Fantazya ve Bilimkurgu Temalı Podcast'ler Nasıl Hazırlanır?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/fantazya-ve-bilimkurgu-temali-podcastler-nasil-hazirlanir/Bilimkurgu, fantastik ya da korku… Altkültürler üzerine bir podcast mi hazırlamayı düşünüyorsunuz? O zaman gelin, bu kısa rehberimize bir göz atın! (DEVAMI…)

7 Beğeni

Allah’ım bu ne güzel bir konu böyle, hep yapmak istemiştim. Haftasonu kesinlikle deneyeceğim. Artık benden kaçış yok. Ahahaha. Bu arada kayıtlarınızın bazılarını dinledim, oldukça ilham vericiler. Bu konu hakkında gerçekten güzel örnekler.

2 Beğeni

Podcast dinleyiciye ulaşmak için çok iyi bir yöntem. Çalışmanızı merakla bekliyorum.

Podcast’in güzel yanı ekrana bakılamayacağı zaman dinlemesinin keyifli olması. Türkçe bilgi içeren podcast fazla bulunmuyor daha çok sohbet havasında oluyor. İngilizce olarak tarih podcastleri var baya ilgi çekici keşke dilimizde de olsa otobüste filan dinlenmesi çok iyi oluyor.

3 Beğeni

Aslında tam da bu konuda bir şeyler yapmayı düşünüyorum, çoğunlukla İngiliz, Amerikan tarihi, koloniler, hikayeleri, edebiyatı ve şiirleri; biraz da az bildiğim Türk ve diğer ülkelerin tarihi hakkında konuşmak istiyorum. Az biliyorum dediğime bakmayın, elbette okulda öğretilenleri biliyorum fakat içimizde çok zevkle dinlediğim bir İlber Ortaylı, bir Celal Şengör var.

O kadar güzel bir fikir ki tesadüf eseri dün amerikan koloni tarihi hakkında araştırmalar yaptım sebebi de dün Pocahontas ile ilgili bir kitap okudum ve bazı şeyler ilgimi çekti. Daha önce 10 bölümlük bir amerikan tarihi belgeseli izlemiştim ama içinde koloniler yoktu. Ben özellikle kızılderililerin ateşli silahlara ve atlara erişimleri olduktan sonra bile nasıl yenildiklerini merak ediyorum o yüzden araştırma yaptım ama bu konuda doğru bir kaynak bulamadım. Daha çok kitap var ama her şey için de kitap okunmuyor belgesel veya podcast olsa bir şeylerle uğraşırken dinlenip izlenebilir. Eğer yaparsanız bana link atabilirdeniz memnun olurum özellikle tarih üzerineyse yemek verken filan bir şeyler öğrenmek için dinleyebilirim. Şimdiden iyi çalışmalar.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim, tam olarak dediğiniz ince ayrıntılara değineceğim aslında. Mesela çok ilginç olaylar var, New York’a(Adı o zamanlar New Amsterdam yanlış hatırlamıyorsam) gelen kolonicilerin hayatta kalmasına kızıl derililer yardım ediyorlar. Sorduğunuz sorunun yanıtları her türlü açıdan bende var ehehehe ama uzun uzun yazıp sizi sıkmak istemem, tam da dediğiniz gibi bunları bir podcast yapınca insanlar tarafından yemek yerken dinlenebilir, uyurken ya da. Tam belgesel gibi. Mesela oraya yerleşen insanların kültürüyle ilgili de çok ayrıntı var, özellikle şiirleri ve edebiyatlarında, kızıl derililerden korkmaları ya da yaptıkları şeyi bir kahramanlık gibi görmeleri mesela. Oraya giden insanların genel amacı zaten sürekli keşifler yapmak ve sürekli ilerlemek. Elbette çiftçi kısım da var. Mesela Amerikan iç savaşından önce zaten köleliği kaldıran eyaletler ve kaldırmamış eyaletler var, zaten kuzey güney de buradan geliyor. Tüm Amerika eyaletleri kölelikle geçinmiyor mesela. Bu da çok yanlış bilinen bilgilerden biri. :smiley: Çok konuştum yine, enerjimi saklayayım podcast’e.

2 Beğeni