Fantastik Geziler #1 - J.R.R. Tolkien'in Peşinde Oxford

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/fantastik-geziler-1-j-r-r-tolkienin-pesinde-oxford/

Kayıp Rıhtım’da yeni bir yazı dizisi daha başlıyor. “Fantastik Geziler” başlıklı yazı dizimizin ilk bölümünde hepimizin en çok merak ettiği isimlerden birinin, J.R.R. Tolkien’in peşinde Oxford’u keşfediyoruz! (DEVAMI…)

15 Beğeni

Çok güzel, eşsiz bir dosya konusu olmuş, elinize sağlık. Sayenizde belki de hiç gidip göremeyeceğim yerleri gezmiş gibi oldum. Arada otobüslere ve şehre dair detaylar vermeniz de yazıyı daha keyifli kılmış :slight_smile: Tekrardan elinize sağlık.

2 Beğeni

Muazzam bir gezi yazısı olmuş. Aşırı keyif aldım okurken. Ellerinize sağlık. :krs:

1 Beğeni

Muhteşwm bir yazı dizisi,sayenizde Tolkien’i daha yakından tanımis oldum.

1 Beğeni

Tesekkurler. Ama daha da yakindan tanimak icin evden cikmak gerekiyor :slight_smile:

Harika bir araştırma… Emeğinize sağlık…

1 Beğeni

Merhabalar,

Öncelikle elinize, kolunuza, gezinize sağlık. Gerçekten güzel bir konu olmuş. Aklıma takılan birkaç nokta oldu onlara değinmek isterim.

Burada ister istemez fiyatları merak ettim. Olur da şans yüzüme gülerse gidersem aşağı yukarı neyle karşılaşırım bilmek isterdim. İnternette ufak bir araştırmayla elbet fiyatlara ulaşmak mümkün ama okurken de olsaymış iyi olurmuş dedim.

Kütüphaneye giriş ücreti var mıydı? Ya da gezdiğiniz bu yerlerin herhangi birinde unutulmuş bir ücret bilgisi var mı?

Diğer merak ettiğim ise hep otobüslere mi binmek durumundayız? Bisiklet kiralama gibi bir seçeneğimiz var mı acaba, biliyor musunuz?

Son olarak hafızanıza hayran kaldım. Ben gidene kadar yedi, gittikten sona on iki kere unuturdum sanırım. Buralara gidebilir miyim bilinmez ama bir gün bir fırsat doğarsa da kaçırmak gibi bir niyetim yok. Uzun zamandır nerelere gidebiliriz, neler yapabiliriz, ne kadar bütçe ayırmak gerekir gibi hesaplar yapıp duruyoruz. İngiltere de planlar arasında ama arabayla gitmeyi düşündüğümüz için bazı meşakkatli durumlar var. Bakalım. Yarın ne olacak bilemeyiz. Şimdiden teşekkür ederim. Ellerinize sağlık tekrardan.

@Agape
Öncelikle iyi haftalar dilerim :slight_smile: Biraz geç cevap vermiş oldum, 2 gündür maraton sebebiyle şehir dışında olduğum için ancak yazabilme fırsatım oldu. Madde madde cevaplamak istiyorum;

1- Yazının ilk halinde sadece ne nerede değil Londra da nereye kaç parayla gidilir gibi bilgileri de koymuştum. Ama bu bilgiler yazının ana konudan uzaklaşmasına neden olduğundan daha editörlere göndermeden bir kısmını çıkardım. Fiyat olarak genelde çok pahalı bir şehir. Kaldı ki benim gittiğim sene Pound 5 TL idi. Ancak ben, o yıllarda daha yeni işe başlamış birisi olarak bu şehri görmeyi başardım. Bunu da sadece 1 adet yaz tatilinden vaz geçerek yaptım. Londra sonbahar ve kış aylarında daha ekonomik oluyor. 4-5 ay önceden, kış dönemi kapanyaları ile ben Londra uçağını git gel 900 TL gibi bir rakama almıştım. Otel, opera, müze biletlerini ise yine bir ay öncesinden internetten aldım. İnternette Londra’da ki pek çok aktivite için kombine bilet bulunuyor. Kombine biletleri 3 aktivite 2 aktivite fiyatına gibi düşünebilirsin. Eğer gitmeye kesin karar verirseniz, bana özelden bir mesaj yolla. Size diğer görülecek yerler (Stonehenge gibi) için detaylı bilgi verebilirim.

2- Oxford’da bisiklet kiralayabiliyorsun. Hatta hayatında görüp görebileceğin en kalabalık bisiklet parklarını da muhtemelen bu şehirde göreceksin. Biraz bacaklar kuvvetliyse yukarıda bahsetmiş olduğum her yeri de bisikletle gezip görebilirsiniz. Restoran fiyatlarına gelince… Ben yukarıda gördüğün yemeğe yaklaşık 35- 40 Pound gibi bir şey ödemiştim. Ancak gitmeden evvel yemek yiyeceğim yerler bile planlıydı. İngilizlerde Meal-Deal diye bir olay var. Markete girip bir içecek bir sandiviç, meyve yada cips seçiyorsun ve 10 Pound verip çıkıyorsun (Gerçi TL ye vurunca saydıkalarım için bu bile çok ama ekonomi yapmana yardımcı oluyor). Bu tarz ucuz öğünlerle, restoranları ayarlayabilirsen bütçe sarsılmıyor.

3- Oxford da hemen hemen herşey ücretli. Okulları ve kütüphaneleri tamamen ücretsiz gezebiliyorsun ama ne zaman Tolkien yahut Harry Potter ile ilgili bir kısım var 3-5 bir şey ateşlemek gerekiyor. (Ne yazık ki ne nerede ne kadardı hatırlamıyorum)

4- Geziyi nasıl aklımda tuttuğuma gelince. Gitmeden 1 yıl öncesinden başlayarak ciddi bir okuma ve harita çalışması yapıyorum. Öyle bir hal alıyor ki bırak gittiğim yerleri, şuan gitmediğim ama yakında gideceğim bir şehri bile gitmiş gibi anlatabilir, navigasyonsuz yön bulup gezebilirim. Aslında keşke imkanım olsa, bu şekilde tur rehberliği yada özel kanallara program yapmak isterdim. Tolkien gibi yaptığım ve sizlerle paylaşmak istediğim daha pek çok tematik tur var.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Gittiğiniz bir gezide faydam dokunur da kulağım çınlarsa ne mutlu bana :slight_smile:

2 Beğeni

Özellikle yayına hazırlarken arkada Howard Shore müzikleri açıp dinledim ve inanılmaz güzel bir deneyim oldu benim için. Eğer aranızda hala okumayanlarınız varsa tavsiye ederim :krs:

Bir kez daha ellerine sağlık sevgili @erce. Yeni bölümleri heyecanla bekliyoruz :v:

1 Beğeni

Tesekkur ederim Hakan ben de yeni bolum icin secimlerin bitmesini bekliyorum… Feci zaman sorunum var.

1 Beğeni

Bu yazıyı kaç kez okumama ve birçok insana da göndermeme rağmen yorum yapmamışım. Kusura bakmayın. Bu yazı için kendim ve tüm Tolkien sevenler adına teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Konuyu canlandırsam, iki üç ilave yapsam dedim…Tekrar okusam baştan sona dedim, tüm düşüncelerim değişti. Şöyle bir geçmişe bakıyorum da İyi ki zamanında gitmişim. O zaman bile pek çok şey pahalı gelmişti. Şimdi imkansız gibi.
Hiç bir şeyi ertelemeyin gençler. Hele hele T.C. dahilinde yaşıyorken :frowning: