Epik Bir Destanın İlk Adımları: Felanties Serisi - Sessiz Şarkılar

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/felanties-serisi-sessiz-sarkilar-inceleme/

Hem Felanties Serisi’nin hem de Anıl Teryaki’nin ilk kitabı olan, epik fantastik türündeki Sessiz Şarkılar’ı detaylıca inceledik. (DEVAMI…)

13 Beğeni

Güzel bir inceleme olmuş. Kitabı aldım ama henüz okuma fırsatı bulamadım. İlk fırsatta önceliğimi bu kitaba vereceğim. Eline sağlık. :blush:

2 Beğeni

Bu güzel ve samimi inceleme için Can’a çok teşekkür eder, herkese keyifli okumalar dilerim :slight_smile:

4 Beğeni

Bilgilendirici ve güzel bir incelemeydi. Okurken, kitabı epey merak ettim. Zevklerimiz benzer diye ben de beğeneceğimi düşünüyorum. :slight_smile:
Kalemine sağlık. :blush:

2 Beğeni

Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık :slight_smile:
Anıl’ın kaleminin iyi olduğunu kitap öncesinden başka bir sitede yazdığı kısa öykülerden, hikayelerden biliyordum ve kitap yazdığını duyduğumda çok sevinmiştim :slight_smile:
Güzel ve merak ettiren bir hikayesi var. Karakterler de ilgi çekici ve okunası :slight_smile: Bende yazıdaki gibi bazı olayların hızlı geçilmesine, ülkelerle ilgili çok fazla bilgi verilmemesine ve kitabın kısalığına takılanlardanım ama yazarımızın ilk kitabı olmasına bağlıyorum bu durumu :slight_smile: Kitaplar ilerledikçe hikayenin daha da güzelleşeceğine eminim. Umarım Newuen imparatorluğuyla ve amaçlarıyla ilgili daha çok şey öğreniriz hatta kitapta o ülkeyi görmek bile istiyorum çok ilgimi çekti :slight_smile:

3 Beğeni

Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için her birinize. :slight_smile:

@Aviendha Sen yoksa zç ve got forumlarındaki Aviendha mısın? :smiley:

2 Beğeni

İlk kitabı için @Melkor’u, bu güzel inceleme için de @Ishamael’i tebrik ederim öncelikle.
Kitabı ben de okuma fırsatı buldum. Yaratılan dünya gerçekten çok hoşuma gitse de kitap bana da kısa geldi açıkçası.
Burada olumsuz eleştiri yapmak ve yazarımızın hevesini kırmak gibi bir niyetim kesinlikle yok, ancak kitabın dili beni maalesef yakalayamadı. Kitap okurken karakterleri, mekanları, karakterlerin içinde bulunduğu duygu durumlarını kafamda canlandırırım genelde ancak burada bizi hikayeye ve karakterlerin iç dünyasına sürüklemesi gereken betimlemelerde eksiklikler vardı, olaylar biraz hızlı gelişiyordu kanımca.

Özet

Örneğin incelemede de üzerinde durulmuştu Bramegey karakterinin. Yaşadığı olaylar gerçekten de ilgi çekici ve ben de acaba diğer karakterlere nasıl bağlanacak diye merak ettim. Fakat Kimel Rasha’yla baskınlara giderken, sanki bir an bu adama kendini kanıtlamak istiyormuş, sanki tüm bu aksiyona kendini kaptırmış havası varken bir sonraki ansa ona isyan etmek istiyormuş havası var. Doğru, karakter iki psikolojiye de girmiş olabilir süreç içerisinde, ancak sanki bir kopukluk varmış gibi hissettim. Yaşanan olaylar esnasında karakterin gözlemlerini biraz daha fazla okuma fırsatımız olsaydı bu tip bir kopukluğun önüne geçilmiş olurdu bana kalırsa. Uygun bir yerde araya girecek birkaç cümle, belki bir paragraf bu konuda bize çok yardımcı olurdu diye düşünüyorum.

