Fantastik Bir Yüzyıl: Fantastik Edebiyat Nasıl Değişti?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/fantastik-edebiyat-nasil-degisti/

İngilizceden aldığımız fantezi kelimesi, eski Fransızcada görüntü, hayal anlamına gelen phantasie’den gelmektedir. Ancak bunun fantastikten geldiğini düşünürseniz tamamen yanılırsınız. Çevremizdeki onlarca fantastik şeyi ve hayal ettiklerimizi düşününce fantastik edebiyatta çok fazla alt türün olması ve birçok okurun bu türlere ilgi duyması şaşırtıcı gelmeyecektir. Peki, bu edebiyatın köklerinin, M.Ö. 1.500’lü yıllardan gelen Hint mitolojisine dayandığı şaşırtıcı… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Öncelikle ellerinize sağlık, güzel bir dosya olmuş. :slightly_smiling_face: Sadece birkaç eleştirim olacak.

Bilgilerin bazıları eksik geldi bana. Mesela, Kılıç ve Büyü için başka isimler arasında yazıyor ama Robert E. Howard yazıda yoktu. Robert E. Howard, 1900’lerin ilk 30 yılında yaşadı. Weird Tales ve benzer dergilere gönderdiği çeşitli öyküleri ile fantastik edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip. Yarattığı karakterlerden en ünlüsü olan Conan, Kılıç ve Büyü’nün başlangıcıdır. Yani ben böyle biliyorum. :slightly_smiling_face:

“Fantezi, korku, macera, boks, Western, Dedektif kurguları dallarında yapıtlar vermiştir. 300’ün üzerinde öykü ve yedi yüz’ün üzerinde şiir yazmıştır. Kılıç ve Büyü (Sword and Sorcery) türünün yaratıcısıdır.”

Kaynak:

Tolkien’i seviyorum ve önemini biliyorum. Sadece, ondan önce ki yazarları da, ona ilham verenleri de unutmamak ve haklarını yememek gerek. :slightly_smiling_face: Robert E. Howard dışında da birçok yazar var. Ama maalesef çoğu pek bilinmiyor. (Ben onları da beklemiştim yazıda.) O yüzden ben de okumalarımı ve araştırmalarımı bu tür yazarlara yönelttim son zamanlarda.

Tekrardan ellerinize sağlık. :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Hocam, yazının hiçbir yerinde Kılıç ve Büyü’nün kurucusu GRR Martin’dir diye yazmıyor ki. Ben mi göremedim öyle bir ifadeyi acaba…

1 Beğeni

Sorun bendeymiş, özür dilerim. :slightly_smiling_face:

“Bunları söyleyen yazar kimdir dersiniz? George R.R. Martin elbette. Yazdığı küçük eser A Song of Ice and Fire (Buz ve Ateşin Şarkısı) oldukça iyi iş çıkardı. Konuşan elflerse her yere yayıldı! Üstelik ortada bir Karanlık Lord veya Şeytan Minyonlar da yoktu. Böylelikle Martin, Tolkien’in Kılıç ve Büyü alt türünü alıp hikâyeyi kendince yorumladı. Karakterleri ahlâkî açıdan belirsizdi, dünyaysa kimilerine göre daha gerçekçiydi.”

Burayı yanlış anlamışım. Ve yanlış yorumlamışım. :slightly_smiling_face: Boşuna tartışma çıkmasın, tekrardan özür diliyorum.

1 Beğeni

Yok canım tartışma çıkması için yazmadım :slight_smile: Sadece yanlış anlamış olabileceğinizi tahmin ettim.

1 Beğeni

Öncelikle yazı için ellerinize sağlık. Fantastik edebiyat ile ilgili kitaplar haricinde yazı yada YouTube videoları bulmak çok zor. Geekyapar kanalında kitap günlükleri diye çok güzel bir konsept vardı ama devam ettirmediler.

Bence özür dilencek bir şey yok hocam. Doğru bir şeye değindiniz, ne Tolkien ne de GRRM kılıç ve büyü yazarı.

2 Beğeni

Fantastik eser sevenlerin sadece kitaba bağlı kalmasına gerek yok bence. kitaplardan kalan kısmı DD gibi masa oyunları ile Baldurs Gate gibi pc oyunları yeteri kadar dolduruyor bana göre.

1 Beğeni

Oyunlara vakit ayıramıyorum artık, bütün gün bilgisayar başında olunca bıkıyor insan bilgisayardan.

1 Beğeni

Öyle değiller, fakat “G.R.R. Martin Kılıç ve Büyünün kurucusudur.” Yazmıyor, sadece Kılıç ve Büyü kısmında Robert E. Howard’a değinilmemiş, bunu yanlış buldum. Asıl söylemek istediğim buydu.
Ve ben de “G.R.R. Martin Kılıç ve Büyünün kurucusudur.” Diye anlamışım ve bağlantıyı böyle kurmuşum. Ve bu yüzden özür diledim. :slightly_smiling_face:

Yazı için emeğinize sağlık. Ben de hocama katılıyorum. Kılıç ve Büyü konusuna, Howard ve Fritz Leiber’dan bahsedilse iyi olurdu. Ayrıca yazıda grimdark’ın (anti-Tolkien?) temellerine değiniliyor. Bu konu biraz tartışmalı. Verilen örnekler Kadim Kanunlar ve Centilmen Piç serisi, grimdark’ın kurucusu olmaktan ziyade grimdark’ı ateşleyen ve popüler hale getiren seriler. Grimdark’ın temelleriyle ilgili genel kabul, 70 ve 80’lerde yazılan Elric öyküleri. Daha sonra Black Company var 1984’te basılmış. 90’larda Game of Thrones ve Malazan geliyor. Bu grimdark konusu çok tartışmalı.

1 Beğeni