Entelektüel Görünmenin Yeni Yolu: Kitap Biriktirmek ya da Sadece Satın Almak

“Sizler gibi” diyerek genellemeyelim o zaman !
Ben 30 küsur yıllık hukukçu ve ara sıra sadece kitap ile ilgili fikirlerini yazan, devamlı okuyan bir insanım. Kullanılan bazı tabirlerin açınımını da tam olarak bilmiyorum. İtirazım insanların kitaba gösterdiği özensizlikle ilgili idi. Kim olursa olsun!
Ayrıca ülkemizin sorunlarının olması bu ülkenin “berbat” olduğu yada kitap nakliyesi ile ilgili konuşmam gözlerimin “kapalı” olduğu anlamına da gelmiyor. Tanımadığınız insanlar hakkında iddialı konuşmamanız lazım.
Ayrıca iyi kitap arıyorsanız sahaf sitelerinde dolaşın mutlaka bulursunuz.
İyi yayın evleri, iyi mütercimler eski kitaplarda fazlasıyla var.

1 Beğeni

Okuyacak kitaptan kastım yeni çıkan kitaplar. Elbette ki klasik eserleri okudum. Ayrıca bulunduğum şehirde sahaflarda yalnızca üniversiteye hazırlık kitapları mevcut ! Burada kitap okuyana uzaylı gözüyle bakıyorlar. Perspektif açısından bakarsanız, internet üzerinden bulabiliyorum. Benim bahsettiğim kitapçıdan kitap almak. :wink:

2 Beğeni

Tespitlerinize katılıyorum ayrıca Cicero’nun bir sözü geldi aklıma ve bu sözü, aldığı kitapları okumayan koleksiyoncular için söylememiştir herhalde…

“Bir kütüphanesi ve bir bahçesi olan insan, başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaz.”
Cicero

2 Beğeni

Benim görüşüm kitap biriktirmenin fetişsel bir tarafı olduğu yönünde.Kütüphaneden alıp okuduğum bir kitabı özelliklede beğenmişsem mutlaka bir şekilde sonrasında satın alıp kitaplığıma koymaya çalışıyorum. Olanaklarım çok daha iyi olsaydı, örneğin anadoludaki bitki türlerini resimlerle betimlemis kaliteli bir kağıda basılmış oniki ciltlik bir eseri satın almak isteyebilirdim. Botanikle uzaktan yakından alakası olmayan biri olarak farklı konularda yazılmış bazı kitaplar o kadar iyi basılmış ve ilgi çekici oluyor ki insan adeta buyuleniyor. Bence hayat uzun birgün er geç okunur, almanın zararı olmadığı görüşündeyim. Kitap okunarak eğer gösteriş yapilabiliyorsa ki türkiyede öyle bir şeyin gerçekliği yok diğer birçok şeye göre yapılanina tercih ederim.
Telefondan yazım dolayısıyla imlam biraz bozuk.

2 Beğeni

Yazıda kitapları koleksiyon için satın alan ve bu yüzden onları biriktiren kişilere bir eleştiri gelmiyor. Gerçi, koleksiyon yapanları bu çılgınca satın alma hırsına kapılmış insanlardan da ayırmıyor ya. O da yazarın kaçırdığı bir nokta diyelim. Senin de çok güzel dillendirdiğin “Aynı kitabın yirmi ayrı baskısının kitaplığımdaki varlığı, eksikleri toparlama telaşı, okumaktan daha çok haz veriyor bana.” kısmına samimiyetle ben de katılıyorum. Diyorum ki, keşke sevdiğim kitabın ilk baskısını alabilsem ve ona özen gösterebilsem.

Kitapları sadece süs eşyası niyetine kullanıp, plastik meyve tabağındaki meyvelere indirgeyen insanların yaptığı booktgramcılık bir modadır. Bunlar sayesinde var olan ve eleştirenler de, her şeyin bir zıttı olmasından kaynaklanmaktadır. Moda eleştirmenidir bunlar da. Birbirini besleyen iki parçanın iğrenç kısır döngüsü.

