Fantastik Kitap Önerileri

Kesin bilgi mi? Bu sene diğer iki kitap da çıkacak mı?

7 kitap aslında seri (üçleme + 4 tek kitap) gerçi yeni bir kitabı daha çıkacaktı ama bilmiyorum tarihini.

2 Beğeni

İlk üçleme eylüle kadar basılacak denmişti.

1 Beğeni

Bu kitaplar hakkında bilgisi olan var mı? Çok mu çocuksu nasıldır fikir verebilecek olan paylaşırsa sevinirim.

image

1 Beğeni

post apokaliptik konularda genelde kıyamet senaryosunun üzerinden çok zaman geçmemiş ve bu kıyametin etkileri büyük ölçüde hissedilebilir oluyor.

dikenlikler prensinde geçmiş modern dünyaya ait yapıların aletlerin kalıntıları var olmakla beraber seri orta çağ avrupası benzeri (kılıç, kalkan, ok, at, kale) bir haritada geçiyor.

Evet. Post apocalyptic değil de ancient civilization teması var ama o civilization biziz.

1 Beğeni

Bir sorum olacak. Daha çok klasik iyi-kötü savaşından ziyade iyi-iyi savaşı diyebileceğimiz, ideallerin çarpıştığı eserler var mı bildiğiniz? Örnek vermek gerekirse: Fate/zero, Captain America: Civil war, Naruto shippuuden movie 3, tarzında (Kusura bakmayın anime ve filmlerden örnek vermişim hep. Bu konuyu düşününce aklıma gelenler onlar oldu hep nedense). Tür olarak Bilimkurgu ve Fantastik olabilir. Hatta çok iyi derseniz bunlar dışında da olabilir…

1 Beğeni

Dediğiniz tarzda aklıma gelmedi. Ama İblis Döngüsü’nü önerebilirim. İyi ile kötünün (İblislerin) savaşını anlatsa da seri kendi içinde iyi olduğunu iddia eden, her iki tarafın da kendi kurtarıcı’sının olduğu (bir bakıma seçilmiş kişi diyelim) bir çekişmeyi konu alıyor. Önerebilirim.

1 Beğeni

İyi-iyi çatışması için birbirlerini yanlış anlamaları veya konuya bakış açılarının farklı olması gerekiyor. Aklıma Sissoylu Üçlemesi dışında bir örnek gelmiyor. Ama bu serideki herkes iyi karakter olmadığı için iyi-kötü çatışması da var.

Sissoyluyu okudum. Hatta düşündüm şimdide Benliğin Gölgeleri sonu itibariyle bu dediğim şartlara koyulabilir sanırım . Spoiler vermeyeyim şimdi :slight_smile: Ancak ilk üçlemede bu denebilir mi emin değilim. Çünkü bu fikir ayrılıkları çok derinden hissedilmiyor. Yollar ayrılıp bir çatışma olmuyor. İlk kitaptaki Elend ve Kelsier çatışması belki bu duruma örnek verilebilir ancak onu da Vin üzerinden görüyoruz tam net bir karşılaşma söz konusu değil. İkinci ve üçüncü kitapta da zaten bir diğerinin olmayışı bu zıtlığı ortadan kaldırıyor ve aynı bayrak altında savaşa kötüye karşı devam eden bir çarpışma söz konusu.

Lord Hükümdar ve Kelsier/Vin arasındaki mücadeleyi kastetmiştim. Bu karakterlerin hiçbiri iyi karakter değiller daha çok gri karakterler ama amaçları iyi.

Evet buna katılabilirim sanırım. Yalnız şöyle bir durum var: Biz lord hükümdarın geçmişini devam kitaplarında öğreniyoruz. Yani ilk kitaptaki iyi-kötü çatışması sonradan anlıyoruz ki aslında iyi-iyi karşılaşmasıymış. Yani olayın akışı esnasında farkında değiliz.

1 Beğeni

Üf yine okuyasım geldi sissoylu demeyin

1 Beğeni

O zaman diyorum: SİSSOYLU :smiley:

4 Beğeni

Benim aklıma da Laini Taylor’ın Duman ve Kemiğin Kızı serisi geldi. Genç yetişkin türünde ama ortaya çok güzel ve yeterince ayrıntılı bir dünya koymuş. Melek ve şeytanların savaşını anlatıyor. Aslında seride şeytan değil kimera ismi kullanılıyor. Melekler iyi, şeytanlar kötü gibi bir hikayesi yok. Her iki tarafın da kendine göre sebepleri var. Üç kitaplık seri ve her kitapta olaylar derinleşiyor. Okumadıysanız tavsiye ederim. Bence ülkemizde yeterince okunmayan bir yazar ama gerçekten güzel.

2 Beğeni

Tamamdır ekledim listeye. Teşekkürler.

1 Beğeni

Manga önerebilirim muhtemelen biliyorsunuz zaten Shingeki no kyojin

1 Beğeni

Evet biliyorum. Belli bir dönem okuyup güncele yetişince sonradan okumayı bırakmıştım (Malum ay ay çıkıyor).

İyi-iyi diye bir şey olabileceğini pek düşünmüyorum ama nötr-nötr olarak Amber Yıllıkları, kötü-kötü olarak da Dikenlikler Prensi’ni önerebilirim

1 Beğeni

Yeni bir fantastik seriye başlamak istiyorum. Böyle içine çeken, akıcı, yaratıcı ve kitaplarını kolay bulabileceğim bir seri istiyorum. Drizzt var aklımda. Neler önerirsiniz?