Fantastik Kitap Önerileri

Şu seriyi bilen bir ben varım galiba :thinking:

2 Beğeni

Hugh Howey - wool
Ann Leckie - Radch İmparatorluğu
Leigh Bardugo - Grisha
Pierce Brown - Kızıl Yükseliş

Arkadaşlar bu serileri okuyan var mı ?
Önerir misiniz ?
Bu arada hani böyle mükemmel olmalarına gerek yok.
İdare etse de olur modunda olduğumu da belirtmeden edemicem efem…

1 Beğeni

Kızıl Yükseliş serisini okudum. Kesinlikle iyi vakit geçirirsiniz tavsiye ederim. Her kitabı bir öncekinden daha iyi bence. Okumayı planlıyorsanız başınızın ağrımasına hazır olun derim. Çünkü seri boyunca -hele Altın Oğul’da- kan dökülmeyen, ittifak kurulmayan, savaşın, entrikanın olmadığı tek bir bölüm bile yok.

3 Beğeni

Bu tamamen kışkırtıcı bir yorum oldu. Sanki meydan okuma gibi. :grinning:
Şaka bir yana bu seri için çok abartıldığı ile ilgili bir yerlerden bir şeyler okuduğumu hatırlar gibiyim.
Ama yine de şans verilebilir tabii. Hem yukarıda belirttiğim gibi çok şey beklemiyorum bu serilerden o yüzden… neden olmasın …

1 Beğeni

Ben 3 kitabı da arka arkaya okuduğumdan da olabilir bu ama dediğim gibi serinin sakin sahnesi de yok. :grin: Ilk kitabı okuduğumda ben de aynı şeyleri düşündüm açıkçası çünkü hikaye birçok kitaptan esinlenilerek oluşturulmuş. 1984, Kaplan Kaplan, Açlık Oyunları. Asıl meyveyi devam kitaplarından aldım ben. Bunu özellikle söylememin sebebi de daha ilk kitaptan millet ayılıp bayılıyor bu seriye. Oysa ilk kitap sadece bir eşik.

2 Beğeni

ben kitapların konusunu okuduğumda Açlık Oyunları’ndan haddinden fazla esinlenildiğini düşünüp ilgimi kaybettim.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

1 Beğeni

Kesinlikle esinlenme var. Spoiler vermeden anlatmam biraz zor aslında ama Kızıl Yükseliş’te de bir oyun söz konusu. Ancak bu oyun Açlık Oyunları’ndaki gibi değil tam olarak. Amaç diğer oyuncuları öldürmek değil, hanelere diz çöktürmek. Tabii ölüm olmayacağı anlamına da gelmiyor bu. Bu konuda biraz vahşiler hatta.

Bu da sanırım yukarıda dediğiniz ittifak entrika ihanet vb… açıklıyor.

Yani, sayılabilir ancak aslında entrika vs. olayını ben serinin ikinci ve üçüncü kitabı için söyledim. Spoiler vermek istemiyorum, burada kesiyorum. :joy: Sadece şunu söyleyeyim belki bir kitapçıya gittiğinizde incelemişsinizdir kitapları, ilk kitap sadece Mars’ta geçiyor ancak devam kitapları bütün güneş sisteminde geçiyor.

Grisha serisini okudum ben, çooook kolay okunan bir seri. Tanesini öyle çok da başında zaman geçirmeden ikişer günde bitirmiştim. Konu olarak basit, karakterler iyi değil ama fikirler ve tasvirler fena değil. Kolay okunması dilinin basit olmasıyla alakalı. Hani okur tıkanıklığı yaşıyorsanız birden ivme kazandırabilir, yokuş aşağı koşmak gibi :slight_smile:

Teması yine çoook net bir aydınlık vs karanlık. Ama bu gizlenip, süslenmemiş cinsinden, neyse o. O yönüyle benim hoşuma gitti, cesurca, evet bu klişeyi çatır çatır işliyorum, diyor seri. Baş kahraman hanım kızımızı hiç beğenmemiştim, sağlam ve oturaklı bir karakterin tam zıttı nitelikte.

Yine bu seriyi kolay okunacak kitap arayan birine önermem çünkü içerik ve konusu daha zengin kitaplar var. Açlık Oyunları, Dresden Dosyaları, Yaşlı Adamın Savaşı gibi. Yeni kurgu evren (haritalısından), büyüsel güçler, biraz romantizm istiyorsan neden olmasın, tabii ki okuyup sevebilirsin.

2 Beğeni

Bunların dışında kuzgun gölgesi serisini onersem kralkatilini andırsada yanına yaklaşamıyor ama bence güzel onun yanında Barut büyücüsüde güzel .

Açlık oyunları
Alacakaranlı efsanesi
Kızıl yükseldi bana daha çok ergen kitabı gibi geliyorlar daha doğrusu dıstopyayı ve fantazyayı ergenleştiriyorlar.

1 Beğeni

Aslında istemiyorum nedendir bilmiyorum ama okuduğum kitaplardaki çoğu romantizm adına yazılmış sahne bana ıııyyykkkk dedirtti(muhtemelen bundandır). Sanırım bir roman romantizm öğesini fazla barındırıyorsa bir önyargılı oluyorum.

1 Beğeni

Zaten milletin Kızıl Yükseliş’e garip bir yaklaşımda bulunmasının sebebi bu sanırım. Ama ergenvari bir seri olduğunu düşünmüyorum. Açlık Oyunları da Kızıl Isyan Serisi de oldukça keyifli serilerdi. Tabii kalkıp da Kızıl Yükseliş’e mükemmel bir bilimkurgu falan demek hadsizce olur ki genelde yapılan bu. Alacakaranlık için yorum bile yapamam, yanına ‘efsanesi’ yazmanız bile rahatsız etti :joy:

1 Beğeni

Ahhh bunlar ayrı zaten … Sadece biraz da düşük profilli kitap okuma derdindeyim. Lütfen neden diye sormayın. Ben de bilmiyorum :grinning::grinning:

Açıkçası önceden benim de ilgimi çekiyordu bu seri ama sonradan ilgimi kaybettim. Ancak Grisha’nın yan serisi Kargalar Meclisi’nin daha iyi olduğunu duydum ve okumaya karar verdim, onu okumuş muydunuz?

O zaman Brandon Sanderson dan Stelhearth serisini önereyim ama şöylemedi demeyın van çok ergence gelmişti onu yanında Ritmatis var.

1 Beğeni

Atlıyorum ama Kızıl Yükseliş > Steelheart.

1 Beğeni

Aaaa buna şaşırdım. Yani gerçekten şaşırdım. Hatta.
:fearful::scream::scream::scream:

Aşk hayatın parçası fakat aşırı değildi, sizi sıkacak taraf bundan ziyade baş kahramanın ergen tripleri olabilir :smiley:

1 Beğeni

Onu ben de duydum hatta ciltlisi 13 lirayken alacaktım da alamadım, tükenmişti sonra. Ben de güvenilir birinden yorum, inceleme görmeyi isterim.

1 Beğeni