Biraz geç oldu ama bu sözü yeni gördüm:

“Okuması mümkün olmadığında bile, edinilmiş kitapların varlığının, bir kişiye okuyabileceğinden çok fazla kitap aldıran bir keyif üretmesi, ruhun sonsuzluk arayışından başka bir şey değil. Kitapları okumasak bile el üstünde tutarız çünkü sadece varlıkları bile konfor verir, içlerindekine erişim kolaylığı bir tatmin yaşatır.”

A. Edward Newton

10 Beğeni
4 Beğeni

Biraz daha fazla yaşamak, yaşamayı zorlamak, okunacak daha pek çok kitabın var olması, yaşamaya direnme, belki de inadı oluşturuyor. Bu dünyadan yapılacak işleri bitirmeden gitmeme arzusunu güçlendiriyor. Dinamik kılıyor diyelim.

1 Beğeni

Bu aslında yaşam biçimiyle alakalı bir durum bana kalırsa. Zamanında hareketli bir yaşam biçimini seçen bir arkadaşımdan devasa bir koli kitap almıştım. Önündeki yaşantı onu sürekli hareket halinde olmaya itiyordu ve belirsiz bir kalma planı vardı. Bu durumda ona hiçbir şeyi yük olmasını istememişti. Ben de kitaplarını alarak pişman olması durumunda tekrar yollamak adına almıştım fakat o daha memnun kaldı ve hepsinden vazgeçti.

Sen geleceğin için kendini nerede görüyorsun veya görmek istiyorsun? Nasıl bir yaşam planlıyorsun? Mesela benim için kitaplar önemlidir. Tutku, bağlılık, takıntı gibi alışkanlıklarım var. Bugün evimdeki her şeyden vazgeçebilirim. Televizyon, bilgisayar, internet vs. ama kitaplarımdan vazgeçmem. Yani benim için kitaplar bir gereklilik. Onları kurcalamayı, sevdiğim kısımlara yeniden göz atmayı seviyorum. Hayatımdaki bazı açıkları kitaplarla kapattığım için vazgeçmek de zor oluyor.

Eğer net olacaksan sadece tükenmiş olan kitapları saklayabilirsin. Biraz da kitapların hayatında ne kadar yer ettiğiyle alakalı bu. Tükenmiş olanları ayırsan bile bundan on sene sonra şimdi sağa sola dağıttıkların tükenmiş olacak sonuçta. Bunun bir sonu yok. Minimalist bir yaşamda kitaplara fazla yer olmuyor maalesef. Duygusal bağ kurduklarını filan ayırabilirsin ama onlar da zamanla çoğalma eğilimi gösterecektir.

Benim gelecek planlarımda tek istediğim oturup kitap okumak. Çoğu şeyden eskisi gibi zevk almıyorum. Böyle olunca da kitap almaya devam ediyorum. Şu an günlük telaşelerim filan oluyor ama genelde arkadaşsız ve pasif bir yaşantım var. Evime gelen giden olmaz. Gittiğim bir yer de yok. Tamamen içe kapanık bir insanım. Hayattaki boş beleş şeyleri devasa problemler haline getirip anlatan insanlarla ortak nokta bulamıyorum ve bu sebeple çevremde insan yok. Kitaplar ve içindeki herkes benim çevrem oluyor bu sebepten. İnsan arkadaşlarını sokağa atamaz nihayetinde. :slight_smile:

Biraz kafam dalgın, kötü bir haber aldım. Çok kopuk yazdıysam veya aynı şeylerden bahsettiysem dedikodumu yapma. :slight_smile: Özetle sanırım demek istediğim tamamen gelecekte nerede olmak istiyorsun? Buna göre seçim yap. Kitap okumayı seven bir arkadaşın veya dostun sana da önem veriyorsa gider zaten önerdiğin kitabı alır ya da sen ona hediye alabilirsin yeniden. Dövüş sporu ilgileniyorsun diye anımsıyorum. Bu hareketli bir yaşam gerektirir. İleride de bu konuda ilerlemeyi düşünüyorsan en iyi haliyle yaşlanıp kendini eve çektiğin zaman kitaplara daha çok ihtiyaç duyarsın. O noktaya kadar sürekli aktif olacaksın. Şu an sana yük veya kalabalık gibi gelmeleri çok doğal.

