Fantastik Kitap Önerileri

hemen araştırıyorum çok teşekkürler

1 Beğeni

Game of thrones un kitaplarını öneririm efsanedir. Dikenlikler prensi ve Locke Lamora serisi nasıl acaba ?

Zaten game of thrones un kitapları dedim seri adı olarak diyince hoşuma gitmiyor (en azından o seri)

Anlatım ve üslup açısından daha vasat bir kitap ne gördüm ne duydum.

-Betimlemeler ön planda. İkincil olarak okunulan karakterin iç dünyası, azzıcıkta hikaye o kadar. Yani olayın her yanını ele almak varken yazarın bunlara odaklanması sinir bozucu.
-Sürekli tekrar eden bir takım sözcük mevcut. “Kelimeler rüzgardır” gibi, yada “kaynatılmış deri” gibi.
-POV’lar birbirlerinden fazla kopuk, bir bütün hissiyatı vermiyor.
-Yazar gerçek dünya tarihinden fazlasıyla aşırmış. İlk kitap ve muhtemelen son kitap War of the Roses, Red Wedding, Black Drinking veya Uzun Mızraklar Gecesi(Adolf Hitler’in tüm karşıt fikirlilerini bir masa başında toplayıp hepsini imha etmesine verilen ad), Tywin Lannister, Euron Greyjoy ve Lady Stoneheart direk Adolf Hitler. 5 Kralın Savaşı 1.dünya savaşı, sonlanmasının ardından tüm dünyanın tekrarlanmaması konusunda hemfikir olduğu savaş. Tam 20 yıl sonra patlak veren 2.dünya savaşı ise son kitapta kadronun toplandığı 5 Kralın Savaşı, ilk savaştan çok daha vahşi ve faşist liderler tarafından yönetilen savaş. Dunkirk Greyjoy İsyanında Stannis’in uyguladığı strateji, Naziler’in Belgium’dan saldıracağını ön göremeyen Fransa’nın, orayı desteklemek için askerlerini konumlandırmasının ardından Hitlerin Yıldırım Harekatıyla bir dünya Alman Mülteci göndermesiyle onları yavaşlatıp adeta bir kaplumbağaya çevirmesi, etraflarından dolaşıp 300.000 kişilik orduyu Dunkirk’de sıkıştırması. İsrail (Yahudiler) Baelish. İsrail’e karşı savaş açmış Adolf Hitler’in efsane konuşması için: - YouTube

Ayrıca gerçek dünya çok çok çok daha komplike ve ilginçken insan neden bu unsurları fazlasıyla yüzeysel işleyen politik bir yapımın fanı olur, hatta ve hatta 5500 sayfalık sürükleyicilikten uzak bir kitabı hatim eder aklım almıyor.

1 Beğeni

Kimsenin bu seriyi henüz önerdiğini görmedim ama Labirent serisini oku derim. Akıcı bir anlatım ve hiç bitmeyen olayları insanı heyecanlandırıyor. Özellikle yazarın her bir karakteri çok güzel bir şekilde okuyucuya sevdirmesi. Eğer ''acaba neden, nolacak ‘’ gibi kitaplar okumak hoşuna gidiyorsa tam sana göredir.

3 Beğeni

Merhaba. Kitabı önerirken kurduğunuz cümleler beni kitabı okumaya teşvik etti. Kitap seri şeklinde devam edecek mi yoksa tek kitapda bitirildi mi? Öneriniz için teşekkür ederim.:blush:

Merhaba :blush:

Kitabı okumanıza vesile olduysam ne mutlu, rica ederim, yazar tek kitapta hikayeyi sonlandırmış, gönül rahatlığıyla tek kitabı edinip başlayabilirsiniz, iyi okumalar dilerim.

1 Beğeni

Teşekkür ederim önerilere her zaman açığım.:raising_hand_woman:t2::blush:

1 Beğeni

okudum onları malesef keşke unutup tekrar okumaya başlayabilseydim

okudum onu ve onerdiklerime eklemiştim teşekkürler

Kimse Percy Jackson ve Olimposlular’ı önermemiş. Yani yaş olarak baktığında biraz küçük kalıyor gibi ama Harry Potter için nasıl her yaşta okunabilir deniliyorsa Percy Jackson da öyle bana göre…Tavsiye ederim seri olarak. Çok eğlenceli ve ilk serinin finali de oldukça iyiydi. Tabi Rick Riordan aynı evrende yazmaya hala devam ediyor…

2 Beğeni

Steampunk türünde önerebileceğiniz kitap var mı?

1 Beğeni

Perdido Street Station (New Crobuzon, #1) by China Miéville | Goodreads Serinin üç kitabı da steampunk temasını taşıyor.

Mistborn: Wax & Wayne Series by Brandon Sanderson Sİssoylu 4-5-6 daha okumadım ama steampunk teması mevcut.

2 Beğeni

Grisha benim çok sevdiğim bir seri ama genel anlamda harika değil yani. Ben ikinci kitapta katılan bir karakterden dolayı seviyorum açıkçası. Yazarın ikinci serisi daha çok seviliyor. Ama ben ilkini okumadan ikincisini pek tavsiye etmiyorum. Çünkü benim sevdiğim o muhteşem karakter hakkında spoiler alınıyor falan. Ama idare eder seviyede olsa yeter diyorsan oku derim :slight_smile:

Grisha üçlemesini full okudum ve Adalet’i okudum. Grisha klasik bir genç-yetişkin romanı. Kız var, yakışıklı oğlan. Kız kendi dışındaki tüm kızları inanılmaz güzel buluyor, kendi ise kemik torbası :smiley: Karanlık ve aydınlığın kapışmasına tipik bir örnek. İnanılmaz akıcı -okuması kolay- o yüzden bir kitabı bir günde, seriyi üç ya da dört günde bitirmiştim.

Adalet’i de beğenmedim ben. Kurgusu çok farklı, ufuk açıcı hatta ama okuması inanılmaz zorsa sebebi redaksiyonunun inanılmaz zayıf oluşu. Serinin sonraki kitapları düzgün diye duydum. Kurgu çok kompleks olunca redaksiyonun daha iyi olmasını istersiniz ki yavaş giden kurgu, düzgün bir yazıma sahip olsun, daha okunaklı olsun.

Okuma hızınızda düşüş, okur kilitlenmesi yaşıyorsanız alın Grisha’yı. Ben öyle bir durumda almıştım, işe yaradı. :smiley: Adalet böyle bir döneme denk gelirse daha da kötü yapardı herhalde o durumu.

okudum okudum okudum da burda gözüme kestirdiklerimin hepsi ya basılmayı bırakmış ya da ilk kitapları artık basılmıyor-yok. Zaman çarkına başlamadan önce elimde ki su niyetine içilcek minik kitapları bitirip zaman çarkından önce ortalama büyüklükte bir seriyi de mi bitirsem diye düşünüyordum? var mı ona göre önerileriniz max 3-5 kitaplık? Kızıl sefer var aklımda ama başka öneriler de hoş olurdu mümkünse low olmasın

şu malazan çıksa tr olarak tatlı olcaktı

2 Beğeni

okudum teşekkür ederim

okudum ama her yaşta okunabilir bi kitap olabilir ama kitap okudukça algin artıyor böyle olunca bana biraz çocukça geldi maalesef

dikenlikler prensi mükemmel ötesi bi kitap bence anlatılmaz
locke ise ilk kitabı mükemmel diğer iki kitap iae beklenti yükseldiğinden tam karşılayamamış diyeyim

2 Beğeni