim en iyi yapımlardan birisi idi. Çizimleri, müzikleri, efektleri, karakterleri her şeyi çok güzeldi. Lakin biraz uzatıldığını düşünüyorum animenin. 24 yerine 20 bölümde bitirilebilirdi ama araya boş bölümler ve sahneler konulmuştu.

Katanagatari tadını verdi o çok hoşuma gitti. Onu izlemişseniz bunu da seversiniz kesinlikle. Yine de ılk 6 bölümde “mükemmel ötesi bu anime” düşüncem kalan yerlerde uzaması ve bazı klişe ve hatalardan ötürü çok güzele düştü maalesef. Hepsinden öte tabomaru karakteri çok klişe değil miydi ya? Her şeyini okudum resmen, gidişatını bozdu animenin.

Son olarakta yaşlı amcamızın başından geçenleri anlatan en az 3 bölümlük bir special bölümü kesinlikle gelmeli diye düşünüyorum. Özellikle finalde ki; “benim gibi bir samuray” sözü ile samuray olduğunu ağzından kaçırmasından sonra.

7 Beğeni

Kimetsu no yaiba; 10/7

Efektleri ve dövüşleri muazzam olan enfes bir görsel şölen idi. Konusu ve işlenişi de güzel idi ama çok gereksiz sahne ve flash back vardı. İblislerin geçmişini flash back olarak görmemiz aslında güzel bir dram etkisi yaratıyordu ve içimi titrettiler hep ama yarım bölüm boyunca flash back olanı vardı yahu. Bölüm bitiyor diğer bölüme başlıyorsunuz yarım bölüm boyunca flash back. Bu aşırı olumsuz etkiledi bence animeyi. Ondan da öte görsel şölen filan diyorum ama dövüş sahneleri full karakterin iç sesi ile konuşup analiz yapması ile geçiyor ki bu çok rahatsız edici idi. Ilk başlarda normal gelirken 7-8. bölümlerde rahatsız edici olmaya başlıyor bu durum.

Zenitsu karakteri ise aşırı sinir bozucu ve klişe bir karakter idi. Sırf onun bir gifini gördüğüm için başlamıştım oysa ki. Hayal kırıklığı oldu o açıdan benim için. Surat ifadeleri filan olarak komedisi de hoştu ve güldürüyordu. -Zenitsu bile evet-

18 ya da 19. bölümde geçen şu şarkıya ise tamamen aşık oldum aşağı bırakıyorum. Küçükken trt1 de izlediğim laputa moviesinin müziğini hatırlattı bana. 3. Sınıfa filan gittigim halde o yaşta beni hüngür hüngür ağlatan ve duygularını hissettiren bir yapımdı laputa. O yaşlardan youtube filan girip arayamadığımız için melodi, ses ve söyleme şekli içimde kalmış demek ki direkt onu anımsayıp vuruldum. O vesile ile açıp onu da dinlemiş oldum iyi oldu. :relieved:

Uzun lafın kısası bu sezonun en iyilerinden deniliyordu ama abartıldığı kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Yine de farklı ve güzel bir anime idi izlerseniz seversiniz tavsiye ederim. Ikinci sezonu gelince de izlemeyi düşünüyorum, konu güzel ama keşke sousei no onmyouji animesi gibi 50 küsur bölümlük tek sezonda her şeyi bağlayıp bitirselerdi. Ikinci sezon gelip konu yarim bırakılıp devamı gelmeyecek gibi hissediyorum ama hayırlısı.

6 Beğeni

Ben demiştim kanka. Güzelim konu heba olmuş.

1 Beğeni

B: The Beginning

Gerçekte var olmayan bir Avrupa ülkesinde işlenen cinayetleri konu alan fantastik-bilimkurgu tarzı bir polisiye.
İlk bölümde herkes oradan oraya koştu, bir sürü güzel dövüş sahnesi ve insanın içini açan, detaylı çizimler ve o muhteşem kapanış şarkısı dikkatimi cezbetti. Ben de tüm sezonu izledim.

İlginç bir konu, fevkalâde çizimler, müzik, ilginç bilgi kırıntıları… Bunlar iyi hoş da hepsini birbirine tutturacak usta senaristlik nerede?
İki bölüm gizem, iki bölüm komedi, iki bölüm korku, sonlara doğru çocukluk aşkı ve psikolojik bunalım, sonuç olarak her şey bir şekilde tatlıya bağlandı. Ama bu anime seni etkiledi mi veya bir şey anladın mı diye sorsalar pek bir cevap veremem. Benim gibi sırf zaman geçirmek için iyi çizimli bir anime izleyeceksiniz , izleyin. Yoksa pek bir handikapı yok.
Antik mezardan çıkan iskeletler hariç, onlar bayağı orijinaldir ve hikâye onların etrafında dönmeliydi.

Not: Mavi avatar yüzlü yiğidomuz sezon sonuna doğru Kaneki Ken oldu ya la.

4 Beğeni

Animeler genelde popülerlik artışı ile manga satışlarını arttırır, çoğu zaman böyledir. Ama arkadaş ben böyle bir arttırışı anime manga takip edeli görmedim. One Piece’in 13 yıllık yılın en çok satan mangası olması serisini de bitirmiş oldu Kimetsu no Yaiba. Tabi aslan payı hikayede mi yoksa animelerinde efsane işler yapan Ufotable( Fate Unlimited Budget Works) stüdyosunda mıdır bilinmez.

2 Beğeni

Ben bunu yazdım, adamlar da duymuş, hemen cevap vermişler. Oricon verileri Kimetsu no Yaiba’yı 1. gösteriyordu ama Shounen Jump’ın yayıncısı Shueisha satış rakamlarını açıkladı. One Piece yılı gene lider kapattı.

2 Beğeni