Burada benden daha iyi kitaplığa sahip çok insan tanıdım. Onların da fikirlerini almanı tavsiye ederim. :slight_smile:

@Mevlevisultan @Buyici @Ufuk @alper @Fahrettin @erdo @Erdal_01

8 Beğeni

Ben uzatmadan kısaca yazmam gerekirse evet çok kitap alıyorum. Bunların bir kısmı hariç okuduktan sonra tekrar okuyacağımı sanmıyorum, sevmediklerimi de zaten evde saklamıyorum ya satıyorum ya da hediye ediyorum.

Sevdiklerimiyse bir kısmını belki ilerde tekrar bakarım diye tutuyorum. Ama daha çok tutma nedenim çocuklarım için, ilerde onlar için güzel kitaplar saklamış olayım ve okuyarak büyüsünler istiyorum. Ve ufak da olsa endişem ilginç bir ülkede yaşıyoruz ve içinde bulunduğum eğitim sektörü iyiye gitmiyor. (Forum kurallarına aykırı olmasa pek çok somut örnek verebilir haber paylaşabilirim) İlerde bazı kitaplara ulaşmada ekonomik olarak ya da yasaklar olarak sıkıntı yaşayabiliriz diye düşünüyorum.

Bu sebeplerden değer verdiğim sevdiğim, ilgimi çeken her kitabı alıyorum, sevmediklerimi elden çıkarıyor sevdiklerimi söylediğim nedenlerden dolayı elimde tutuyorum.

8 Beğeni

Ben de çok fazla kitap alıyorum. Almaya devam etmeyi düşünüyorum. Bu arada da kendimi hiç entellektüel hissetmiyorum.

Öncelikle benimle birlikte hatta benden fazla kitap okuyan bir eşim ve şu anda 2. Sınıfta olan her hafta kendi seviyesinde 2 kitap okuyan bir kızım var. Aldığım kitaplar 3 kişilik yani. Ayrıca kızıma gelecekte bırakacağım en büyük miras kitaplığım. Şurada emekliliğime 8 sene kalmışken o zamanlar içinde çok güzel yatırım benim için. O zamanlar bu kadar rahat kitap alamam.

Bunların dışında sürekli gelen zamlar ve ekonominin sıkıntıları beni alabiliyorken alıyım düşüncesine itiyor. Bir de baskı tükenme durumları var tabi.

Okuduktan sonra büyük kısmını elimde tutuyorum ama bir daha okumam dediğim pek çok kitabı da elimden çıkarıp yenisi için kaynak yaratıyorum.

8 Beğeni

Edit: uzun bir yazı olmuş. Okuyanlara sabırları için teşekkür ederim şimdiden.

Öncelikle böyle bir cümleden sonra ilk beni etiketlemiş olman benim için bir gurur vesilesi, benden çok daha iyi olanlar var ancak yine de teşekkür ederim.

Entelektüel görünmek için kitap almıyorum fakat alan çok insan tanıyorum. Bir üniversite arkadaşım sırf o zamanlar modaydı diye 4 yıl boyunca elinde “olasılıksız” kitabıyla gitti geldi otobüslerde. 4. Yılın sonunda o kitabı okumamıştı halen. Elinden aldım ve 2 günde okuyup geri verdim.

Evet entelektüel görünmek için kitap almıyorum ama düzenli bir şekilde kitap

okuyan insanların entelektüellik seviyesi otomatik olarak yükselir. Bir eşikten sonra ise o insan “entelektüel” bir insan haline gelir. Bu tarz insanlardan her konuda doğru bilgi alabilirsiniz. Laf olsun diye her cümlede araya girip bilip bilmeden konuşmazlar. Nadiren bilmedikleri bir konu olursa bilmediklerini açık yüreklilikle söylerler.

Tek bir kaynaktan(yayınevi ya da tür olabilir) beslenen okurlar daha dar bir bakış açısına sahiptirler. Yine onlar da her şeyi bildiklerini zannederken aslında onlara dikte edilmiş tek bir düşünce tarzını benimsemiştirler.

