Evrende Yalnız mıyız? Sorusuna Cevap Arayan James Webb Uzay Teleskobu'ndan İlk Görüntüler Paylaşıldı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/james-webb-uzay-teleskobundan-ilk-goruntuler-paylasildi/

image

James Webb Uzay Teleskobu tarafından kaydedilen ilk görüntüler paylaşıldı. Sonunda beklenen konumuna varan 10 milyar dolarlık teleskop, “Evrende yalnız mıyız?” sorusu dahil olmak üzere birçok cevap arayacak. Bekleyiş nihayet sona erdi. 25 Aralık 2021 tarihinde uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, ilk görüntüleri göndermeye başladı. Gelen görüntüler en çarpıcı kozmik fotoğraflar olmasa da, büyük bir… (DEVAMI…)

6 Beğeni

Çok klasik, çok sıradan, çok klişe olacak ama “Onlar nelerle uğraşıyor, biz nelerle…”
Başlıktaki soru -naçizane, bu fakir kulunuza sorulmuş olsaydı- cevabım ‘hayır, yalnız değiliz’ olurdu. Sadece iletişim kuramadık diye cevabımı desteklerdim.

4 Beğeni

Uzaylılar var zaten. Bir kere 5-6 ufo aracı görmüştüm evde balkondayken. Acayip bir şeydi. Uzaktan çok belli olmuyordu şekilleri ama 5-6 tane ufo vardı. Bir ufo sanırım daha büyüktü, çünkü diğerleri onun altına geliyordu ve diğerlerini içine alıyordu. Bu da böyle bir anımdır. Başkada olmadı öyle bir şey :smiley:

5 Beğeni

@azizhayri @melih dünyamıza kadar gelmişlerse nasıl iletişim kurulamaz :slight_smile: bilmediğimiz teknolojiler varsa bize söylenmiyor olabilir.

İlk gelen fotoğraf ise umarım miladın başlangıcı olur ileride.

1 Beğeni

Bu da bir ihtimal.

Ama bana kalırsa ABD, Çin, Rusya dünya para gömüyorlar sırf bu araştırmalar için. Bu ülkeler boşa böyle bir şey yapmaz, illa ki vardır ellerinde bir şeyler ki hala daha iyi para yatırıyorlar. İletişime geçmemelerinin nedenleri bana göre; insanları hala ilkel görmeleri olabilir. İletişime geçmek için ne zaman adam olacaksınız insanlar diye bekliyor olabilirler ya da yiyin birbirinizi işgal edelim diyorlardır :smiley: En çok görülme ve ziyaret etmeleri ise atom bombasıyla sıklaşıyor. Öncesinde de varmış ama atom bombasının atılmasıyla bu ziyaretler artmış.

1 Beğeni

Bana kalırsa savunma sanayine (savaş) uzay araştırmalarına ayrılan bütçelerin kat kat fazlası harcanıyor. Dünya dışı bir güç gözle görülebilecek kadar gelecek ama bu savunma manyakları yerinde duracak, pek ihtimal vermiyorum. Ben de ailemle balkonda benzer ışıklar gördüm, geceydi ve büyük bir yıldız ışığı benzeri kaynaktan küçük ışıklar çıkıyordu.

Devletlerin herşeyi bildiğini ve kendi kum havuzumuzda oynamamıza izin verildiği için daha büyük güçlerin kontrolünde olduğumuzu sakladıklarını bile düşünebiliriz.

1 Beğeni

Teknolojileri bizim teknolojileri bir şekilde atlatıyor olabilir. Her şey olabilir. Mesela Amerika’da meşhur 51.bölge olduğu iddia ediliyor ama gerçekten var mı, varsa uzaylılar mı var içerisinde o kısımları bilen yok. Gizemli gizemli yerlere gidiyor bir şekilde sonra tıkanıyor ama bana kalırsa bu kadar büyük bir evrende illaki vardır bir şeyler. Belki bizden ileri olanlar gibi bizden geri olanlar bile olabilir.

1 Beğeni

Öyle bir zamandayız ki gelseler “Biz dostuz.” deseler şaşırmam.

Keşke canlı bir tarih havuzunda olsak ve bizden ileri ve geri olanları görebilsek. Vardır canlı diyebileceğimiz şeyler, ancak ben matematiğin bilmem kaç ışık yılını araştırken yanıldığına inanıyorum, eldeki çok az bilgiyle yapılıyor bu araştırmalar ve hımm ufacık bir leke şu güneşin önünden geçiyor, o gezegen hayat şartlarına uygun olabilir gibi tezler geliştiriyorlar. Veya güneşten 50 kat büyük yıldız keşfediyorlar, belki de o kadar uzağa baktığımızda ya yakına bakıyorsak mikroskoptaki gibi, cisimler o kadar büyük değil de mikro boylardaysa :slight_smile: bende fantazi çok uzayla ilgili.

1 Beğeni

Matematiksel yanılma olabilir ama çok büyük bir hata yaparlar mı bilmiyorum. Hepsi deha olunca ben yaparsam sen bakar yok dersin, evet var denilip tekrar hesaplanır falan.

Büyük ihtimalle bu doğru ama :grin: Evrenin nereye kadar gittiğini bilemiyorlar ve çok yol kat etmemize rağmen az yol kat ettik bana kalırsa.

Belki evrenin sonunu görürsek, bir bakacağız birisinin akvaryumunun içindeyiz ve balıktan farkımız yok. Ben de de fantezi bulunur :joy:

1 Beğeni

Güzel bir köşe taşı olmuş bu adım, keşke çektiği tüm fotoğraflar hiç sansürlenmeden dünya ile aynı anda paylaşılsa :frowning: Umarım yakın bir gelecekte, tekel konumunda bulunan ülkeler haricindeki sanayileşmede ileri aşamalara geçmiş diğer ülkeler bir araya gelip bu teleskoptan daha iyisini yaparlar. Ve o teleskobun, en yüksek çözünürlükte çektiği fotoğraflar şifrelenmemiş ham bir halde tüm dünyada aynı anda isteyen herkesçe bilgisayara indirilip, incelenebilir :face_with_monocle: :upside_down_face:

2 Beğeni

“Herkes Nerede?” Benim açıkçası çok hoşuma gidiyor bu soru çünkü ben bu soruyla karşılaşmadan önce aynen böyle düşünüyordum

Bazı belki çok zor ama bir o kadar da pahalı ve meşakkatli bir imkanla olursa ki olabilir neden olmasın başka gezegenlerde insanlar kalabilir yanlız geçici bir süreyle çünkü kalıcılık o kadar kolay değil. Ayrıca uzaylılar varsa bırakın tonlarca para harcayıp onları bulmayı da onlar bizi bulsun diyecem ki uzaya araç fırlatan hiç bir adam uzaylı aramak niyetiyle zerre kadar araç fırlatmıyor. Bunu sadece sıradan bir insan düşünüyor. Neyse çok uzatmıyacam sadece şunu diyecem. " Bırakın da kâinatın nasıl bir muaazam ve muhteşem bir nizamla var edildiğini görsünler." Ne güzel onlar sayesinde bizde bu düzenin güzelliğine hayran kalıyoruz. Tefekkür etmesini bilene…<3