Fantastik Işık (Diskdünya - 2)

Fantastik Işık ile ilgili yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz arkadaşlar.

Not: Bu okumada bölüm bölüm değil, tek olarak yorumlanmasına karar verildi. O yüzden kitap bittikten sonra yazmanız gerekiyor.

3 Beğeni

fantastik ışık Konu2
Yine eğlenceli ve akıcı bir okuma oldu. İlk kitabın bıraktığı yerden başlıyor ama onun vaat ettiği şekilde devam etmiyor. Bu arada Otostopçu okuyucuları bana katılırlar, İkiçiçek Arthur Dent’i çok andırıyor, Rincewind de Ford Prefect’i. :upside_down_face: (iki kitap da İngiliz mizahı olduğu için anlatımlar birbirini andırıyor biraz zaten)

Başlarda kitabın içerisine girmekte biraz zorlandım, hatta sevmeyecek miyim diye düşünmedim değil. Ama 50 60 sayfa sonra kitap temposunu buldu ve aynı tempoda devam etti. İlk kitaba göre daha az karışık olmakla birlikte ilk kitap kadar renkli ve çeşitli de değil. Karakterler güzeldi, işlenişi beğendim. Olaylar iyi işlenmiş. Özellikle yıldız ahalisi oldukça güzel ve karanlık bir eleştiriydi. Hem inanç hem de kontrolden çıkan fanatikler çok iyi düşünülüp yansıtılmış. Barbar Cohen’e bayıldım, çok iyi karakter. Sandık yine en ön plandaydı, sessiz ve derinden gelip olayları çözen bir tahta. :slight_smile: Büyü sistemi sanki yine yoktu (belki de bu ezberleyip, söylendikten sonra unutmak olabilir) ya da ben anlamadım ama artık aramıyorum. Ayrıca ilk kitapta gittiğimiz paralel dünyalar fikrinden hiç bahsedilmedi, keza Tanrılardan da aynı şekilde. Rincewind’in büyü yapması ve sonra kendinden geçmesine çok güldüm. Keyifliydi yani, kafa dağıtmak için bire bir bu kitaplar. Devamı da gelecek benim açımdan. :slight_smile:

4 Beğeni

Okumadan beğendim çünkü henüz başlamadım. Bugün ben de başlıyorum, bitirince hem okur hem de yorumlarım (okur-yorum?) :slight_smile:

1 Beğeni

Büyünün Rengi herşeyi (mizah, yolculuk teması, karakterlerin işlenişi, bol bol gönderme ve özellikle diyalogları) ile dengeli bir kitaptı.
Bana göre Pratchett çok iyi bir diyalog yazarı.

Fantastik ışık büyünün renginin gölgesinde kalsa da özellikle sonunda ki korku öğeleri barındıran sayfaları ile disk evrenine boyut kattı.

Diskte herşey her an olabilir.
Hazır olmak gerekli. Daha okunacak 39 kitap var.

Ben de başlangıçta böyle hissetim. Sonra çok hareketli bir hikaye okuduğumu fark ettim. Bir anda gökten ormanın ortasına düşen kahramanlarımızın, içinde bulunduğu durumu sindiremeden tekrar gökten bir kayanın üzerine düştükleri bir hikayeyi, hızlıca okumanın keyifli olmadığını, pek çok espri, gönderme ve detayı kaçırdığımı anladım.
Kitaba yeniden başlayarak günde ortalama 10-15 sayfa ve son 50 sayfayı bir çırpıda okuyarak; yavaş yavaş, bizim ikili en son başlarını bi belaya sokmuştu şimdi ne yapıyorlar caba diye diye kitabı 20 günde dizi izler gibi bitirdim.
Daha keyifli bir okuma oldu.

İyi ki sayfa sayısı az diye kitapları arka arkaya okumuyoruz.

4 Beğeni

Katılıyorum söylediklerinize. İlk kitapta çok daha özel bir tat vardı. Bu kitap biraz daha tekdüze gitse de, eleştirileri konusunda da daha ön plandaydı bence. Benim tek merak ettiğim nokta ilk kitapta başlanan paralel evren teması ya da tanrılar başka kitaplarda da işleniyor mu? Bir sonuca bağlanıyor mu? Evet çok uzun yolculuk, tahminimce diğer kitaplarda bunlara bir cevap bulunuyordur. Ama genel olarak beğendim ben de kitabı. Gayet kafa dağıtmalık eserler, keyifli bir okuma sunuyor.

3 Beğeni

Ben bunu hem okuma hızımın düşmesi hem de tatil sebebiyle biraz geç bitirebildim.

Kitabın ortalarına kadar yine çok önemli şeyler görmedik. Hatta bu seri neden bu kadar seviliyor diye de sormuştum. Hem burada hem de yabancı forumlarda, serinin kalan kitaplarının ilk iki kitaptan çok daha iyi olduğunu okudum. Sonra biraz daha ilgiyle okudum kalan kısmı.

Bu kitabı ilkinden daha çok sevdim. Yazarın mizahı bana hitap ediyor açıkçası, Barbar Cohen de en sevdiğim karakter oldu. Sonlarda biraz konsantrasyonum dağıldı, bazı şeyleri kaçırdım gerçi. Rincewind’in büyüsü büyü bile değil mi, ne oldu bitti oralar bende biraz muallak :slight_smile:

Serinin üçüncü kitabı da geldi, bu ay da onu okuyup önümüzdeki ay Vakıf serisine başlıyoruz @Okuryorum ile, sizleri de bekleriz :slight_smile:

3 Beğeni