Kitap okuyan insan bilir. Hayatına kitabı yerleştirebilmiş insan güzel bir insandır. Tüm bunların dışında sadece almış olmak için kitap alanlar da vardır. Bunlar moda kitaplarla vesaire kütüphaneler kurarlar( kimisi de youtube gibi mecralarda gerine gerine bize whatpad kitaplarını gösterir hatta) Bu kişilerden olup olmamak tamamen sizin elinizde. Bir kitabı kitap olduğu için sevmekten beis duymayın. Hepimiz kitabın dışını dokusunu bile inceliyoruz. Bunda bir şey yok ama sadece almış olmak için almak bambaşka bir durum ve bir problem.

Çok şükür ki forumumuzda bu bakış açısına sahip insan yok denecek kadar az. Belki 1 ya da 2 kişi vardır. Bizim esas sorunumuz, okuyabildiğimizden fazlasını alıyor olmak. Maddi durumu elveren arkadaşlarımız bu durumu yaşıyor. Zevk meselesi. Ben kitap okumayı çok seviyorum. Bununla birlikte geniş bir kütüphaneye sahip olmaktan da büyük haz duyuyorum.

Şunu bir düşünün. “Entelektüel” birikimi olan misafirleriniz var, bir konu açılıyor, bir kitaba atıf yapılıyor ve hop, o kitap masanın üzerine geliyor. İşte bu mutluluktur. Ne kadar hareketli bir hayatımız olursa olsun, gerekirse yatak odamızda bir raf, ya da ders masamızda bir ünite. Ufacık bir hacim de olsa bir yerde kitaplarımız olmalı. Yorgun bir günün ardından, sessiz ve sakin bir biçimde amaçsızca çevrilen sayfalardan iyi bir meditasyon yoktur. Emin olun.

Okumak, kitap almak güzeldir. Her koşulda yapılabilir, yapılmalı.

7 Beğeni

Ek olarak şunu da iliştireyim:

Bence çokda takılmamak lazım. Şahsen ben geçtiğimiz bu 1 yıl içinde aldığım kitaplar bana muhtemelen bir ömür yetecektir. İtiraf ediyorum ki kitap alma bağımlısıyım. İndirimde oldu mu karşı koyamıyorum. Ama kendimi şöyle teselli ediyorum ki başka bir harcamam yok. Karı koca memur hayatı yaşıyoruz evimiz kira. Öyle aman aman zenginde değilim. Aldığım kitaplarda sadece fantastik ve bilim kurgu kitaplarından ibaret arada bir tarih ve mitoloji de patlatırım. Ayrıca sigaram yok, kimseninde olmasın.:sweat_smile::+1:t6:

Konu başlığı için ise şöyle diyeyim: Ben entelektüel görünmek için kitap almıyorum çünkü çevremde kitaplardan anlayan hiç kimse yok. O yüzden bende @Erdal_01 abinin yazdıkları gibi düşünüyorum.

Ayrıca bu forumuda kesinlikle yüzde 70 muhabbet yüzde 30 kitaplar hakkında kullanıyorum. Bunuda itiraf edeyim. Bu forum sayesinde iyi arkadaşlıklar edindiğimi ve edineceğimi düşünüyorum. Çok alakasız yazmışım yaaa… Neyse bayadır birşeyler yazmıyordum.

8 Beğeni

Öncelikle yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.

Muhtemelen okuyabiliyor halde olduğum ve okumaya değer bir şeyler bulduğum sürece devam edeceğim.

Kimin neyi seveceği belli olmuyor. İnsanlara beğenileri yönünde bir şeyler önermeyi seviyorum. Buna değmeyeceğini düşündüğüm insanlar için bir çabaya girmediğim için çoğu zaman iyi geri dönüşler alıp mutlu oluyorum. Halihazırda kitap almak isteyen birine önermek kolay olsa da kimse niyeti yoksa bir seriyi önerildiği için almaz.

Muhtemelen yapabildiğim sürece spor yapacağım ama sanıldığı gibi çok zaman alan ya da hareketli olmayı gerektiren bir aktivite değil. Gelecek planlarımda da açıkçası çok hareketli bir hayat yok. Hiç de olmadı. Sadece gerkenden fazla şeye bağlanmaktan çekiniyorum.

Açıkçası ben de bazen aynısını düşünsem de zamanın ne getireceği ya da ne göstereceğini bilemediğim için değip değmeyeceği konusunda emin olamıyorum. ( Henüz çocuğum olmadığı hatta evli olmadığım için 10 sene civarı kitap muhafaza etmenin.)

Eğer sadece değerli gördüğüm ve çok beğendiğim kitapları bile muhafaza etme kararı alırsam onlarca kitap olacak ve gitgide sayıları artacak.

Açıkçası bu olayın gerçekleşmesi ihtimali için bir kitabı onlarca sene saklamak anlamsız. Zaten benzer okuma zevkine sahip olmak iyi anlaşmak anlamına gelmediği için muhtemelen hiçbir zaman Clark Ashton Smith okumuş bir yakın arkadaşım olmayacak. Belki Buz ve Ateşin Şarkısı.

İlgilenen ve cevap yazan herkese çok çok teşekkür ederim. Her şeye rağmen değer verdiğim kitaplarım için bir kitaplık düzenlemenin gerekli olduğuna ikna oldum. Eğer gerçekten değeceğine inanırsam tabii ki kitaplarımı isteyenlerle paylaşacağım.

5 Beğeni

kitabı bunun için saklamayacaksınız :man_facepalming: bu ekstra

1 Beğeni

Öncelikle bu kibar pasından ötürü @Agape 'ye çok teşekkür ederim.
Minimalist bir yaşamı tercih ediyorsanız mesela şu kitabı öneririm.
image

Kitap, minimalist yaşam için kitaplarınızdan ve fazla eşyalarınızdan kurtulmanız gerektiğini anlatıyor. :slight_smile: İronik olup olmadığı tartışılır.

Şaka bir yana ben bu konuda @Agape nin yazdıklarına katılıyorum. Beni iyi eden, bana iyi gelen (ailemin sevgisinden sonra) tek şey kitaplarım. Çünkü her gün ve her dakika maç olmuyor ve ben gidemiyorum. Mesela gün içinde sıkıldığım, boş kaldığım zaman yaptığım tek şey ya kitap satış sitelerini açıp inceleme yapmak, ya da bu foruma girip Yeni Kitap Haberleri gibi başlıkları incelemek. Nasıl ki bir çok kadına avm lerde gezmek ve alışveriş yapmak iyi geliyorsa bana da iyi gelen şey kitap almak ve evde sürekli olarak kitaplığımı kurcalamak ve düzenlemek.
Başlığı ele alırsak bunun entellektüel görünmek çabası ile hiçbir alakası yok. Çünkü günümüz insanının en önemli kişisel vitrini sosyal medyadır ve benim sosyal medya hesabımda kitaplığıma ait çok nadir bir kaç fotoğraf görebilirsiniz. Çünkü sosyal yaşamda beni önplana çıkaran tek unsur kitaplığım değildir.
Tabiki bu benim kişisel açıklamam oldu. Entellektüel görünme arzusu ile bu yola başvuran bir çok insan var elbette. Bir gün İstanbul’un önemli bir kitap mağazalarından birinde müdür olan bir arkadaşım şöyle bir anısını anlatmıştı;
Mağazadan içeri bir adam giriyor ve kendisinden yeni aldığı ve içini mavi ağırlıkta renklerle dekore ettiği teknesi için sırtları mavi renklerden oluşan 200 tane çeşitli kitap sipariş ediyor.

Sözün kısası sizin konunuza dönecek olursak minimal bir yaşamı tercih ediyorsanız yine de okuma zevkinizden vazgeçmeyip e-kitap’a yönelebilirsiniz. Bence sizin için iyi bir yol olur. Tabiki elinizdeki kitapları size tavsiyelerini esirgemeyen dostlarınıza dağıtabilirsiniz :smile:

5 Beğeni

Tüüü yazıklar olsun, hani biz nerede biz!

@alper görüyon mu olanı? :joy:

2 Beğeni

@erdo mesaj gönderdi @Ufuk “Parol 3. forum da 4. sırada beni iyi ediyor” dedi

2 Beğeni

Kusura bakmayın arkadaşlar, son aldığınız alışverişteki kitaplar başlığında sizin paylaşımları görünce bana ve cüzdanıma hiç iyi gelmiyorsunuz :smiley: @alper @Ufuk

5 Beğeni