Yukarıdaki durumu kitabın çoğu kısmında yaşadım maalesef. Ancak ileriki kitaplarda hikayeyle birlikte anlatımda derinleşecektir diye düşünüyorum. :slight_smile:
Umarım beni yanlış anlamazsınız, amacım bir okur olarak kendimce naçizane bir geribildirim sunmak sadece. Gelecek kitapları bekliyor olacağım… :slight_smile:

2 Beğeni

@Agape yorum için teşekkür ederim. Yorum ve eleştirilerinizi merakla bekliyor olacağım :slight_smile:

@Kitsune ilginiz için teşekkür ederim :slight_smile:

@Aviendha teşekkürler Pelin. Kitabın oluşum sürecindeki desteğin de zaten yadsınamaz :slight_smile:

@cankutpotter Öncelikle geribildirim için çok teşekkür ederim. Yanlış anlamanın aksine inanılmaz derecede mutlu olduğumu söylemek istiyorum. :slight_smile: Bu tip yorum ve görüşler kitabın gelişim sürecinde her zaman çok yardımcı olmaktadır. Özellikle aksadığı düşünülen yönlere ilişkin yapılan tespitler zaten paha biçilemez. İlginiz için tekrardan teşekkür eder, iyi günler dilerim.

5 Beğeni

Ne demek rica ederim. :slight_smile: Ben de kendi çapımda fantazya alanında kalem oynatıyorum, bu tip eleştirilerin amatör ya da profesyonel fark etmez, bir yazar için çok önemli olduğunun farkındayım. Kolaylıklar.

3 Beğeni

Dün itibari ile kitabı bitirdim ve sizlere de fikirlerimi belirtmek istedim. Öncelikle yazarın bu seri için epey mesai harcadığı aşikar. Bu sebeple kendisine bir okur olarak teşekkür ederim @Melkor .Kitap öncelikle barındırdığı dokusu ile beni kolayca içine çekti ve sanki yabancı olmadığım bir dünyada maceraya çıkıyormuş hissine kapıldım. Yaratılan karakterlerin her birinin kendine has kimlikleri var ve bu sayede karakterleri farklı farklı konumlandırabiliyoruz. Anlatım tarzı ve olay örüntüsü yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok akıcı bu sebeple fantastik eser seven herkese tavsiye edebilirim. Bu iyi özelliklerin yanı sıra yukarıda belirtildiği gibi kitap çok kısa fakat devam kitaplarının daha uzun olacağının bilgisini aldım :slightly_smiling_face:. Yine yukarıda belirtildiği gibi yaratılan dünyanın epey hacimli bir haritaya sahip olmasına rağmen olaylar belirli bir alanda sıkışmış. Devam kitaplarında diğer coğrafyaları da gezeceğimizden eminim. Son olarak diyaloglarda gördüğüm, bazı karakterlerin bulunduğu tabakaya rağmen ekstra düzgün bir üslup ile konuşuyor olmasını pek benimseyemedim. Fakat genel hatları ile bakacak olursak “Sessiz Şarkılar” iyi bir başlangıç kitabı. Epik fantastik seven her okuyucunun sıkılmadan okuyacağı bir eser.

3 Beğeni

Felanties Serisi’nin ikinci kitabı olan “Mahşerin Gölgesi” bugün itibariyle ilk kez ePUB formatında E-Kitap olarak satışa çıktı. Sonbaharda ise basılı olarak da raflardaki yerini alması planlanıyor.

Bunun yanında serinin ilk kitabı “Sessiz Şarkılar” da ePUB formatında E-Kitap olarak satışa çıktı. Seriyi takip eden veya seriyle tanışmak isteyen tüm okur dostlarımıza duyurmak isterim.

Felanties I: Sessiz Şarkılar: https://play.google.com/store/books/details/Anıl_Teryaki_Sessiz_Şarkılar?id=yALhDwAAQBAJ
Felanties II: Mahşerin Gölgesi: https://play.google.com/store/books/details/Anıl_Teryaki_Mahşerin_Gölgesi?id=HpTiDwAAQBAJ

3 Beğeni